HISTORIA TEATRU

PRACOWNICY OD 1945 r.

 

POCZĄTKI TEATRU…

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu jest najstarszym teatrem lalek na Dolnym Śląsku i jednym z najstarszych w Polsce. Początki jego istnienia sięgają roku 1945, kiedy to dzięki pasji małżonków Melanii i Tadeusza Karwatów narodził się Teatr Lalek. Była to jedna z pierwszych powojennych polskich instytucji kultury w mieście, choć na początku działała w warunkach nieco prymitywnych, bez własnej sceny.
Karwatowie przybyli do Wałbrzycha podczas wojny. Nie byli naturszczykami w dziedzinie teatru, ponieważ w okresie międzywojennym działali w półprofesjonalnym teatrze Baj-Baju w Zawierciu. W Wałbrzychu napotkali na trudności. Próby oraz przygotowanie dekoracji i lalek odbywały się w ich prywatnym mieszkaniu, natomiast spektakle grano najpierw w sali Cyganerii na Podgórzu, a od wiosny 1946 r. w sali w Rynku 5. Zespół liczył zaledwie 10 osób, które pełniły w Teatrze kilka ról, od aktorów po pracowników technicznych. Do ich obowiązków należało także sprzątanie i opalanie sali. Sam Karwat był nie tylko założycielem i kierownikiem Teatru, ale również jego aktorem, reżyserem, scenografem, a przede wszystkim nauczycielem rzemiosła lalkarskiego dla adeptów.
Premiera, którą Teatr zainicjował swoją działalność, to spektakl O dzielnym szewczyku, złotowłosej królewnie, strasznym smoku i królu Goździku Marii Kownackiej w reż. Tadeusza Karwata, scenografią Ferdynanda Drabika oraz muzyką Władysława Tyca.

 

W 1951 r. Teatr otrzymał ze Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy środki finansowe na adaptację budynku po przedwojennym kinie hotelowym Kaiserhof przy ul. Buczka 16 (dziś ul. Brzechwy) i po roku przeniósł się do nowej siedziby, którą – po rozbudowie i wielokrotnej modernizacji – zajmuje do chwili obecnej. 1 stycznia 1954 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki w uznaniu dorobku artystycznego wzięło Teatr pod swą opiekę i odtąd stał się on Państwowym Teatrem Lalek w Wałbrzychu, zyskując jednocześnie status teatru profesjonalnego.

 

Teatr wielokrotnie zmieniał nazwę: Teatr Lalek (1945–1948), Teatr Lalki i Aktora (1949–1953), Państwowy Teatr Lalek w Wałbrzychu (1954–1999), Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu (od 1999 r.) W latach 50. do nazwy Państwowy Teatr Lalek w Wałbrzychu dodawano przydomki Pacuś, a potem Chochlik. Nazwy pochodzą z rozpisanych przez Teatr konkursów w gazecie Słowo Polskie, ale nigdy nie zostały usankcjonowane.

 

Niemalże od początku istnienia Teatr prezentował swoje spektakle poza Wałbrzychem, na terenie całego Dolnego Śląska, gdzie przez długie lata funkcjonował jako jedyny teatr objazdowy. Od lat 60. jeździ już po całej Polsce i za granicę.

 

DYREKTORZY TEATRU:

1. Tadeusz Karwat (5.11.1945 – 31.10.1952)
2. Alfons Drabent (1.11.1952 – 11.12.1974)
3. Edward Doszla (1.01.1975 – 31.03.1978)
4. Wojciech Kobrzyński (1.04.1978 – 31.12.1981)
5. Jan Henryk Szosta (26.05.1979 – 30.06.1982 z-ca dyrektora;
1.07.1982 – 30.12.1985 dyrektor)
6. Eugeniusz Koterla (31.12.1985 – 31.01.2004)
7. Jan Jerzy Karmiński (1.02.2004 – 31.03.2010)
8. Zbigniew Prażmowski (od 1.04.2010)

 

SPIS PREMIER:

 

1. Maria Kownacka
O DZIELNYM SZEWCZYKU, ZŁOTOWŁOSEJ KRÓLEWNIE, STRASZNYM SMOKU I KRÓLU GOŹDZIKU
reżyseria: Tadeusz Karwat
scenografia: Ferdynand Drabik
muzyka: Władysław Tyc
obsada: Anna Białas, Melania Karwat, Tadeusz Karwat, Zdzisław Samecki
premiera: 5 XI 1945

 

2. Maria Kownacka
CZTERY MILE ZA PIEC
reżyseria: Tadeusz Karwat
scenografia: Ferdynand Drabik
obsada: brak danych
premiera: 1946

 

3. Jan Dorman
O WOJTKU GRAJKU
reżyseria: Tadeusz Karwat
scenografia: Ferdynand Drabik
muzyka: Władysław Tyc
obsada: b.d.
premiera: 1946

 

4. Maria Kownacka
O KASI, CO GĄSKI ZGUBIŁA
reżyseria i scenografia: Tadeusz Karwat
muzyka: Władysław Tyc
obsada: b.d.
premiera: 1946

 

5. Lucyna Krzemieniecka
HISTORIA CAŁA O NIEBIESKICH MIGDAŁACH
reżyseria: Tadeusz Karwat
scenografia: Ferdynand Drabik
muzyka: Władysław Tyc
obsada: b.d.
premiera: 12 IX 1948

 

6. Zofia Artyniewicz
JAK MARYSIA MAŁA SŁONKO GONIĆ CHCIAŁA
reżyseria i scenografia: Tadeusz Karwat
muzyka: Władysław Tyc
obsada: b.d.
premiera: 1948

 

7. Maria Konopnicka
KOSZAŁEK OPAŁEK
reżyseria: Tadeusz Karwat
scenografia: Ferdynand Drabik
muzyka: Władysław Tyc
obsada: b.d.
premiera: 1948

 

8. Jan Kazimierczak
KWIAT PAPROCI
reżyseria i scenografia: Tadeusz Karwat
muzyka: Kazimierz Stroiński
obsada: b.d.
premiera: 1948

 

9. Aleksander Fredro
PAWEŁ I GAWEŁ
reżyseria i scenografia: Tadeusz Karwat
muzyka: Władysław Tyc
obsada: b.d.
premiera: b.d.

 

10. PRZYGODY KUBUSIA I GRZESIA
scenariusz, reżyseria i scenografia: Tadeusz Karwat
muzyka: Tadeusz Vogelsinger
obsada: b.d.
premiera: 19 V 1949

 

11. Nina Gernet i Tatiana Gurewicz
GĘGOREK
reżyseria i scenografia: Tadeusz Karwat
muzyka: Tadeusz Vogelsinger
obsada: b.d.
premiera: 18 VI 1949

 

12. Maria Kownacka
O ŻACZKU SZKOLACZKU I SOWIZDRZALE
reżyseria i scenografia: Tadeusz Karwat
muzyka: Tadeusz Vogelsinger
obsada: Stanisława Ciepielewska, Edward Doszla, Zdzisława Nowak, Zofia Pierogowska, Janina Pilip, Janina Wierzbowska
premiera: 25 IX 1949

 

13. Stanisława Giaro
KOT W BUTACH
reżyseria: Władysław Jeżewski
scenografia: Tadeusz Karwat
lalki: Melania i Tadeusz Karwatowie
kostiumy: Honorata Stepniowa
muzyka: Tadeusz Vogelsinger
obsada: Ryszard Banasiak, Halina Dobrowolska, Wojciech Jakubowski, Władysław Jeżewski, Tadeusz Karwat, Barbara Nowak, Zdzisława Nowak, Janina Pilip, Alicja Winiarska
premiera: 7 XII 1949

 

14. ROBINSON CRUSOE
wg Daniela Defoe
reżyseria: Władysław Jeżewski
scenografia: Tadeusz Karwat
muzyka: Tadeusz Vogelsinger
obsada: Ryszard Banasiak, Halina Dobrowolska, Edward Doszla, Wojciech Jakubowski, Władysław Jeżewski, Tadeusz Karwat, Barbara Nowak, Zdzisława Nowak, Kazimierz Ostrowicz, Janina Pilip, Alicja Winiarska
premiera: 10 III 1950

 

15. Samuel Marszak
DWANAŚCIE MIESIĘCY
przekład: Zofia Szleyen
reżyseria: Aleksandra Gruszczyńska-Grzymska
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Tadeusz Vogelsinger
obsada: Stanisław Bukowski, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Tadeusz Karwat, Janina Kisiel, Alicja Ostrowicz, Kazimierz Ostrowicz, Janina Pilip, Taida Plewako
premiera: 1 XII 1950

 

16. Jan Grabowski
NIEZNOŚNE PYTAJŁO
wg Rudyarda Kiplinga
reżyseria: Aleksandra Gruszczyńska-Grzymska
scenografia: Zygmunt Jodłowski i Zdzisław Tuczyński
muzyka: Tadeusz Vogelsinger
obsada: Zdzisław Budzicki, Stanisław Bukowski, Edward Doszla, Tadeusz Karwat, Zdzisława Nowak, Kazimierz Ostrowicz, Janina Pilip
premiera: 8 IV 1951

 

17. Maria Kownacka
WAWRZYŃCOWY SAD
reżyseria: Aleksandra Gruszczyńska-Grzymska
scenografia: Zygmunt Jodłowski i Zdzisław Tuczyński
muzyka: Julian Lewiński
obsada: Stanisław Bukowski, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Tadeusz Karwat, Janina Kisiel, Alicja Ostrowicz, Kazimierz Ostrowicz, Janina Pilip, Taida Plewako, Eugeniusz Zygocki
premiera: 28 IX 1951

 

18. Nina Gernet i Tatiana Gurewicz
GĘGOREK
reżyseria: Aleksandra Gruszczyńska-Grzymska
scenografia: Zygmunt Jodłowski i Zdzisław Tuczyński
muzyka: Władysław Tyc
obsada: b.d.
premiera: 15 XII 1951

 

19. Maria Kownacka i Stanisław Iłowski
JAK ZE SMOLUCHA ZROBIONO ZUCHA
reżyseria: Maryla Kędra
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Tadeusz Vogelsinger
obsada: Zdzisław Budzicki, Stanisław Bukowski, Bożena Dąbrowska, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Janina Kisiel, Alicja Ostrowicz, Kazimierz Ostrowicz, Janina Pilip, Taida Plewako, Wanda Zielińska, Wiesława Żelichowska
premiera: 20 IX 1952

 

20. Aleksander Maliszewski
NOWE SZATY KRÓLA
wg Hansa Christiana Andersena
reżyseria: Maryla Kędra
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Maciej Zalewski
choreografia: Irena Ostrowska
obsada: Zdzisław Budzicki, Bożena Dąbrowska, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Janina Kisiel, Alicja Ostrowicz, Janina Pilip, Taida Plewako
premiera: 5 II 1953

 

21. Kazimierz Kremniczan
SUPEŁEK I WĘZEŁEK
reżyseria: Maryla Kędra
scenografia: Ryszard Socha i Zdzisław Tuczyński
muzyka: Tadeusz Vogelsinger
obsada: Zygmunt Jodłowski, Maryla Kędra
premiera: 23 V 1953

 

22. Semen Diman i Zofia Zelcer
DZIELNA DIN
przekład: Leopold Dutkiewicz
reżyseria: Maryla Kędra
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Julian Lewiński
obsada: b. d.
premiera: 21 XI 1953

 

23. Maria Kownacka i Stanisław Iłowski
JAK ZE SMOLUCHA ZROBIONO ZUCHA
reżyseria: Maryla Kędra
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Tadeusz Vogelsinger
obsada: Zdzisław Budzicki, Stanisław Bukowski, Bożena Dąbrowska, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Janina Kisiel, Alicja Ostrowicz, Kazimierz Ostrowicz, Janina Pilip, Taida Plewako, Wanda Zielińska, Wiesława Żelichowska
premiera (wznowienie): 21 XI 1953

 

24. Maryla Kędra
ŚPIEWKA SPOD DRZEWKA
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Ryszard Socha
obsada: b.d.
premiera: 28 XII 1953

 

25. N. Nowosielecka
LISICA I ZAJĄC
reżyseria: Janusz Tański
scenografia: Zygmunt Jodłowski
muzyka: Włodzimierz Dębski
obsada: b.d.
premiera: 28 XII 1953

 

26. Maryla Kędra, N. Nowosielecka
SKŁADANKA POETYCKA
reżyseria: Stanisław Bukowski i Janusz Tański
scenografia: Zygmunt Jodłowski i Ryszard Socha
obsada: b.d.
premiera: 28 XII 1953

 

27. Wacław Sieroszewski
DARY WIATRU PÓŁNOCNEGO
adaptacja: Maria Węgrzyn i Janina Rychwicka
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Julian Lewiński
choreografia: Milena Drabent
asystent reżysera: Edward Doszla
obsada: Daniela Bratkowska, Edward Doszla, Kazimierz Ostrowicz, Taida Plewako
premiera: 10 IV 1954

