AKTUALNOŚCI

#75latTLiA

5 listopada 1945 roku w Wałbrzychu narodził się Teatr Lalek (obecny Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu). Jesteśmy najstarszym teatrem lalek na Dolnym Śląsku i jednym z najstarszych w Polsce. Założycielem Teatru i pierwszym dyrektorem był Tadeusz Karwat – reżyser, aktor i scenograf.

Premiera, którą Teatr zainicjował swoją działalność, to spektakl „O dzielnym szewczyku, złotowłosej królewnie, strasznym smoku i królu Goździku” Marii Kownackiej w reż. Tadeusza Karwata, scenografią Ferdynanda Drabika oraz muzyką Władysława Tyca. Jeśli zapiski nie kłamią, spektakl zagrano 47 razy i obejrzało go 20 163 widzów.

W pierwszych przedstawieniach grano najpierw kukłami, następnie doskonalono warsztat lalkarza, posługując się jawajkami, pacynkami i marionetkami.

Niemalże od początku istnienia Teatr prezentował swoje spektakle poza Wałbrzychem, na terenie całego Dolnego Śląska, gdzie przez długie lata funkcjonował jako jedyny teatr objazdowy. Od lat 60. jeździł już po całej Polsce i za granicę.

Teatr wielokrotnie zmieniał nazwę: Teatr Lalek (1945-1948), Teatr Lalki i Aktora (1949-1953), Państwowy Teatr Lalek w Wałbrzychu (1954-1999), Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu (od 1999 r.)

Siedziba TLiA przy ul. Brzechwy 16 mieści się w dawnej sali kinowej przedwojennego hotelu Kaiserhof, zaadaptowanej wraz z budynkiem administracyjnym w 1951 roku.

 

W roku jubileuszowym powstała publikacja o naszym Teatrze pt. „Wałbrzyska scena lalkowa” pod red. Marleny Jasińskiej-Denst, wydana przez Stowarzyszenie TE-ART w Wałbrzychu, dzięki dofinansowaniu Gminy Wałbrzych. W związku z sytuacją pandemiczną obchody 75-lecia Teatru zostały przesunięte na jesień 2021.Możliwość komentowania jest wyłączona.