SPEKTAKLE W REPERTUARZE

ZASKÓRNIAKI I INNE DZIWADŁA Z KRAINY PORTFELA

na podstawie książki ZASKÓRNIAKI I INNE DZIWADŁA Z KRAINY PORTFELA. 50 OPOWIASTEK Z EKONOMIĄ W TLE (PLUS JEDNA) Grzegorza Kasdepkego

Premiera: 16.02.2019


scenariusz i reżyseria:

Daniel Arbaczewski

scenografia i kostiumy

Dariusz Panas

muzyka:

Hubert Prygies

obsada:

Seweryn Mrożkiewicz
Filip Niżyński
Bożena Oleszkiewicz
Paweł Pawlik
Urszula Raczkowska

Publiczność:

6+

Czas trwania:

60 minut


OPIS SPEKTAKLU

ZASKÓRNIAKI I INNE DZIWADŁA Z KRAINY PORTFELA to sceniczna wersja popularnej książki dla dzieci dotykającej trudnej materii ekonomii. Autorem oryginału jest Grzegorz Kasdepke, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla młodych czytelników. W swojej twórczości sięga on często po tematy niełatwe, przedstawiając je zarazem w przystępnej i zabawnej formie oraz traktując swojego odbiorcę poważnie i z szacunkiem. To dzięki niemu na polskim rynku pojawiła się pierwsza z książek dotyczących praw dziecka pt. „Mam prawo”. Tym razem autor podjął się skomplikowanej analizy rynku ekonomicznego i znalazł sposób, jak przedstawić i objaśnić ją dziecku.

Głównym celem spektaklu jest oswojenie dzieci z podstawowymi pojęciami ekonomicznymi (kredyt, podatek, hipoteka), których wyjaśnienie w prosty i klarowny sposób jest zazwyczaj sporym problemem dla rodziców czy nauczycieli. Przy pomocy narzędzi teatru twórcy opowiedzą dzieciom historię tworzenia Zoo, w którym pojawiają się kolejne tajemnicze ekonomiczne dziwadła. Zoo powstaje od podstaw, czyli od pomysłu na inwestycję poprzez plan biznesowy, szacowanie budżetu, zmagania się z podatkami, przychodem, dochodem i całą serią spraw, których już same nazwy przyprawiają o zawrót głowy.