 

28. Jerzy Zaborowski
DOM POD LIPKĄ
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Jerzy Dobrzański
obsada: b.d.
premiera: 5 VII 1954

 

29. Anton Hirsch
DZIAD WSZYSTKOZJAD
przekład: Zenobia Dębicka
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zygmunt Jodłowski
muzyka: Jerzy Dargiel
obsada: Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Alicja Ostrowicz, Kazimierz Ostrowicz, Janina Pilip-Knurek, Ryszard Roszczuk
premiera: 20 XI 1954

 

30. Ksenia Sznajder
PIEŚŃ SARMIKO
przekład: Halina Słonimska
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Henryk Jabłoński
obsada: Daniela Bratkowska, Zdzisław Budzicki, Stanisław Bukowski, Czesław Jachowski, Janina Kisiel, Paweł Lauks, Taida Plewako, Renata Zakrzewska
premiera: 4 XII 1954

 

31. Irena Jurgielewiczowa
OSIEM LALEK I JEDEN MIŚ
reżyseria: Janusz Tański
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Edward Doszla
obsada: b.d.
premiera: 6 I 1955

 

32. Wojciech Żukrowski
PORWANIE W TIUTIURLISTANIE
adaptacja: Anna Zelenay
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Julian Lewiński
obsada: Daniela Bratkowska, Zdzisław Budzicki, Stanisław Bukowski, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Wiesław Hejno, Czesław Jachowski, Janina Kisiel, Pawł Lauks, Alicja Ostrowicz, Kazimierz Ostrowicz, Jadwiga Peryga, Janina Pilip-Knurek, Taida Plewako
prapremiera: 23 IV 1955

 

33. Janina Porazińska
KICHUŚ MAJSTRA LEPIGLINY
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Julian Lewiński
obsada: Zdzisław Budzicki, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Janina Kisiel, Alicja Ostrowicz, Kazimierz Ostrowicz, Jadwiga Peryga, Janina Pilip-Knurek, Taida Plewako
premiera: 14 IX 1955

 

34. Wiktor Sudaruszkin
JAŚ SZPAK
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Zygmunt Jodłowski
muzyka: Julian Lewiński
obsada: Daniela Bratkowska, Stanisław Bukowski, Wiesław Hejno, Czesław Jachowski, Paweł Lauks, Janina Służyńska
premiera: 29 IX 1955

 

35. Jadwiga Korczakowska
DWIE MARYSIE
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Zygmunt Jodłowski
muzyka: Józef Klonowski
obsada: b.d.
premiera: 29 I 1956

 

36. Janusz Tański
PINOKIO
wg Carla Collodiego
reżyseria: Janusz Tański
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Edward Doszla
obsada: Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Janina Kisiel, Bogusław Kromer, Kazimierz Ostrowicz, Helena Sikorska
premiera: 11 III 1956

 

37. Grzegorz Frant
KOLOROWE PIOSENKI
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Ali Bunsch
muzyka: Stefan Kisielewski
obsada: Daniela Bratkowska, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Wiesław Hejno, Janina Kisiel, Bogusław Kromer, Jadwiga Peryga
premiera: 7 XI 1956

 

38. Jerzy Zaborowski
SKARB LICZYRZEPY
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Tadeusz Paciorkiewicz
obsada: Stanisław Bukowski, Czesław Jachowski, Alicja Ostrowicz, Kazimierz Ostrowicz, Janina Pilip-Knurek, Helena Sikorska, Janina Służyńska
premiera: 9 XI 1956

 

39. Mktricz Koriun, Julianna Całkowa
DWA MICHAŁY
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Ryszard Socha
muzyka: J. Małek
obsada: b.d.
premiera: 28 XI 1956

 

40. Jelena Czerniak i Katarzyna Giłodi
ANAIT
przekład: Jacek Komorowski
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zofia Gutkowska
muzyka: Józef Klonowski
obsada: Adam Bernard, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Wiesław Hejno, Janina Kisiel, Barbara Stesłowicz
premiera: 21 IV 1957

 

41. Melania Karwat
NAJPIĘKNIEJSZA BALKIS
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Józef Klonowski
choreografia: Milena Drabent
obsada: Stanisław Bukowski, Czesław Jachowski, Jadwiga Jóźwiak, Jadwiga Lauks, Alicja Ostrowicz, Kazimierz Ostrowicz, Jerzy Ostrowski, Jan Plewako, Czesława Rychlicka, Helena Sikorska
premiera: 26 V 1957

 

42. Samuel Marszak
ŻOŁNIERZ I BIEDA
przekład: Henryk Jurkowski
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zdzisław Tuczyński
muzyka: Józef Klonowski
obsada: Adam Bernard, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Wiesław Hejno, Czesław Jachowski, Janina Kisiel, Zbigniew Nowak, Jan Plewako, Barbara Stesłowicz
premiera: 30 XI 1957

 

43. Jan Grabowski
NIEZNOŚNE PYTAJŁO
wg Rudyarda Kiplinga
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Kazimierz Głaz i Wiesław Zajączkowski
muzyka: Tadeusz Vogelsinger
obsada: b.d.
premiera: 10 XII 1957

 

44. Jan Ośnica i Jan Wilkowski
GUIGNOL W TARAPATACH
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Adam Kilian
muzyka: Jerzy Dobrzański
obsada: Adam Bernard, Aleksandra Doszla, Wiesław Hejno, Janina Kisiel, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Zbigniew Nowak, Jan Plewako
premiera: 6 IV 1958

 

45. Ewa Laue
CZUPUREK I CZUPURKA
przekład: Zofia Lorenz
Josef Pehr, Leo Spáčil
AWANTURA W PACYNKOWIE
przekład: Jerzy Zaborowski
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Ryszard Bukowski
obsada: Stanisław Bukowski, Irena Gudz, Czesław Jachowski, Jadwiga Lauks, Jan Plewako, Czesława Rychlicka
premiera: 2 V 1958

 

46. Bedřich Svatoň
SMOK W NIESWAROWIE
przekład: Jerzy Zaborowski
reżyseria i muzyka: Jan Potiszil
scenografia: Zygmunt Smandzik
obsada: Adam Bernard, Irena Gudz, Anna Helman, Barbara Korczak, Elżbieta Lasecka, Kazimierz Ostrowicz, Jan Plewako, Władysław Stecewicz, Wiesław Szewczyk
premiera: 8 XI 1958

 

47. Hanna Januszewska
KRZESIWO
wg Hansa Christiana Andersena
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Józef Klonowski
ruch sceniczny: Milena Drabent
obsada: Adam Bernard, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Elżbieta Echaust, Irena Gudz, Wiesław Hejno, Janina Kisiel, Tadeusz Malewski, Zbigniew Nowak, Kazimierz Ostrowicz, Władysław Stecewicz
premiera: 14 III 1959

 

48. Halina Auderska
ZACZAROWANA ZATOKA
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Zofia Gutkowska
muzyka: Józef Klonowski
obsada: Stanisław Bukowski, Anna Helman, Elżbieta Lasecka, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Jan Plewako, Czesława Rychlicka, Wiesław Szewczyk
premiera: 11 IV 1959

 

49. Kazimiera Jeżewska
PRZYGODY WARSZAWSKIEGO MISIA
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zofia Gutkowska
muzyka: Krzysztof Penderecki
obsada: Adam Bernard, Aleksandra Doszla, Wiesław Hejno, Janina Kisiel, Władysław Stecewicz
premiera: 5 IX 1959

 

50. Janina Morawska
DZIADEK ZMRUŻ OCZKO
wg Hansa Christiana Andersena
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Tadeusz Kiszczak
obsada: Stanisław Bukowski, Lidia Glatty, Irena Gudz, Anna Helman, Zenon Kunigiel, Elżbieta Lasecka, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Jan Plewako, Czesława Rychlicka
premiera: 15 IX 1959

 

51. WIECZÓR SENTYMENTALNY
program poetycki (I Estrada Poetycka)
teksty: Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim
scenariusz: Klemens Krzyżagórski
reżyseria: Andrzej Dobrowolski
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Janusz Koziorowski
obsada: Adam Bernard, Aleksandra Doszla, Wiesław Hejno, Anna Helman, Elżbieta Lasecka, Paweł Lauks, Jan Plewako, Czesława Rychlicka, Władysław Stecewicz
premiera: 30 IX 1959

 

Wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Estradowych (Polanica-Zdrój 1960);
Nagroda dla najlepszego teatru poezji Ziem Zachodnich na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Poezji we Wrocławiu (1960)

 

52. Kornel Makuszyński
PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA
adaptacja: Janina Morawska i Róża Ostrowska
reżyseria: Joanna Piekarska
scenografia: Irena Pikiel
muzyka: Franciszek Wasikowski
przygotowanie wokalne: Konrad Polak
obsada: Stanisław Bukowski, Lidia Glatty, Zenon Kunigiel, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Jan Plewako, Jan Pyjor, Czesława Rychlicka
premiera: 18 XII 1959

 

53. Konstanty Ildefons Gałczyński
MŁYNEK DO KAWY
adaptacja: Zbigniew Wojciechowski
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Franciszek Wasikowski
obsada: Adam Bernard, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Kazimierz Grodkowski, Wiesław Hejno, Anna Helman, Janina Kisiel, Bogusław Kromer, Elżbieta Lasecka, Tadeusz Malewski
premiera: 21 I 1960

 

Wyróżnienie za reżyserię na I Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Warszawie (1960)

 

54. Kazimiera Jeżewska
PAN TWARDOWSKI
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Feliks Rybicki
przygotowanie wokalne: Konrad Polak
obsada: Stanisław Bukowski, Zenon Kunigiel, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Jan Plewako, Paweł Podgórski, Elżbieta Podgórska, Czesława Rychlicka, Janina Urbanowicz
premiera: 23 IV 1960

 

55. Halina Auderska
SKARBY KARKONOSZY
reżyseria: Julianna Całkowa
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Ryszard Bukowski
przygotowanie wokalne: Lilianna Kuśmierczyk
asystenci reżysera: Aleksandra Doszla i Jan Pyjor
obsada: Adam Bernard, Aleksandra Doszla, Kazimierz Grodkowski, Wiesław Hejno, Anna Helman, Janina Kisiel, Bogusław Kromer, Elżbieta Lasecka, Tadeusz Malewski, Jan Pyjor
premiera: 8 VI 1960

 

56. STROFY SKONFISKOWANE – wieczór polskiej poezji rewolucyjnej (II Estrada Poetycka)
teksty: Władysław Broniewski, Tadeusz Hollender, Bruno Jasieński, Lech Piwowar, Stanisław R. Stande, Edward Szymański, Witold Wandurski
scenariusz: Andrzej Dobrowolski i Klemens Krzyżagórski
reżyseria: Andrzej Dobrowolski
scenografia: Marcin Wenzel i Janusz Tartyłło
opracowanie muzyczne: Janusz Koziorowski
obsada: Adam Bernard, Aleksandra Doszla, Wiesław Hejno, Paweł Lauks, Jan Plewako, Jan Pyjor, Czesława Rychlicka
premiera: 5 XI 1960

 

57. Anna Świrszczyńska
TYGRYS TAŃCZY DLA SZU-HIN
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Zofia Gutkowska
muzyka: Franciszek Wasikowski
choreografia: Milena Drabent
asystent reżysera: Jan Plewako
obsada: Stanisław Bukowski, Anna Helman, Zenon Kunigiel, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Jan Plewako, Czesława Rychlicka
premiera: 12 XI 1960

 

58. Zofia Nawrocka
BAŚŃ O SZKLARZU I CESARZU
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Ryszard Bukowski
obsada: Adam Bernard, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Waldemar Ferrarius, Wiesław Hejno, Bogusław Kromer, Irena Krzyk, Jan Pyjor
premiera: 15 I 1961

 

59. Leon Moszczyński
MOCNY BARTEK
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Ryszard Bukowski
przygotowanie wokalne: Konrad Polak
obsada: Janina Brewko, Stanisław Bukowski, Anna Helman, Janina Kisiel, Zenon Kunigiel, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Jan Plewako
premiera: 8 IV 1961

 

60. Hanna Januszewska
BIWAK Z PIOSENKAMI
adaptacja: Władysław Jarema
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Marcin Wenzel
muzyka: Jerzy Dobrzański
przygotowanie wokalne: Konrad Polak
choreografia: Milena Drabent
asystent reżysera: Wiesław Hejno
obsada: Adam Bernard, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Elżbieta Echaust, Waldemar Ferrarius, Wiesław Hejno, Bogusław Kromer, Irena Krzyk, Paweł Lauks
premiera: 2 IX 1961

 

II nagroda za reżyserię, nagroda dla najbardziej wyrównanego zespołu aktorskiego, nagroda specjalna UNIMA oraz nagroda za muzykę na I Śląskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (1962)

 

