AKTUALNOŚCI

II FmP – BEZPŁATNE WARSZTATY TEATRALNE

 

Nowością tegorocznej edycji Festiwalu małych Prapremier będą warsztaty teatralne, do udziału w których zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.

RUCH W TEATRZE – warsztaty teatralne dla dzieci 6-12 lat i ich opiekunów

(14.09 godz. 16.00-18.00, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia)

Ruch głowy, drogowy czy baletowy? Podczas warsztatu sprawdzimy, do czego w teatrze służą: ciało, choreograf, taniec, improwizacja. Do wspólnych działań teatralnych wciągniemy zarówno Małych, jak i Dużych. Zbadamy ciała w ruchu i ruch w ciałach. Czekają Was niespodziewane, zaskakujące sytuacje i dużo zabawy!

prowadzenie: Maria Babicka i Agnieszka Szymańska ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru

wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

 

PRZESTRZEŃ W TEATRZE – warsztaty teatralne dla dzieci 6-12 lat z placówek opiekuńczych (15.09 godz. 15.00-17.00, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia)

Czym jest przestrzeń w teatrze? Jakie kryje w sobie tajemnice i światy? Kto decyduje o jej początku i końcu? Czy to, co dalekie może być bliskie? Podczas wspólnego odkrywania możliwości przestrzennych zbudujemy wymarzone sceny i doświadczymy niezwykłych teatralnych przygód.

prowadzenie: Maria Babicka i Agnieszka Szymańska ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru

wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

 

URUCHOM WYOBRAŹNIĘ! – warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży 13+

(15.09 godz. 16.00-18.00, Mała Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu)

Warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży w wieku 13+, pobudzające wyobraźnię i rozwijające niekonwencjonalne pomysły na tworzenie tekstów scenicznych. Malina Prześluga – współczesna dramatopisarka, za sprawą wspólnych zabaw twórczych i miniwprawek pisarskich odkryje przed uczestnikami tajniki twórczego pisania i elementy warsztatu dramatopisarskiego oraz pomoże spojrzeć na świat z innej perspektywy. Niezbędne na warsztatach: głowa, kartka i długopis J

prowadzenie: Malina Prześluga – dramatopisarka

wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

 

ZASKAKUJĄCE JEST PIĘKNE – warsztaty instalacji teatralnej dla dzieci 8-10 lat

(16.09 godz. 16.00-18.00 oraz 17.09 godz. 15.00-18.30, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia)

Warsztat ma na celu zapoznanie z wielowymiarowością współczesnej sztuki teatralnej: teatrem formy, instalacją teatralną, scenografią interaktywną oraz performansem. Uczestnicy obejrzą wiele inspirujących materiałów multimedialnych dotyczących najlepszych, współczesnych instalacji teatralnych z całego świata oraz wspólnie wykonają nowoczesne formy według własnego projektu pod okiem reżysera, które zostaną wplecione w przestrzeń festiwalową.

prowadzenie: Martyna Majewska – reżyser

wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

 

PEDAGOGIKA TEATRU – dyskusja panelowa z udziałem publiczności

(17.09 godz. 16.00, Mała Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu)

Dopełnieniem warsztatów będzie dyskusja panelowa dotycząca pedagogiki teatru z udziałem środowiska teatralnego oraz pedagogów, nauczycieli i instruktorów teatralnych, podczas której rozmówcy postarają się znaleźć odpowiedź na pytania: W jaki sposób teatr może być przestrzenią uczestnictwa? Co to znaczy, że teatr jest miejscem dialogu z widzem? Czego dowiadujemy się o współczesnym odbiorcy za sprawą działań pedagogów teatru i jaki to może mieć wpływ na praktykę teatralną? Jak włączać teatr do edukacji i jaką rolę może odgrywać edukacja w teatrze? Co mogą wzajemnie sobie dać pedagodzy szkolni i pedagodzy teatru? Jak praktyka pedagogów teatru może przedłużać życie przedstawień i jak badać „żywe archiwum” teatru zapisane w doświadczeniu widza?

Przyjdź i upewnij się, że sztuka teatru ma do zaoferowania coś więcej niż tylko rutynową rolę „oglądacza”.

prowadzenie: dr Marzenna Wiśniewska, Katedra Kulturoznawstwa UMK w Toruniu

wstęp wolny

 

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na wszystkie warsztaty tel. 74 666 73 40Możliwość komentowania jest wyłączona.