FESTIWAL MAŁYCH PRAPREMIER


Festiwal Małych Prapremier


JURY

 

dr Zenon Butkiewicz

Absolwent UMK w Toruniu. Doktor nauk humanistycznych. Z teatrem związany od 1982 r. Wicedyrektor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu (1990–1993), dyrektor naczelny Teatru Współczesnego w Szczecinie (1993–2008). Członek rad artystycznych i programowych wielu polskich festiwali teatralnych (1986–2005). Przewodniczący Komisji Artystycznej programu „Teatr Polska”. Współtwórca projektu telewizyjnych realizacji polskich sztuk współczesnych „TEATROTEKA” w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Od 2009 r. dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor opracowań naukowych i artykułów poświęconych zagadnieniom życia teatralnego i historii teatru, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów festiwali teatralnych w Polsce. Opublikował m.in.: „Festiwal. Spojrzenie po latach” (1988), „Pamiętnik festiwalowy” (2005), „A to czytaj, kto ciekawy…” (2008).

 

 

 

 

dr hab. Halina Waszkiel

Absolwentka filologii polskiej na UW w Warszawie, następnie asystentka w Zakładzie Literatury XIX wieku w białostockiej Filii Uniwersytetu Warszawskiego i na białostockim Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST. Redaktor w Dziale Wydawniczym Muzeum Narodowego w Warszawie i wieloletni kustosz Muzeum Teatralnego w Warszawie. Obecnie adiunkt w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Autorka prac z zakresu teatru i dramatu XIX wieku, monografii: „Stanisław Bogusławski”, „Dramaturgia polskiego teatru lalek” oraz „Trudne lata. Teatr warszawski 1815-1868″, a także esejów i recenzji dotyczących teatru, dramatu oraz teatru lalek, publikowanych w „Teatrze Lalek”, „Teatrze”, „Dialogu”. Należy do Polskiego Towarzystwa Badaczy Teatru oraz Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy.

 

 

 

 Karolina Maciejaszek

Reżyser. Absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz teatrologii Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracowała jako asystentka reżysera przy spektaklach Jerzego Jarockiego i Pawła Miśkiewicza oraz na planach filmowych jako asystentka Wojciecha Adamczyka i Waldemara Krzystka. Debiutowała spektaklem „Woyzeck” Georga Büchnera na Scenie Margines Teatru Jaracza w Olsztynie. Za swoje najistotniejsze realizacje uważa spektakl warsztatowy na podstawie „Królowej śniegu” H. Ch. Andersena w Teatrze Montownia w Warszawie (w ramach przeglądu „Pracownia reżyserii”) oraz spektakle: „Mroczna gra albo zabawy dla chłopców” w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze, „Disco pigs” w Teatrze Rawa w Katowicach, „Koralina” w Teatrze Pinokio w Łodzi (spektakl został nagrodzony Złotą Maską – nagrodą łódzkich recenzentów – dla najlepszego spektaklu w teatrach lalkowych w sezonie 2013/2014).

 

 

JURY DZIECIĘCE


Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu oraz Publicznego Gimnazjum Dwujęzycznego nr 12 w Wałbrzychu

PATRONAT HONOROWY:


MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGOPREZYDENT WAŁBRZYCHA
FESTIWAL DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW:


MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGOGMINY WAŁBRZYCH