61. Kornel Makuszyński
O DWÓCH TAKICH, CO UKRADLI KSIĘŻYC
adaptacja: Anna Chodorowska i Bogdan Grzymała-Siedlecki
reżyseria: Taida Plewako
scenografia: Mieczysław Antuszewicz
muzyka: Ryszard Bukowski
obsada: Stanisław Bukowski, Anna Helman, Czesław Jachowski, Janina Kisiel, Zenon Kunigiel, Jadwiga Lauks, Jan Plewako
premiera: 17 IX 1961

 

62. Jerzy Zaborowski
O PIESKU I KOTKU
TOMCIO PALUSZEK
inscenizacja i reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Zofia Gutkowska
muzyka: Leon Hanek i Filip Nowak
przygotowanie wokalne: Konrad Polak
obsada: Stanisław Bukowski, Jadwiga Lauks, Jan Plewako
premiera: 28 XII 1961

 

63. PIEŚNI WOLNEGO DUCHA
program poetycki (III Estrada Poetycka)
teksty: Władysław Broniewski, Stanisław Ryszard Stande, Edward Szymański, Witold Wandurski, Ludwik Waryński, Wanda Zieleńczyk i anonimowe
scenariusz: Klemens Krzyżagórski
reżyseria: Edward Doszla i Klemens Krzyżagórski
obsada: Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Wiesław Hejno, Paweł Lauks, Jan Plewako
premiera: 22 I 1962

 

64. Jerzy Dobrzański
GRYMASELA
żart muzyczny wg Marii Kownackiej
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Marcin Wenzel i Janusz Tartyłło
muzyka: Jerzy Dobrzański
przygotowanie wokalne: Konrad Polak
choreografia: Milena Drabent
obsada: Aleksandra Doszla, Wiesław Hejno, Anna Helman, Czesław Jachowski, Irena Krzyk, Paweł Lauks
premiera 17 II 1962

 

65. Anton Hirsch
DZIAD WSZYSTKOZJAD
przekład: Zenobia Dębicka
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Jerzy Dargiel
obsada: Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Anna Helman, Paweł Lauks
premiera: 4 V 1962

 

66. Hanna Januszewska
KRAWIEC NITECZKA
wg Kornela Makuszyńskiego
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Ewa Czerechowska
muzyka: Józef Grzesik
obsada: Stanisław Bukowski, Elżbieta Echaust, Waldemar Ferrarius, Wiesław Hejno, Jan Jawor, Irena Krzyk, Jan Plewako, Czesława Rychlicka
premiera: 20 V 1962

 

67. Gustaw Morcinek
BAŚŃ O GÓRNIKU BULANDRZE
reżyseria: Stanisław Bukowski
scenografia: Jerzy Zitzman
muzyka: Krzysztof Penderecki
przygotowanie wokalne: Konrad Polak
asystent reżysera: Wiesław Hejno
obsada: Stanisław Bukowski, Elżbieta Echaust-Hejno, Wiesław Hejno, Irena Krzyk, Paweł Lauks
premiera: 8 IX 1962

 

68. Giovanni Rodari
CEBULACZEK
przekład: Zofia Ernstowa
adaptacja: Irena Sowicka
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Marcin Wenzel
muzyka: Leon Hanek i Filip Nowak
przygotowanie wokalne: Konrad Polak
obsada: Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Waldemar Ferrarius, Anna Helman, Czesław Jachowski, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Alicja Łoboz, Jan Plewako, Wiktor Żeromski
premiera: 26 IX 1962

 

69. Juliusz Wolski
TAJEMNICZA SZUFLADA
reżyseria i muzyka: Edward Doszla
scenografia: Stanisław Echaust
obsada: Aleksandra Doszla, Elżbieta Echaust-Hejno, Wiesław Hejno, Paweł Lauks, Jan Plewako
premiera: 22 II 1963

 

70. Krzysztof Orski
ZIMOWA PRZYGODA
inscenizacja, reżyseria i muzyka: Jan Potiszil
scenografia: Ewa Czerechowska
przygotowanie wokalne: Konrad Polak
obsada: Stanisław Bukowski, Waldemar Ferrarius, Anna Helman, Jan Jawor, Irena Krzyk, Jadwiga Lauks, Alicja Łoboz, Bożena Wojnicka, Wiktor Żeromski
premiera: 2 III 1963

 

71. PIEPRZYK
program poetycki (IV Estrada Poetycka)
teksty: Tadeusz Boy-Żeleński
scenariusz i reżyseria: Wiesław Hejno
scenografia: Stanisław Echaust
obsada: Aleksandra Doszla, Wiesław Hejno, Paweł Lauks, Jan Plewako
premiera: 8 IV 1963

 

72. Juliusz Wolski
NOWA ZIEMIA
reżyseria: Joanna Grabek
scenografia: Wanda Fik
muzyka: Franciszek Barfuss
asystent reżysera: Wiesław Hejno
obsada: Stanisław Bukowski, Elżbieta Echaust-Hejno, Waldemar Ferrarius, Wiesław Hejno, Jan Jawor, Irena Krzyk, Jadwiga Lauks, Alicja Łoboz, Władysław Pietrzyk, Wiktor Żeromski
premiera: 19 VII 1963

 

73. Josef Pehr
PRZYGODY WIERCIPIĘTY
przekład: Alfred Ryl-Krystianowski
adaptacja, reżyseria i scenografia: Jan Dorman
muzyka: Franciszek Wilkoszewski
obsada: Aleksandra Doszla, Paweł Lauks, Jan Plewako
premiera: 12 VIII 1963

 

74. Jekaterina Borisowa
AWANTURA W TEATRZE LALEK
przekład: Bożena Radziszewska
reżyseria: Włodzimierz Dobromilski
scenografia: Irena Pikiel
muzyka: Ryszard Bukowski
obsada: Jadwiga Górecka, Irena Krzyk, Alicja Łoboz, Paweł Lauks
premiera: 15 XII 1963

 

II nagroda za inscenizację i reżyserię, II nagroda za scenografię, nagroda zespołowa oraz wyróżnienie aktorskie dla Alicji Łoboz za rolę Buratina na II Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (1964)

 

75. Zofia Nawrocka
MASKI MISTRZA FANTASKI
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Jerzy Zitzman
muzyka: Ryszard Bukowski
obsada: Aleksandra Doszla, Elżbieta Echaust-Hejno, Waldemar Ferrarius, Wiesław Hejno, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Władysław Pietrzyk, Jan Plewako, Wiktor Żeromski
premiera: 21 XII 1963

 

76. TRZYNASTY APOSTOŁ
program poetycki (V Estrada Poetycka)
teksty: Włodzimierz Majakowski
scenariusz i reżyseria: Klemens Krzyżagórski
scenografia: Kazimierz Samołyk
obsada: Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Elżbieta Echaust-Hejno, Wiesław Hejno, Władysław Pietrzyk, Wiktor Żeromski
premiera: 7 II 1964

 

77. Jerzy Jesionowski
NOWY BOHATER
reżyseria i muzyka: Jan Potiszil
scenografia: Zygmunt Smandzik
obsada: Stanisław Bukowski, Jan Jawor, Alicja Łoboz, Władysław Pietrzyk, Jan Plewako, Wiktor Żeromski
premiera: 14 IV 1964

 

78. Zbigniew Poprawski
MISIE PTYSIE
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zofia Gutkowska-Nowosielska
muzyka: Konrad Polak
obsada: Aleksandra Doszla, Elżbieta Echaust-Hejno, Wiesław Hejno, Irena Krzyk, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks
premiera: 24 IV 1964

 

Wyróżnienie aktorskie dla Jadwigi Lauks za rolę harcerza Chochelki na II Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (1964)

79. Hanna Januszewska
MAŁY TYGRYS PIETREK
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zofia Gutkowska
muzyka: Jerzy Partyka
obsada: Aleksandra Doszla, Elżbieta Echaust-Hejno, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Paweł Lauks, Alicja Łoboz, Czesława Rychlicka, Wiktor Żeromski
premiera: 4 IX 1964

 

80. Jean Loup Temporal
PRZYGODY SAMBY
przekład i teksty piosenek: Jan Puget
reżyseria: Wiesław Hejno
scenografia: Jerzy Zitzman
muzyka: Ryszard Bukowski
przygotowanie wokalne: Konrad Polak
choreografia: Milena Drabent
pantomima: Janusz Okniński
obsada: Władysław Pietrzyk, Jan Plewako
premiera: 17 IX 1964

 

81. Andrzej Baszkowski
BYŁ SOBIE KRÓL
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Ewa Czerechowska
muzyka: Konrad Polak
obsada: Stanisław Bukowski, Edward Doszla, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Alicja Łoboz, Władysław Pietrzyk, Wiktor Żeromski
premiera: 6 I 1965

 

82. Juliusz Wolski
NIEZWYKŁY GOŚĆ
reżyseria i scenografia: Zygmunt Smandzik
muzyka: Juliusz Borzym
obsada: Aleksandra Doszla, Elżbieta Echaust-Hejno, Wiesław Hejno, Paweł Lauks, Jan Plewako, Czesława Rychlicka
premiera: 15 I 1965

 

83. Jan Ośnica
BAMBA W OAZIE TONGO
reżyseria: Andrzej Rettinger
scenografia: Ewa Czerechowska
muzyka: Leszek Żuchowski
obsada: Aleksandra Doszla, Jadwiga Górecka, Jadwiga Lauks, Jan Plewako
premiera: 15 IV 1965

 

II nagroda za reżyserię, II nagroda za scenografię, II nagroda aktorska dla Jana Plewaki za role Autora i Tygrysa oraz wyróżnienie zbiorowe dla zespołu technicznego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Małoobsadowych w Warszawie (1965)

 

84. Sergiusz Obrazcow i Sergiusz Preobrażeński
BAŚŃ O PIĘCIU BRACIACH
przekład i adaptacja: Władysław Jarema
reżyseria: Wiktor Żeromski
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Janusz Koziorowski
obsada: Stanisław Bukowski, Elżbieta Echaust-Hejno, Wiesław Hejno, Jan Jawor, Paweł Lauks, Władysław Pietrzyk, Czesława Rychlicka
premiera: 7 V 1965

 

85. Gyula Urbán
NIEBIESKI PIESEK
przekład: Barbara Benke i Zofia Szczygielska
teksty piosenek: Krystyna Konopacka-Csala
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zygmunt Smandzik
muzyka: Leszek Żuchowski
obsada: Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Alicja Łoboz, H. Olszakowska, Czesława Rychlicka
premiera: 9 IX 1965

 

86. Jan Ośnica
O CHŁOPIE, CO WSZYSTKICH ZWODZIŁ, CZYLI ZŁOTY KLUCZ
reżyseria: Włodzimierz Dobromilski
scenografia: Ali Bunsch
muzyka: Leszek Żuchowski
obsada: Stanisław Bukowski, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Elżbieta Echaust-Hejno, Wiesław Hejno, Paweł Lauks, Władysław Pietrzyk, Jan Plewako, Wiktor Żeromski
prapremiera: 16 X 1965

 

I nagroda za wartości literackie utworu, I nagroda za reżyserię, I nagroda za scenografię, I nagroda zespołowa za ogólny poziom artystyczny, I nagroda aktorska dla Jana Plewaki oraz trzy wyróżnienia aktorskie dla: Aleksandry Doszli, Edwarda Doszli i Wiesława Hejny na III Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (1967)

 

87. Hanna Januszewska
BIWAK Z PIOSENKAMI
adaptacja: Władysław Jarema
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Marcin Wenzel
muzyka: Jerzy Dobrzański
choreografia: Milena Drabent
obsada: Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Elżbieta Echaust-Hejno, Wiesław Hejno, Jan Jawor, Paweł Lauks, H. Olszakowska, Wiktor Żeromski
premiera (wznowienie): 7 XI 1965

 

88. Laszlo Hars
DO TRZECH RAZY SZTUKA
wg M. Fazekasa
przekład: Elle Sperlingowa
reżyseria: Andrzej Rettinger
scenografia: Vera Bródy
muzyka: Zbigniew Penherski
obsada: Stanisław Bukowski, Jadwiga Górecka, Jadwiga Lauks, Alicja Łoboz, Władysław Pietrzyk, Robert Rożynek
premiera: 22 III 1966

 

89. Anna Świrszczyńska
PIAST I POPIEL
opera lalkowa
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Ali Bunsch
muzyka: Wanda Dubanowicz
choreografia: Milena Drabent
obsada: Ryszard Banasiak, Stanisław Bukowski, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Barbara Przybył, Robert Rożynek
premiera: 7 IX 1966

 

90. Jan Ośnica
BAŚNIOWY LAS
reżyseria: Wiesław Hejno
scenografia: Ewa Czerechowska
muzyka: Ryszard Bukowski
obsada: Jadwiga Górecka, Elżbieta Echaust-Hejno, Wiesław Hejno, Jan Jawor, Władysław Pietrzyk, Wiktor Żeromski
prapremiera: 30 IX 1966

 

91. Ladislav Dvorsky
BAŚŃ O DOBRYM SMOKU
przekład: Jan Puget
reżyseria: Wiktor Żeromski
scenografia: Zbigniew Więckowski
muzyka: Janusz Koziorowski
obsada: Ryszard Banasiak, Stanisław Bukowski, Jadwiga Górecka, Elżbieta Echaust-Hejno, Jadwiga Lauks, Zofia Lisowska, Wiktor Żeromski
premiera: 8 I 1967

 

92. Zbigniew Kopalko
LUSTRA OPOWIADAJĄ W CZWARTEK
reżyseria: Andrzej Rettinger
scenografia: Jerzy Kolecki
muzyka: Leszek Żuchowski
asystent reżysera: Aleksandra Doszla
obsada: Aleksandra Doszla, Wiesław Hejno, Jan Jawor, Paweł Lauks, Władysław Pietrzyk, Barbara Przybył
premiera: 20 I 1967

 

93. POGRZEB DON JUANA
wg utworów Bolesława Leśmiana
scenariusz: Bogdan Bąk i Wiesław Hejno
reżyseria: Wiesław Hejno
scenografia: Zbigniew Więckowski
muzyka: Jadwiga Szajna-Lewandowska
obsada: Aleksandra Doszla, Elżbieta Echaust-Hejno, Wiesław Hejno, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Władysław Pietrzyk
premiera: 13 II 1967

 

94. Zbigniew Poprawski
KOTEK PROTEK
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zofia Gutkowska
muzyka: Jerzy Bauer
obsada: Aleksandra Doszla, Elżbieta Echaust-Hejno, Wiesław Hejno, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks
premiera: 8 IV 1967

 

95. Jan Wilkowski
TYMOTEUSZ RYMCIMCI
reżyseria: Andrzej Rettinger
scenografia: Stanisław Echaust
lalki: Adam Kilian
muzyka: Jerzy Dobrzański
obsada: Stanisław Bukowski, Jadwiga Górecka, Władysław Pietrzyk, Barbara Przybył
premiera: 10 IV 1967

 

96. Eugeniusz Szwarc
NAGI KRÓL
przekład: Jerzy Pomianowski
reżyseria: Wojciech Wieczorkiewicz
scenografia: Leokadia Serafinowicz
muzyka: Jadwiga Szajna-Lewandowska
obsada: Stanisław Bukowski, Aleksandra Doszla, Edward Doszla, Elżbieta Echaust-Hejno, Jadwiga Górecka, Wiesław Hejno, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Zofia Lisowska, Elżbieta Peryga, Władysław Pietrzyk, Barbara Przybył, Wiktor Żeromski
premiera: 22 V 1967

 

97. Eugeniusz Szwarc
KLONOWI BRACIA
przekład: Jerzy Pomianowski
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Ali Bunsch
muzyka: Edward Ciuksza
obsada: Aleksandra Doszla, Grażyna Kukuryk, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Teresa Lipińska, Wiesław Lipiński, Elżbieta Peryga, Wiktor Żeromski
premiera: 20 XII 1967

 

98. Jan Wilkowski
TYMOTEUSZ I ŁOBUZIAKI
reżyseria: Andrzej Rettinger
scenografia: Adam Kilian
muzyka: Jerzy Dobrzański
obsada: Stanisław Bukowski, Jadwiga Górecka, Teresa Lipińska, Zofia Lisowska, Elżbieta Peryga, Władysław Pietrzyk, Barbara Przybył
premiera: 4 V 1968

 

99. Jan Ośnica i Jan Wilkowski
GUIGNOL W TARAPATACH
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zygmunt Smandzik
muzyka: Jerzy Dobrzański
obsada: Aleksandra Doszla, Jan Jawor, Grażyna Kukuryk, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Wiesław Lipiński, Wiktor Żeromski
premiera: 10 V 1968

 

100. Zbigniew Poprawski
KACZKA DZIAŁACZKA
reżyseria: Wiktor Żeromski
scenografia: Irena Pikiel
muzyka: Leszek Żuchowski
obsada: Stanisław Bukowski, Aleksandra Doszla, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Zofia Lisowska, Elżbieta Peryga, Wiktor Żeromski
prapremiera: 9 IX 1968

 

101. Mirja Astrachan i Jewgienija Żukowskaja
PIERWSZA PRZYGODA PIFA
przekład: Maria Wielanier i Jan Puget
reżyseria: Andrzej Rettinger
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Jacek Sobieski
obsada: Ryszard Banasiak, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Grażyna Kukuryk, Teresa Lipińska, Wiesław Lipiński, Władysław Pietrzyk, Barbara Przybył
premiera: 19 IX 1968

 

102. DROGA
program poetycki (VI Estrada Poetycka)
scenariusz i reżyseria: Zdzisław Adamczyk
scenografia: Stanisław Echaust
opracowanie muzyczne: Hubert Bryguła
obsada: Aleksandra Doszla, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Władysław Pietrzyk, Wiktor Żeromski oraz grupa młodzieży z Teatrzyku Poezji KLEKS
premiera: 11 XI 1968

 

103. Jurij Jelisiejew
JAK SIĘ BAWIĆ, TO SIĘ BAWIĆ
przekład: Małgorzata Łabęcka-Koecherowa
reżyseria: Krzysztof Niesiołowski
scenografia: Adam Kilian
muzyka: Bogumił Pasternak
obsada: Stanisław Bukowski, Jadwiga Górecka, Jadwiga Lauks, Zofia Lisowska, Władysław Pietrzyk, Wiktor Żeromski
premiera: 31 I 1969

 

104. Hanna Januszewska
FLISAK I PRZYDRÓŻKA
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Ali Bunsch
muzyka: Jerzy Dobrzański
choreografia: Milena Drabent
obsada: Ryszard Banasiak, Aleksandra Doszla, Sabina Galińska, Jan Jawor, Grażyna Kukuryk, Paweł Lauks, Teresa Lipińska, Wiesław Lipiński, Barbara Przybył
premiera: 22 II 1969

 

105. Eugeniusz Lifszyc
WAŃKA WSTAŃKA I PIĘĆ SIÓSTR
przekład: Tadeusz Motylski
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zygmunt Smandzik
muzyka: Bogumił Pasternak
choreografia: Milena Drabent
obsada: Stanisław Bukowski, Aleksandra Doszla, Sabina Galińska, Jadwiga Górecka, Grażyna Kukuryk, Zofia Lisowska, Elżbieta Miśniakiewicz, Władysław Pietrzyk, Barbara Przybył
premiera: 5 IX 1969

 

106. Jan Ośnica
JAK SŁOŃCE O ZACHODZIE WSCHODZIŁO
reżyseria: Włodzimierz Dobromilski
scenografia: Joanna Braun
muzyka: Bogumił Pasternak
obsada: Ryszard Banasiak, Waldemar Block, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Teresa Lipińska, Wiesław Lipiński, Wiktor Żeromski
premiera: 19 IX 1969

 

107. Zbigniew Kopalko
CZARODZIEJSKI BĘBEN
wg Lwa Tołstoja
reżyseria: Krzysztof Niesiołowski
scenografia: Zbigniew Burgacki
muzyka: Jerzy Dobrzański
obsada: Waldemar Block, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Teresa Lipińska, Wiesław Lipiński, Zofia Lisowska, Wiktor Żeromski
premiera: 29 I 1970

 

108. Jan Kakoš
SMYK I KWIK
przekład: Barbara Benke i Zofia Szczygielska
teksty piosenek: Lucyna Legut
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zygmunt Smandzik
muzyka: Bogumił Pasternak
obsada: Ryszard Banasiak, Stanisław Bukowski, Aleksandra Doszla, Sabina Galińska, Jan Jawor, Grażyna Kukuryk, Władysław Pietrzyk, Barbara Przybył
premiera: 12 II 1970

 

109. WYSZLIŚMY NA BRZEG
program poetycki (VII Estrada Poetycka)
scenariusz: Bogdan Bąk
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Aleksander Fleischer
opracowanie muzyczne: Bogdan Bąk i Edward Doszla
obsada: Waldemar Block, Aleksandra Doszla, Sabina Galińska, Jan Jawor, Grażyna Kukuryk, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Wiesław Lipiński, Wiktor Żeromski
premiera: 9 III 1970

 

110. Jan Wilkowski
ZWYRTAŁOWA MUZYKA
wg Kazimierza Przerwy-Tetmajera
reżyseria: Włodzimierz Dobromilski
scenografia: Ali Bunsch
muzyka: Bogumił Pasternak
choreografia: Milena Drabent
obsada: Waldemar Block, Aleksandra Doszla, Jan Jawor, Grażyna Kukuryk, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Teresa Lipińska, Wiesław Lipiński, Barbara Przybył
premiera: 12 IX 1970

 

111. Małgorzata Łabęcka-Koecherowa
ALLEM-KALLEM
wg baśni Nazima Hikmeta
reżyseria i muzyka: Jan Potiszil
scenografia: Zygmunt Smandzik
choreografia: Milena Drabent
asystent reżysera: Stanisław Bukowski
obsada: Ryszard Banasiak, Stanisław Bukowski, Sabina Galińska, Jadwiga Górecka, Zofia Lisowska, Władysław Pietrzyk, Wiktor Żeromski
premiera: 21 IX 1970

 

112. Maria Kownacka
O STRASZLIWYM SMOKU I DZIELNYM SZEWCZYKU
reżyseria: Krzysztof Niesiołowski
scenografia: Janina Grodzka
muzyka: Bogumił Pasternak
obsada: Stanisław Bukowski, Sabina Galińska, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Zofia Lisowska, Władysław Pietrzyk
premiera: 22 I 1971

 

113. Samuel Marszak
ŻOŁNIERZ I BIEDA
przekład: Henryk Jurkowski
reżyseria: Włodzimierz Dobromilski
scenografia: Ali Bunsch
muzyka: Bogumił Pasternak
asystent reżysera: Aleksandra Doszla
obsada: Ryszard Banasiak, Waldemar Block, Aleksandra Doszla, Teresa Lipńska, Wiesław Lipiński, Barbara Przybył, Wiktor Żeromski
premiera: 11 II 1971

 

114. ROMANSE I BALLADY
program poetycki (VIII Estrada Poetycka)
scenariusz i reżyseria: Bogdan Bąk
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Bogumił Pasternak
obsada: Waldemar Block, Aleksandra Doszla, Sabina Galińska, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Wiktor Żeromski
premiera:7 IV 1971

 

115. Maria Kann
BAŚŃ O ZAKLĘTYM KACZORZE
reżyseria: Stanisław Stapf
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Leszek Żuchowski
asystent reżysera: Stanisław Bukowski
obsada: Waldemar Block, Stanisław Bukowski, Sabina Galińska, Jadwiga Górecka, Jadwiga Lauks, Teresa Lipińska, Wiesław Lipiński, Władysław Pietrzyk, Czesława Samołyk, Wiktor Żeromski
premiera: 3 IX 1971

 

116. Hanna Januszewska
BIWAK Z PIOSENKAMI
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Adam Kilian
muzyka: Jerzy Dobrzański
choreografia: Milena Drabent
obsada: Ryszard Banasiak, Aleksandra Doszla, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Teresa Lipińska
premiera:10 IX 1971

 

117. Luigi da Porto
ROMEO I JULIA
przekład: Janina Gałuszko
reżyseria: Jadwiga Górecka i Władysław Pietrzyk
scenografia: Zbigniew Więckowski
obsada: Jadwiga Górecka, Władysław Pietrzyk
premiera: 7 XI 1971

 

II nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Solistów Teatru Lalek w Białymstoku (1972)

 

118. Janina Morawska, Irena Pikiel
WYSPA KOLOROWYCH PTAKÓW
reżyseria: Włodzimierz Dobromilski
scenografia: Ali Bunsch
muzyka: Ryszard Bukowski
obsada: Ryszard Banasiak, Waldemar Block, Sabina Galińska, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Teresa Lipińska, Wiesław Lipiński, Barbara Ziółkowska
premiera: 7 II 1972

 

119. Jan Ośnica
BAMBA LECI NA ARKTYKĘ
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Bogumił Pasternak
konsultacja techniki marionetkowej: Edeltraut i Manfred Elle
obsada: Stanisław Bukowski, Aleksandra Doszla, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Władysław Pietrzyk, Czesława Samołyk, Wiktor Żeromski
premiera: 25 II 1972

 

120. Kazimiera Jeżewska
AMOR I PSYCHE
wg Apulejusza
reżyseria: Stanisław Stapf
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Zbigniew Karnecki
obsada: Ryszard Banasiak, Waldemar Block, Stanisław Bukowski, Aleksandra Doszla, Sabina Galińska, Jadwiga Górecka, Władysław Pietrzyk, Czesława Samołyk, Wiktor Żeromski
premiera: 1 IX 1972

 

121. Maria Kownacka
O KASI, CO GĄSKI ZGUBIŁA
reżyseria: Włodzimierz Dobromilski
scenografia: Ali Bunsch
muzyka: Leszek Żuchowski
obsada: Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Wiesław Lipiński, Teresa Mróz, Barbara Ziółkowska
premiera: 8 IX 1972

 

122. CZARNE SERCE ŚWIATA
program poetycki (IX Estrada Poetycka)
przekład i opracowanie poezji afrykańskiej: Bronisław Kamiński-Durocher i Zbigniew Stolarek
reżyseria: Wiktor Żeromski
scenografia: Kazimierz Samołyk
opracowanie muzyczne: Edward Doszla i Bogumił Pasternak
obsada: Aleksandra Doszla, Wiktor Żeromski
premiera: 29 XII 1972

 

123. Hanna Januszewska
TRZYMAJ SIĘ PIETREK
reżyseria: Włodzimierz Dobromilski
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Bogumił Pasternak
obsada: Ryszard Banasiak, Waldemar Block, Sabina Galińska, Jan Jawor, Wiesław Lipiński, Teresa Mróz, Czesława Samołyk, Barbara Ziółkowska
premiera: 9 II 1973

 

124. Eugeniusz Szwarc
KLONOWI BRACIA
przekład: Jerzy Pomianowski
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Ali Bunsch
muzyka: Edward Ciuksza
obsada: Aleksandra Doszla, Jadwiga Górecka, Paweł Lauks, Władysław Pietrzyk, Wiktor Żeromski
premiera: 17 II 1973

 

125. Sergiusz Michałkow
SZARACZEK ZORRO
przekład: Marian Niewiarowski
reżyseria i scenografia: Zygmunt Smandzik
muzyka: Zygmunt Wiehler
asystent reżysera: Wiktor Żeromski
obsada: Ryszard Banasiak, Sabina Galińska, Jan Jawor, Wiesław Lipiński, Tadeusz Michurski, Czesława Samołyk, Wiktor Żeromski
premiera: 2 IX 1973

 

126. Natalia Gołębska
TURONIOWA KOLĘDA
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Bogumił Pasternak
obsada: Waldemar Block, Aleksandra Doszla, Małgorzata Doszla, Zygmunt Kraus, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Marek Olkowski, Władysław Pietrzyk, Andrzej Wójcik, Barbara Ziółkowska
premiera: 18 IX 1973

 

127. Zbigniew Poprawski
TUROŃ I WALUŚ
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zygmunt Smandzik
muzyka: Bogumił Pasternak
obsada: Sabina Galińska, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Wiesław Lipiński, Tadeusz Michurski, Marek Olkowski, Czesława Samołyk, Wiktor Żeromski
premiera: 1 II 1974

 

128. Titel Constantinescu
CHŁOPIEC Z CZERWONĄ PARASOLKĄ
przekład: Milena Drabent i Bogdan Bąk
reżyseria: Cristian Mihalache
scenografia: Irina Borovski
muzyka: Leonida Vasilescu Brazeanu
obsada: Waldemar Block, Aleksandra Doszla, Małgorzata Doszla, Iwona Kozłewska, Zygmunt Kraus, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Władysław Pietrzyk, Andrzej Wójcik, Barbara Ziółkowska
premiera: 15 II 1974

 

129. TOAST
na podstawie sztuki Licho z Gardna Tadeusza Petrykowskiego
program poetycki (X Estrada Poetycka)
scenariusz i reżyseria: Bogdan Bąk
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Janusz Koziorowski
obsada: Aleksandra Doszla, Małgorzata Doszla, Zygmunt Kraus, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Tadeusz Michurski, Marek Olkowski, Andrzej Wójcik, Wiktor Żeromski
premiera: 29 III 1974

 

130. Izydor Sztok
STWORZENIE ŚWIATA
przekład: Witold Dąbrowski
reżyseria: Sergiej Jefremow
scenografia: Leonora Borrowienkowa
muzyka: Nikita Bogosłowskij i Bogumił Pasternak
obsada: Ryszard Banasiak, Aleksandra Doszla, Małgorzata Doszla, Zygmunt Kraus, Tadeusz Michurski, Bogdan Nehring, Barbara Nowak, Aleksandra Piekarska, Władysław Pietrzyk, Andrzej Wójcik, Barbara Ziółkowska, Wiktor Żeromski
premiera: 23 VIII 1974

131. Marian Niewiarowski
CALINECZKA
wg Hansa Christiana Andersena
teksty piosenek: Kazimierz Winkler
reżyseria: Stanisław Stapf
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Józef Klonowski
asystent reżysera: Paweł Lauks
obsada: Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Wiesław Lipiński, Marek Olkowski, Czesława Samołyk
premiera: 2 IX 1974

 

132. Janusz Galewicz
PORY ROKU
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zygmunt Smandzik
muzyka: Wanda Dubanowicz
choreografia: Milena Drabent
obsada: Ryszard Banasiak, Aleksandra Doszla, Małgorzata Doszla, Tadeusz Michurski, Bogdan Nehring, Barbara Nowak, Aleksandra Piekarska, Władysław Pietrzyk, Bogumiła Skotnicka, Andrzej Wójcik, Barbara Ziółkowska, Wiktor Żeromski
premiera: 7 X 1974

 

133. Hanna Januszewska
SMOCZA AWANTURA
reżyseria: Włodzimierz Dobromilski
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Bogumił Pasternak
asystent reżysera: Paweł Lauks
obsada: Sabina Galińska, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Wiesław Lipiński, Lidia Michałuszek, Marek Olkowski, Czesława Samołyk
premiera: 14 II 1975

 

134. Piotr Jerszow
KONIK GARBUSEK
przekład: Igor Sikirycki
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Edward Ciuksza
obsada: Ryszard Banasiak, Aleksandra Doszla, Małgorzata Doszla, Zygmunt Kraus, Tadeusz Michurski, Barbara Nowak, Władysław Pietrzyk, Andrzej Wójcik, Barbara Ziółkowska, Wiktor Żeromski
premiera: 7 III 1975

 

135. Wanda Chotomska
GDZIE JEST PIOTROWSKI?
reżyseria: Julianna Całkowa
scenografia: Adam Kilian
muzyka: Leszek Żuchowski
choreografia: Milena Drabent
obsada: Waldemar Block, Aleksandra Doszla, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Tadeusz Michurski, Małgorzata Olkowska, Marek Olkowski, Barbara Ziółkowska
premiera: 27 VIII 1975

 

136. Ladislav Dvorský
BAŚŃ O DOBRYM SMOKU
przekład: Jan Puget
reżyseria: Edward Dobraczyński
scenografia: Gizela Karłowska
muzyka: Wanda Dubanowicz
obsada: Ryszard Banasiak, Sabina Galińska, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Wiesław Lipiński, Czesława Samołyk, Wiktor Żeromski
premiera: 24 VIII 1975 w Mieroszowie

 

137. Joanna Piekarska
CUDOWNA LAMPA ALLADYNA
wg Bolesława Leśmiana
reżyseria: Joanna Piekarska
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Bogumił Pasternak
obsada: Waldemar Block, Aleksandra Doszla, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Małgorzata Olkowska, Marek Olkowski, Władysław Pietrzyk, Czesława Samołyk, Wiktor Żeromski
premiera: 27 II 1976

 

138. Gyula Urbán
DETEKTYW LIS PROWADZI ŚLEDZTWO
przekład: Zuzanna i Franciszek Pugetowie
reżyseria: Andrzej Rettinger
scenografia: Zygmunt Smandzik
muzyka: Mirosław Jastrzębski
asystent reżysera: Ryszard Banasiak
obsada: Ryszard Banasiak, Sabina Galińska-Tumidalska, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Wiesław Lipiński, Barbara Nowak, Elżbieta Pec, Barbara Ziółkowska
premiera: 5 III 1976

 

139. Zbigniew Poprawski
MISIE PTYSIE
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Konrad Polak
obsada: Waldemar Block, Aleksandra Doszla, Jolanta Marek, Elżbieta Pec, Władysław Pietrzyk, Czesława Samołyk
premiera: 22 VIII 1976

 

140. Jonathan Swift
PODRÓŻE GULIWERA
przekład: Jan Kott
adaptacja: Irena Pikiel
teksty ballad: Andrzej Waligórski
reżyseria: Edward Dobraczyński
scenografia: Jerzy Kolecki
muzyka: Bogumił Pasternak
obsada: Waldemar Block, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Danuta Kamińska, Krystyna Krasowska, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Marek Olkowski, Barbara Ziółkowska, Wiktor Żeromski
premiera: 24 IX 1976

 

141. Grigorij Usacz i Efim Czepowiecki
KOGUCIK I STRUSIĄTKO
przekład i reżyseria: Julianna Całkowa
scenografia: Bohdan Butenko
muzyka: Jan Oleszkowicz
obsada: Waldemar Block, Aleksandra Doszla, Jolanta Marek, Małgorzata Olkowska, Marek Olkowski, Elżbieta Pec, Władysław Pietrzyk, Czesława Samołyk
premiera: 25 II 1977

 

142. Kazimiera Jeżewska
DZIKIE ŁABĘDZIE
wg Hansa Christiana Andersena
reżyseria: Andrzej Rettinger
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Mirosław Jastrzębski
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Danuta Kamińska, Krystyna Krasowska, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Barbara Ziółkowska, Wiktor Żeromski
premiera: 4 III 1977

 

143. Jan Ośnica
KOMEDIA PIETRUSZKI
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Zygmunt Smandzik
muzyka: Bogumił Pasternak
obsada: Aleksandra Doszla, Jolanta Marek, Małgorzata Olkowska, Marek Olkowski, Elżbieta Pec, Władysław Pietrzyk
premiera: 26 VIII 1977

 

144. KOPCIUSZEK
wg scenariusza filmowego Eugeniusza Szwarca
przekład: Irena Lewandowska i Witold Dąbrowski
adaptacja: Eugeniusz Koterla
reżyseria: Marta Janic
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Zbigniew Karnecki
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Danuta Kamińska, Krystyna Krasowska, Czesława Samołyk, Marek Urban, Andrzej Wójcik, Barbara Ziółkowska, Wiktor Żeromski
premiera: 2 IX 1977

 

145. Rada Moskova
KIEDY ZAKWITNIE MARGERYTKA
przekład: Weselin Dosew
reżyseria: Bohdan Radkowski
scenografia: Zbigniew Burkacki
muzyka: Jerzy Dobrzański
przygotowanie muzyczne: Lucyna Jarmuła
choreografia: Milena Drabent
obsada: Aleksandra Doszla, Jolanta Marek, Małgorzata Olkowska, Marek Olkowski, Elżbieta Pec, Władysław Pietrzyk, Czesława Samołyk
premiera: 15 II 1978

 

146. Vlasta Pospišilová
KRÓLEWNA I ECHO
przekład: Jan Puget
reżyseria: Andrzej Rettinger
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Bogumił Pasternak
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Danuta Kamińska, Marek Urban, Andrzej Wójcik, Barbara Ziółkowska, Wiktor Żeromski
premiera: 3 III 1978

 

147. Aleksander T. Popescu
KSIĘŻNICZKA Z ZIELONYMI PIEGAMI
przekład: Svetlana Uto
adaptacja i teksty piosenek: Bogdan Bąk
reżyseria: Cristian Mihalache
scenografia: Irina Borovski
muzyka: Marek Marcinkowski
obsada: Jadwiga Górecka, Sabina Galińska-Tumidalska, Jolanta Marek, Elżbieta Pec, Czesława Samołyk, Jan Jawor, Andrzej Wójcik, Wiktor Żeromski
premiera: 30 VIII 1978

 

148. Wladimir Lifszyc i Irina Kiczanowa
TAJEMNICZY HIPOPOTAM
przekład: Łukasz Balb i Irena Roga
teksty piosenek: Łukasz Balb
reżyseria: Edward Doszla
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Mirosław Jastrzębski
obsada: Aleksandra Doszla, Małgorzata Olkowska, Marek Olkowski, Władysław Pietrzyk, Danuta Urban, Marek Urban, Barbara Ziólkowska
premiera: 10 IX 1978

 

149. Aleksander Puszkin
BAJKI PUSZKINA
O popie i jego parobku Jołopie
O rybaku i złotej rybce
przekład: Julian Tuwim
adaptacja i reżyseria: Wojciech Kobrzyński
scenografia: Tadeusz Hołówko
obsada: Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Jolanta Marek, Elżbieta Pec, Wanda Polaszczyk, Czesława Samołyk, Andrzej Wójcik, Wiktor Żeromski
premiera: 15 II 1979

 

150. Bułat Okudżawa
KIESZONKOWE PRZYGODY
przekład i adaptacja: Irena Lewandowska
reżyseria: Wojciech Kobrzyński
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Krzysztof Szwajger
obsada: Małgorzata Olkowska, Marek Olkowski, Władysław Pietrzyk, Iwona Rychlicka, Marek Urban, Barbara Ziółkowska
premiera: 11 III 1979

 

151. Jan Izydor Sztaudynger
WYGNAŃCY EWY
reżyseria: zespół pod kierownictwem Władysława Pietrzyka
konsultacja reżyserska: Wojciech Kobrzyński
scenografia: Kazimierz Samołyk
obsada: Jadwiga Górecka, Elżbieta Pec, Władysław Pietrzyk, Andrzej Wójcik
premiera: 29 III 1979

 

152. Aleksy Remizow
CAR MAKSYMILIAN
przekład: Seweryn Pollak
reżyseria: Wojciech Kobrzyński
scenografia: Wiesław Jurkowski
muzyka: Jerzy Filc
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Stanisław Bukowski, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Jolanta Marek, Elżbieta Pec, Wanda Polaszczyk, Czesława Samołyk, Andrzej Wójcik, Wiktor Żeromski
premiera: 17 VI 1979

 

153. DON ŻAN
wg czeskiego anonima
przekład: Jadwiga Bułakowska i Krystyna Wnukowa
reżyseria: Tomasz Jaworski
scenografia: Wiesław Jurkowski
muzyka: Mirosław Racewicz
obsada: Artur Cehak (PWST), Małgorzata Fiedorek, Sabina Galińska-Tumidalska, Konstanty Rożek, Marek Urban
premiera: 1 IX 1979

 

154. Agnieszka Osiecka
DIXI
adaptacja i reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Mirosław Jastrzębski
obsada: Artur Cehak, Małgorzat Fiedorek, Konstanty Rożek, Marek Urban
premiera: 30 XII 1979

 

155. PRZYGODY DREWNIANEGO PAJACA
wg Pinokia Carla Collodiego
przekład: Zofia Jachimecka
adaptacja i reżyseria: Wojciech Kobrzyński
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Marek Marcinkowski
obsada: Marek Olkowski, Władysław Pietrzyk, Iwona Rychlicka, Danuta Urban, Barbara Ziółkowska
premiera: 11 III 1980

 

156. Carlo Gozzi
KRÓL JELEŃ
przekład: Janina Walter
reżyseria: Wojciech Kobrzyński
scenografia: Tadeusz Hołówko
muzyka: Zbigniew Karnecki
asystent reżysera: Konstanty Rożek
obsada: Artur Cehak, Małgorzata Fiedorek, Sabina Galińska-Tumidalska, Jadwiga Górecka, Jan Jawor, Konstanty Rożek, Czesława Samołyk, Andrzej Wójcik, Wiktor Żeromski
premiera: 24 VIII 1980

 

157. Matěj Kopecký
JOHANNES DOKTOR FAUST
wg czeskiego anonima
przekład: Jadwiga Bułakowska i Krystyna Wnukowa
reżyseria i opracowanie muzyczne: Matěj Kopecký
scenografia: Jaroslav Doležal
asystent reżysera: Wiktor Żeromski
obsada: Artur Cehak, Czesława Samołyk, Marek Urban, Andrzej Wójcik, Wiktor Żeromski
premiera: 26 IX 1980

 

158. Stanisław Grochowiak
KAPRYSY ŁAZARZA
reżyseria: Wojciech Kobrzyński
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Zbigniew Karnecki
asystent reżysera: Konstanty Rożek
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jadwiga Górecka-Pietrzyk, Jan Jawor, Wojciech Przyboś,
Konstanty Rożek
premiera: 9 XI 1980

 

159. Zbigniew Wojciechowski
KTÓRA GODZINA?
reżyseria i muzyka: Jan Dorman
scenografia: Jacek Dorman
obsada: Jolanta Marek, Urszula Miedzińska, Elżbieta Pec, Władysław Pietrzyk, Iwona Rychlicka, Barbara Ziółkowska
premiera: 15 XI 1980

 

Srebrne Koziołki, I nagroda za reżyserię, I zespołowa nagroda aktorska oraz III nagroda za scenografię dla Jacka Dormana na VI Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu IX Przeglądu Teatrów dla Dzieci KONFRONTACJE (1984 )

 

160. Adam Bahdaj
PIK – POK, PRZYGODY MAŁEGO PINGWINA
adaptacja: Włodzimierz Fełenczak
reżyseria: Konstanty Rożek
scenografia: Bogusława Łukasiewicz
muzyka: Jerzy Derfel
przygotowanie baletowe: Jerzy Ananko
obsada: Jolanta Marek, Urszula Miedzińska, Elżbieta Pec, Władysław Pietrzyk, Iwona Rychlicka, Wojciech Przyboś
premiera: 24 V 1981

 

161. Jan Wilkowski
TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW
reżyseria: Wojciech Kobrzyński
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Jerzy Dobrzański
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jadwiga Górecka-Pietrzyk, Jan Jawor, Małgorzata Olkowska, Marek Olkowski, Barbara Ziółkowska
premiera: 12 VI 1981

 

162. BAŚŃ O POECIE
na motywach baśni Hansa Christiana Andersena
scenariusz i reżyseria: Andrzej Dziedziul
scenografia: Maria Królikowska-Zięborak
opracowanie muzyczne: Leszek Żuchowski
obsada: Urszula Miedzińska, Elżbieta Pec, Władysław Pietrzyk, Marek Urban
premiera: 25 IX 1981

 

163. DIALOG NA ŚWIĘTO NARODZENIA CHRYSTUSA PANA
Dialogus pro festo Nativitatis Christi Domini (z kodeksu misjonarzy krakowskich na Stradomiu, XVII w.)
inscenizacja i reżyseria: Wojciech Kobrzyński
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Marek Jaszczak
praca nad słowem: Mirosława Lombardo
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Stanisław Bukowski, Sabina Galińska-Tumidalska, Jadwiga Górecka-Pietrzyk, Jan Jawor, Małgorzata Olkowska, Marek Olkowski, Konstanty Rożek, Czesława Samołyk, Andrzej Wójcik, Barbara Ziółkowska, Wiktor Żeromski
premiera: 10 XII 1981

 

164. Vlasta Pospišilová
WOJNA O ECHO
opracowanie dramaturgiczne: Maria Tumova
przekład i teksty piosenek: Jan Puget
reżyseria: Włodzimierz Dobromilski
scenografia: Ali Bunsch
muzyka: Jan Szyrocki
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
asystent reżysera: Wiktor Żeromski
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jan Jawor, Małgorzata Olkowska, Marek Olkowski, Czesława Samołyk, Andrzej Wójcik, Wiktor Żeromski
premiera: 8 V 1982

 

165. CO TO BĘDZIE?
widowisko obrzędowe wg Dziadów Adama Mickiewicza
układ tekstu i reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Zbigniew Karnecki
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Aleksandra Bielska, Jadwiga Górecka-Pietrzyk, Bogusław Kierc, Urszula Miedzińska, Marek Olkowski, Czesława Samołyk, Ireneusz Szymański
premiera: 2 XI 1982 w krypcie grobowej Zamku Książ

 

166. 21 ZDAŃ ALBO KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU
wg Hansa Christiana Andersena
scenariusz, reżyseria, scenografia i lalki: Bogusław Kierc
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Elżbieta Pec, Iwona Rychlicka, Aleksandra Szopa
premiera: 19 XI 1982

 

167. Mikołaj z Wilkowiecka
HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM
opracowanie tekstu i reżyseria: Zbigniew Solski
scenografia: Zbigniew Solski
muzyka: Marek Zborowski
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Małgorzata Olkowska, Władysław Pietrzyk, Danuta Urban, Marek Urban, Andrzej Wójcik, Barbara Ziółkowska, Wiktor Żeromski
premiera: 27 IV 1983

 

168. Munro Leaf
FERNANDO
przekład: Irena Tuwim
inscenizacja i reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Bogusława Łukasiewicz
muzyka: Mirosław Jastrzębski
obsada: Aleksandra Bielska, Danuta Dziupińska, Andrzej Dziupiński, Jadwiga Górecka-Pietrzyk, Urszula Miedzińska, Marek Olkowski, Czesława Samołyk, Ireneusz Szymański
premiera: 15 IV 1983

 

169. Ignacy Krasicki
MONACHOMACHIA
lalkowa opera heroikomiczna
adaptacja i reżyseria: Wojciech Kobrzyński
scenografia: Ali Bunsch
muzyka: Zbigniew Karnecki
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Jan Jawor, Paweł Lauks, Małgorzata Olkowska, Władysław Pietrzyk, Marek Urban, Andrzej Wójcik, Barbara Ziółkowska, Wiktor Żeromski
premiera: 29 V 1983

 

III nagroda za muzykę na XI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (1983)

 

170. Ewa Szelburg-Zarembina
ZA SIEDMIOMA GÓRAMI
reżyseria: Wiktor Żeromski
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Bogumił Pasternak
układ tańców: Milena Drabent
obsada: Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Urszula Miedzińska, Małgorzata Olkowska, Władysław Pietrzyk, Danuta Urban, Wiktor Żeromski
premiera: 24 IX 1983

 

171. Bogusław Kierc
TAJEMNICA
reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Ewa i Wiesław Strebejkowie
opracowanie muzyczne: Andrzej Wójcik
obsada: Aleksandra Bielska, Marek Olkowski, Andrzej Wójcik
premiera: 24 XI 1983

 

172. Natalia Gołębska
KRAMIK DZIADKA MIKOŁAJA
W przerwie spektaklu wystawiano nadprogram: SZOPKĘ KARNAWAŁOWĄ Andrzeja Waligórskiego z muzyką Włodzimierza Plaskoty.
reżyseria: Teresa Mróz-Jarząbek
scenografia: Anna Wunderlich
muzyka: Bogumił Pasternak
współpraca reżyserska: Paweł Lauks
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jadwiga Górecka-Pietrzyk, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Elżbieta Pec, Iwona Rychlicka, Aleksandra Szopa, Marek Urban, Barbara Ziółkowska
premiera: 6 I 1984

 

173. Joachim Knauth
KSIĄŻĘ PORTUGALII
przekład: Henryk Jurkowski
reżyseria: Emilia Umińska
scenografia: Zofia Pietrusińska
muzyka: Antoni Mleczko
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
asystent reżysera: Paweł Lauks
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Małgorzata Olkowska, Elżbieta Pec, Władysław Pietrzyk, Aleksandra Szopa, Marek Urban, Wiktor Żeromski
premiera: 31 III 1984

 

174. Zbigniew Wojciechowski
KTÓRA GODZINA?
reżyseria i muzyka: Jan Dorman
scenografia: Jacek Dorman
muzyka na żywo: Zdzisław Myślak
obsada: Urszula Miedzińska, Małgorzata Olkowska, Elżbieta Pec, Konstanty Rożek, Iwona Rychlicka, Barbara Ziółkowska
premiera (wznowienie): 29 IV 1984

 

175. Zbigniew Poprawski
BAL U KRÓLA LULA
reżyseria: Zbigniew Poprawski
scenografia: Jerzy Zitzman
muzyka: Antoni Mleczko
obsada: Jadwiga Górecka-Pietrzyk, Marek Olkowski, Iwona Rychlicka, Czesława Samołyk, Andrzej Wójcik, Barbara Ziółkowska
premiera: 2 VI 1984

 

176. O KRASNOLUDKACH I O SIEROTCE MARYSI
na motywach opowieści Marii Konopnickiej
adaptacja i reżyseria: Eugeniusz Koterla
scenografia: Kazimierz Samołyk
muzyka: Zbigniew Karnecki
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Małgorzata Olkowska, Elżbieta Pec, Władysław Pietrzyk, Czesława Samołyk, Danuta Urban, Maria Weigelt, Barbara Ziółkowska, Wiktor Żeromski
premiera: 30 XI 1984

 

177. W KRÓLESTWIE PLASTELINII
na podstawie wierszy Anny Kamieńskiej
scenariusz: Danuta i Bogusław Kiercowie
reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Danuta Kierc
muzyka: Piotr Baron
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Jadwiga Górecka-Pietrzyk, Danuta Urban
premiera: 7 XII 1984

 

178. Kornel Makuszyński
KRAWIEC NITECZKA
adaptacja, reżyseria i lalki: Jan Dorman
scenografia: Tadeusz Grabowski
muzyka: Jerzy Harald
muzyka na żywo: Zdzisław Myślak
asystent reżysera: Konstanty Rożek
obsada: Jadwiga Górecka-Pietrzyk, Jadwiga Lauks, Urszula Miedzińska, Małgorzata Olkowska, Elżbieta Pec, Konstanty Rożek, Danuta Urban, Maria Weigelt, Barbara Ziółkowska
premiera: 24 III 1985

 

179. Juliusz Słowacki
BALLADYNA
adaptacja i reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia i lalki: Danuta i Bogusław Kiercowie
muzyka: Zbigniew Karnecki
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jadwiga Górecka-Pietrzyk, Jan Jawor, Paweł Lauks, Czesława Samołyk, Danuta Urban, Wiktor Żeromski
premiera: 18 V 1985

 

180. KOMEDIA PIETRUSZKI (widowisko uliczne)
wg rosyjskiego anonima
przekład: Jerzy Pomianowski
scenariusz i reżyseria: Konstanty Rożek
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Marek Jaszczak
obsada: Ryszard Banasiak, Jan Jawor, Paweł Lauks, Władysław Pietrzyk, Czesława Samołyk
premiera: 26 V 1985

 

181. LALKARZ, CZYLI OSOBLIWE PRZYPADKI Z ŻYCIA PACYNEK
Część I: Martin Stevens Lalkarz
przekład: Henryk Jurkowski
Część II: Henryk Jurkowski Lalkarze (wariacje na temat sztuki M. Stevensa)
reżyseria: Jan Plewako
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Zbigniew Karnecki
obsada: Aleksandra Bielska, Wiesław Lipiński, Urszula Miedzińska, Małgorzata Olkowska, Władysław Pietrzyk, Maria Weigelt
premiera: 28 IX 1985

 

182. Franz Pocci
CZARODZIEJSKIE SKRZYPCE
przekład i adaptacja: Jan Ośnica
reżyseria: Konstanty Rożek
scenografia: Teresa Targońska
muzyka: Zbigniew Karnecki
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jadwiga Lauks, Czesława Samołyk, Barbara Ziółkowska, Ryszard Banasiak, Jan Jawor, Paweł Lauks, Lech Popławski, Wiktor Żeromski
premiera: 23 XI 1985

 

183. Jerzy Andrzejewski
ZŁOTY LIS
adaptacja i reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Danuta i Bogusław Kiercowie
muzyka: Zbigniew Karnecki
plastyka ruchu: Leszek Czarnota
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jan Jawor, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Danuta Urban, Wiktor Żeromski
premiera: 11 I 1986

 

184. Małgorzata Jokiel
SKRZYDEŁKA
opracowanie tekstu i reżyseria: Janusz Ryl-Krystianowski
scenografia: Waldemar Grażewicz
muzyka: Krzysztof Arciszewski
obsada: Ryszard Banasiak, Urszula Miedzińska, Iwona Myślak, Małgorzata Olkowska, Lech Popławski, Magdalena Przytocka, Maria Weigelt, Barbara Ziółkowska
premiera: 3 V 1986

 

185. Bogusław Kierc
PAN LUSTERKORILKE
reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Danuta Kierc
muzyka: Mirosław Jastrzębski i Zbigniew Karnecki
asystent reżysera: Paweł Lauks
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jadwiga Lauks, Paweł Lauks, Małgorzata Olkowska, Lech Popławski, Czesława Samołyk, Maria Weigelt
premiera: 29 XI 1986

 

186. KOPCIUSZEK
wg scenariusza filmowego Eugeniusza Szwarca
przekład: Irena Lewandowska i Witold Dąbrowski
adaptacja i reżyseria: Eugeniusz Koterla
scenografia: Grażyna Graszka
muzyka: Zbigniew Karnecki
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
choreografia: Henryk Sawicki
obsada: Ryszard Banasiak, Jan Jawor, Wiesław Lipiński, Urszula Miedzińska, Iwona Myślak,
Władysław Pietrzyk, Magdalena Przytocka, Barbara Ziółkowska
premiera: 29 XI 1986

 

187. O KRÓLU BARDZO CIEKAWYM
na podstawie poezji Anny Kamieńskiej
scenariusz i reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Danuta Kierc
obsada: Małgorzata Olkowska, Lech Popławski, Maria Weigelt
premiera: 30 XII 1986

 

188. Z TOBĄ JA GADAM
wg Adama Mickiewicza
scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: Bogusław Kierc
scenografia: Danuta Kierc
obsada: Bogusław Kierc
premiera: 27 III 1987

 

189. Anna Świrszczyńska
TYGRYS TAŃCZY DLA SZU-HIN
reżyseria: Jadwiga Górecka-Pietrzyk
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Bogumił Pasternak
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
asystent reżysera: Wiesław Lipiński
obsada: Ryszard Banasiak, Sabina Galińska-Tumidalska, Wiesław Lipiński, Iwona Myślak, Lech Popławski, Maria Weigelt
premiera: 22 IV 1987

 

190. Milada Mašatova
TRZY BAJKI O SMOKU
przekład: Łukasz Balb
reżyseria: Matĕj Kopecký
scenografia i lalki: Jaroslav Doležal
muzyka: Karel Con
asystent reżysera: Konstanty Rożek
obsada: Jan Jawor, Małgorzata Olkowska
premiera: 17 IX 1987

191. Inna Zagrajewska
PÓŁNOCNA BAŚŃ
przekład: Elżbieta i Eugeniusz Koterlowie
reżyseria: Sergiej Jefremow
scenografia: Wieczesław Poliakow
muzyka: Zbigniew Piotrowski
asystent reżysera: Konstanty Rożek
obsada: Małgorzata Dwornik, Jarosław Dwornik, Wiesław Lipiński, Urszula Miedzińska, Czesława Samołyk, Danuta Urban, Marek Urban, Barbara Ziółkowska, Wiktor Żeromski
premiera: 28 X 1987

 

192. Ladislav Dvorský
SKACZĄCA KRÓLEWNA
przekład: Krystyna Wnukowa
scenariusz i reżyseria: zespół pod kierownictwem Jarosława Dwornika
konsultacja artystyczna: Bogusław Kierc
obsada: Małgorzata Dwornik, Jarosław Dwornik, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 20 I 1988

 

193. POSZUKIWANIE
inspirowane sztuką Odnajdę cię… Tadeusza Patulskiego
opracowanie dramaturgiczne i reżyseria: Konstanty Rożek
konsultacja: Krystyna Miłobędzka
scenografia: Robert Sobociński
muzyka: Krzysztof Szwajger
obsada: Małgorzata Dwornik, Jarosław Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Jan Jawor, Małgorzata Olkowska
premiera: 26 III 1988

194. Tadeusz Konwicki
ZWIERZOCZŁEKOUPIÓR
adaptacja i reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Danuta Kierc
muzyka: Zbigniew Karnecki
asystent reżysera: Jarosław Dwornik
obsada: Małgorzata Dwornik, Jarosław Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Małgorzata Olkowska, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 7 V 1988

 

195. Alexandru Popescu
SKLEP Z ZABAWKAMI
przekład: Danuta Bieńkowska
teksty piosenek: Danuta Bieńkowska
reżyseria: Władysław Tomasz Stecewicz
scenografia: Urszula Kubicz
muzyka: Zbigniew Karnecki
asystent reżysera: Urszula Miedzińska
obsada: Jan Jawor, Wiesław Lipiński, Urszula Miedzińska, Iwona Myślak, Czesława Samołyk, Barbara Ziółkowska
premiera: 31 V 1988

 

196. Krystyna Miłobędzka
KTO TY JESTEŚ?
reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Witold Chmielewski
muzyka: Aleksander Mrożek
obsada: Jarosław Dwornik, Jadwiga Górecka-Pietrzyk, Jan Jawor, Małgorzata Olkowska, Lech Popławski, Czesława Samołyk, Marek Urban
premiera: 9 X 1988

 

197. Zofia Prokofiewa i Henryk Sapgir
WYSPA KAPITANÓW
przekład: Elżbieta i Eugeniusz Koterlowie
teksty piosenek: Eugeniusz Koterla
reżyseria: Jarosław Dwornik
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Bogumił Pasternak
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Małgorzata Dwornik, Jarosław Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Katarzyna Golas, Paweł Lauks, Lech Popławski, Konstanty Rożek, Danuta Urban, Marek Urban, Barbara Ziółkowska
premiera: 21 I 1989

 

198. Matěj Kopecký
JOHANNES DOKTOR FAUST
wg czeskiego anonima
przekład: Jadwiga Bułakowska i Krystyna Wnukowa
reżyseria i opracowanie muzyczne: Matěj Kopecký
scenografia: Jaroslav Doležal
konsultacja: Anna Kopecka
asystent reżysera: Jarosław Dwornik
obsada: Jarosław Dwornik, Małgorzata Olkowska, Lech Popławski, Konstanty Rożek, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 30 III 1989

 

199. Milan Pavlík
PANI BIEDA
przekład i reżyseria: Włodzimierz Fełenczak
scenografia: Jaroslav Doležal
muzyka: Zbigniew Karnecki
obsada: Paweł Lauks, Lech Popławski, Konstanty Rożek, Barbara Ziółkowska
premiera: 4 XI 1989

 

200. Genadyj Cyfierow i Henryk Sapgir
KOT W WALIZCE
przekład: Eugeniusz Koterla
reżyseria: Konstanty Rożek
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Wiktor Sędziński
obsada: Danuta Baska, Małgorzata Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Jan Jawor, Iwona Myślak, Danuta Urban
premiera: 16 XII 1989

 

201. ŚPIĄCA KRÓLEWNA
wg baśni braci Grimmów
scenariusz, reżyseria i scenografia: Bogusław Kierc
asystent reżysera: Marek Pawłowski
obsada: Jarosław Dwornik, Paweł Lauks, Małgorzata Olkowska, Lech Popławski, Marek Urban, Barbara Ziółkowska
premiera: 24 III 1990

 

202. Ksenia Stojanowić
MAŁA KSIĘŻNICZKA
przekład: Halina Kalita
reżyseria: Konstanty Rożek
scenografia: Andrzej Czyczyło
opracowanie muzyczne: Zbigniew Karnecki
obsada: Małgorzata Olkowska, Konstanty Rożek
premiera: 5 IX 1990

 

203. Ksenia Stojanowić
MAŁA KSIĘŻNICZKA
przekład: Halina Kalita
reżyseria: Konstanty Rożek
scenografia: Andrzej Czyczyło
opracowanie muzyczne: Zbigniew Karnecki
premiera z II obsadą: 9 XI 1990
obsada: Leszek Filipowicz, Agnieszka Kulikowska, Tomasz Mazurek

 

204. Marka Míková
KRÓLOWA ŚNIEGU
wg baśni Hansa Christiana Andersena
przekład: Stanisław Góra
reżyseria i opracowanie muzyczne: Matěj Kopecký jr
scenografia: Jakub Krejči
asystent reżysera: Marek Pawłowski
obsada: Leszek Filipowicz, Agnieszka Kulikowska, Tomasz Mazurek, Małgorzata Olkowska, Małgorzata Walczak
premiera: 12 I 1991

 

205. Henryk Król
EUROPO, MOJA EUROPO!
wałbrzyska szopka satyryczna
reżyseria: Konstanty Rożek
scenografia: Kazimierz Samołyk
obsada: Leszek Filipowicz, Tomasz Mazurek, Zdzisław Myślak, Małgorzata Olkowska, Konstanty Rożek, Tadeusz Sokołowski, Andrzej Szubski
premiera: 13 I 1991 w Klubie POD JEDYNKAMI – siedzibie Stowarzyszenia Środowisk Twórczych

 

206. Boris Apriłow
CZIMI
przekład: Henryk Jurkowski
inscenizacja: Jerzy Zitzman
reżyseria: Jarosław Dwornik
scenografia: Andrzej Łabiniec
muzyka: Tadeusz Nalepa
obsada: Danuta Baska, Małgorzata Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Iwona Myślak, Danuta Urban, Barbara Ziółkowska
premiera: 25 I 1991

 

207. ZAKOCHANY OBŁOK
wg baśni Nazima Hikmeta
przekład: Małgorzata Łabęcka-Koecherowa
reżyseria: Marek Pawłowski
scenografia: Andrzej Czyczyło
muzyka: Zbigniew Karnecki
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
ruch sceniczny: Paweł Michorzewski
obsada: Aleksander Bednarski, Jarosław Dwornik, Grzegorz Kmieć, Agnieszka Kulikowska, Tomasz Mazurek, Małgorzata Walczak
premiera: 8 VI 1991

 

208. W GOŚCINIE U HIPOPOTAMA
wg scenariusza Tiny Hercberg i Paula Szenhoffa
teksty piosenek: Henryk Banasiewicz
reżyseria: Zbigniew Niecikowski
scenografia: Paul Szenhoff
muzyka: Gunar Rosenberg
obsada: Danuta Baska, Małgorzata Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Jan Jawor, Iwona Myślak, Małgorzata Olkowska, Danuta Snella, Danuta Urban
premiera: 7 IX 1991

 

209. Józef Mokoš
GRA
przekład: Józef Waczków
teksty piosenek i reżyseria: Włodzimierz Fełenczak
scenografia: Krzysztof Kain-May
muzyka: Władysław Gudonis-Komendarek
asystent reżysera: Marek Pawłowski
obsada: Aleksander Bednarski, Jarosław Dwornik, Danuta Snella, Małgorzata Walczak
premiera: 29 XI 1991

 

210. KSIĘŻYC
wg baśni braci Grimmów
scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Dwornik
scenografia: Stanisław Echaust
obsada: Danuta Baska, Małgorzata Dwornik, Grzegorz Kmieć, Małgorzata Olkowska, Danuta Urban
premiera: 14 II 1992

 

211. Maciej Wojtyszko
WAKACJE SMOKA BONAWENTURY
reżyseria: Włodzimierz Dobromilski
scenografia: Paul Szenhoff
muzyka: Bogumił Pasternak
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
asystent reżysera: Jarosław Dwornik
obsada: Małgorzata Dwornik, Jan Jawor, Małgorzata Olkowska, Danuta Snella, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 12 IV 1992

 

212. ABECADŁO TEATRU LALEK
program edukacyjny Sceny Inicjatyw Aktorskich – lekcja I
realizacja zespołowa
obsada: Danuta Baska, Agnieszka Kulikowska, Tomasz Mazurek
premiera: 14 IV 1992

 

213. Jan Wilkowski
WIOSENNA PRZYGODA TYMOTEUSZA
inscenizacja i reżyseria: Luba Zarembińska
konsultacja plastyczna: Stanisław Echaust
muzyka: Mariusz Matuszewski
przygotowanie wokalne: P. Ferensowicz
choreografia: Grażyna Wołkowska
obsada: Aleksander Bednarski, Jarosław Dwornik, Danuta Snella, Małgorzata Walczak
premiera: 6 IX 1992

 

214. Sergiusz Michałkow
TRZY ŚWINKI
przekład: Elżbieta i Eugeniusz Koterlowie
adaptacja, teksty piosenek i reżyseria: Eugeniusz Koterla
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Bogumił Pasternak
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
konsultacja choreograficzna: Milena Drabent
obsada: Danuta Baska, Sabina Galińska-Tumidalska, Jan Jawor, Iwona Myślak
premiera: 15 XI 1992

 

215. Andrzej Maleszka
BURZA W TEATRZE GOGO
reżyseria: Marek Pawłowski
scenografia: Andrzej Czyczyło
muzyka: Zbigniew Karnecki
ruch sceniczny: Ewa Czekalska
asystent reżysera: Jarosław Dwornik
obsada: Danuta Baska, Aleksander Bednarski, Małgorzata Dwornik, Małgorzata Olkowska, Marek Urban, Małgorzata Walczak
premiera: 9 V 1993

 

Wyróżnienie i dyplom za szafę, która realizuje ważną w inscenizacji funkcję dramaturgiczną na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (1993)

 

216. Gyula Urbán
NIEBIESKI PIESEK
na podstawie książki Jana i Aliny Le Witt
przekład: Barbara Benke i Zofia Szczygielska
teksty piosenek: Joanna Kulmowa
reżyseria: Konstanty Rożek
scenografia: Andrzej Czyczyło
muzyka: Jerzy Derfel
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Iwona Myślak, Konstanty Rożek, Danuta Snella, Danuta Urban
premiera: 4 IX 1993

 

217. Luigi da Porto
ROMEO I JULIA
przekład: Jadwiga Gałuszka
tekst prologu i canzonetty: Eugeniusz Koterla
reżyseria: Władysław Pietrzyk
scenografia: Zbigniew Więckowski
muzyka: Zbigniew Karnecki
obsada: Jolanta Adamczyk, Konstanty Rożek
premiera: 23 XI lub 4 XII 1993

 

Nagroda za scenografię na VIII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA w Łomży (1994)

 

218. KRAKOWSKA SZOPKA KOLĘDOWA
na podstawie tradycyjnych tekstów szopkowych oraz fragmentów dramaturgii staropolskiej i literatury popularnej
scenariusz i reżyseria: Konstanty Rożek
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Jerzy Dobrzański
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
układ tańców: Grażyna Wołkowska
obsada: Jolanta Adamczyk, Danuta Baska, Jarosław Dwornik, Jan Jawor, Małgorzata Olkowska, Konstanty Rożek, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 12 I 1994

 

219. Maria Kownacka
SZEWCZYK DRATEWKA
inscenizacja i opracowanie plastyczne: Małgorzata i Jarosław Dwornikowie
muzyka: Leszek Żuchowski
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Jolanta Adamczyk-Zakrzewska, Małgorzata Dwornik, Jarosław Dwornik
premiera: 3 III 1994
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

220. Matěj Kopecký
JOHANNES DOKTOR FAUST
wg czeskiego anonima
przekład: Jadwiga Bułakowska i Krystyna Wnukowa
reżyseria opracowanie muzyczne: Matěj Kopecký
scenografia: Jaroslav Doležal
wznowienie premiery z 1989 r. przygotowali: Jarosław Dwornik i Konstanty Rożek
obsada: Aleksander Bednarski, Jarosław Dwornik, Małgorzata Olkowska, Konstanty Rożek, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 26 III 1994

 

221. DYZIO W TEATRZE
program edukacyjny Sceny Inicjatyw Aktorskich – lekcja II
scenariusz i muzyka: Andrzej Dziupiński
teksty piosenek: Lucyna Legut
konsultacja choreograficzna: Grażyna Wołkowska
obsada: Jolanta Adamczyk-Zakrzewska, Aleksander Bednarski, Andrzej Dziupiński
premiera: 27 III 1994

 

222. Maria Kann
BAŚŃ O ZAKLĘTYM KACZORZE
reżyseria: Jarosław Dwornik
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Leszek Żuchowski
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Małgorzata Dwornik, Jarosław Dwornik, Małgorzata Olkowska, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 8 V 1994

 

223. KOPCIUSZEK
wg scenariusza filmowego Eugeniusza Szwarca
przekład: Irena Lewandowska i Witold Dąbrowski
adaptacja i reżyseria: Eugeniusz Koterla
scenografia: Grażyna Graszka
muzyka: Zbigniew Karnecki
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Jolanta Adamczyk-Zakrzewska, Danuta Baska, Aleksander Bednarski, Sabina Galińska-Tumidalska, Jan Jawor, Wiesław Lipiński, Iwona Myślak, Konstanty Rożek, Danuta Snella
premiera (wznowienie): 1 VI 1994

 

224. Kornel Makuszyński
BAJKA O KRÓLEWNIE MARYSI, O CZARNYM ŁABĘDZIU I O LODOWEJ GÓRZE
inscenizacja i reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Danuta Kierc
muzyka: Jacek Wierzchowski
obsada: Aleksander Bednarski, Sabina Galińska-Tumidalska, Małgorzata Olkowska, Dariusz Rosanowski, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 29 X 1994

 

225. Adam Bahdaj
PRZYGODY PINGWINA PIK-POKA
adaptacja: Włodzimierz Fełenczak
reżyseria: Konstanty Rożek
scenografia: Danuta Kierc
muzyka: Jerzy Derfel
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
przygotowanie baletowe: Jerzy Ananko
obsada: Małgorzata Dwornik, Iwona Myślak, Małgorzata Olkowska, Dariusz Rosanowski, Konstanty Rożek, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 29 I 1995

 

226. ZABAWY Z BAJKĄ
program edukacyjny Sceny Inicjatyw Aktorskich – lekcja III
miniatury teatralne wg Hansa Christiana Andersena, Kornela Makuszyńskiego i Charlesa Perraulta
scenariusz i reżyseria: Marek Pawłowski
scenografia: Andrzej Czyczyło
obsada: Danuta Baska, Danuta Gołdon-Rosanowska, Małgorzata Walczak, Dariusz Rosanowski, Iwona Myślak
premiera: 30 I 1995

 

227. Joanna Kulmowa
HISTORIA O PTAKU CIS
reżyseria: Jacek Zuzański
scenografia: Małgorzata i Janusz Klekotowie
muzyka: Włodzimierz Szomański
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
ruch sceniczny: Leszek Czarnota
współpraca reżyserska: Jarosław Dwornik
obsada: Danuta Baska, Aleksander Bednarski, Małgorzata Dwornik, Jarosław Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Małgorzata Olkowska, Dariusz Rosanowski, Małgorzata Walczak
premiera: 8 IV 1995

 

228. Julian Tuwim
PŁASZCZ
wg Mikołaja Gogola
reżyseria: Konstanty Rożek
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Zbigniew Karnecki
obsada: Aleksander Bednarski, Sabina Galińska-Tumidalska, Dariusz Rosanowski Konstanty Rożek, Marek Urban
premiera: 17 VI 1995

 

229. Bogusław Kierc
WAGARY
reżyseria i scenografia: Bogusław Kierc
muzyka: Jerzy Wierzchowski
obsada: Aleksander Bednarski, Sabina Galińska-Tumidalska, Danuta Gołdon-Rosanowska, Iwona Myślak, Małgorzata Olkowska, Dariusz Rosanowski, Konstanty Rożek, Danuta Snella, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 21 X 1995

 

230. Olga Czekina-Jóźwik
ŚWIĘTY MIKOŁAJ MA DZIURAWE KALOSZE
teksty piosenek: Sabina Galińska-Tumidalska
reżyseria: Teresa Krzan
scenografia: Andrzej Prokop
muzyka: Andrzej Dziupiński
asystent reżysera: Sabina Galińska-Tumidalska
obsada: Aleksander Bednarski, Sabina Galińska-Tumidalska, Danuta Gołdon-Rosanowska, Iwona Myślak, Bożena Olizarowicz, Dariusz Rosanowski, Danuta Snella
premiera: 6 I 1996

 

231. Iva Peřinova
DZIESIĘCIU MAŁYCH MURZYNKÓW
przekład: Stanisław Góra
reżyseria: Eugeniusz Koterla
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Duke Elington i Wojciech Kamiński
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 24 IV 1996

 

Nagroda za scenografię na X Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA w Łomży (1997)

 

232. Bogusława Smolnicka
DYZIO MYŚLICIEL
reżyseria i muzyka: Andrzej Dziupiński
scenografia: Bogusława Smolnicka
ruch sceniczny: Grażyna Wołkowska
obsada: Andrzej Dziupiński, Danuta Gołdon-Rosanowska, Bożena Olizarowicz
premiera: 21 VI 1996
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

233. Jan Ośnica
O PIĘKNEJ PULCHERYI I SZPETNEJ BESTYI
reżyseria: Joanna Łupinowicz
scenografia: Urszula Kubicz-Fik
muzyka: Bogumił Pasternak
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Wiesław Lipiński, Iwona Myślak, Małgorzata Olkowska, Dariusz Rosanowski, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 26 X 1996

 

234. Bogusław Kierc
CHŁOPIEC, ANIOŁ I PIES
reżyseria i scenografia: Bogusław Kierc
muzyka: Jacek Wierzchowski
obsada: Małgorzata Olkowska, Sabina Galińska-Tumidalska, Danuta Urban, Dariusz Rosanowski, Marek Urban
premiera: 25 I 1997

 

235. SŁOWIK
wg baśni Hansa Christiana Andersena i sztuki Joachima Knautha
scenariusz i reżyseria: Eugeniusz Koterla
w przedstawieniu wykorzystano wiersze klasycznych poetów chińskich:
Ku-Juana i Li-Tai-Po
scenografia: Kazimierz Samołyk
konsultacja scenograficzna: Stanisław Echaust
muzyka: Maciej Kwinta pod opieką Zbigniewa Karneckiego
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
asystent reżysera: Teresa Krzan
obsada: Małgorzata Dwornik, Wiesław Lipiński, Iwona Myślak, Bożena Olizarowicz, Dariusz Rosanowski, Danuta Urban, Marek Urban, Barbara Ziółkowska (gościnnie)
premiera: 6 VI 1997

 

236. BAJKI O MAŁYCH LUDZIKACH: PALUSZKU I CALINECZCE
na podstawie Paluszka braci Grimmów wg tekstów czeskich w tłum. Włodzimierza Fełenczaka i Jerzego Rochowiaka oraz Calineczki Hansa Christiana Andersena wg tekstu Stary opowiadacz Steffana Westerberga w tłum. Andrzeja Kołaczkowskiego
układ dramaturgiczny, reżyseria i muzyka: Konstanty Rożek
scenografia: Andrzej Czyczyło
obsada: Danuta Gołdon-Rosanowska, Dariusz Rosanowski
premiera: 27 VI 1997
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

237. JAK KOGUTEK ZAJĄCZKOWI DOPOMÓGŁ
na motywach bajek białoruskich
scenariusz i reżyseria: Joanna Łupinowicz
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Paweł Kociubski
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Jan Jawor, Bożena Olizarowicz
premiera: 27 VI 1997

 

238. Philippe Dorin
WILLA ESSELINGÓW
przekład: Ewa Umińska-Plisenko
reżyseria: Andrzej Gałła
scenografia: Krzysztof Truss
muzyka: Jan Wichrowski
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Andrzej Gałła, Danuta Gołdon-Rosanowska, Wiesław Lipiński, Bożena Olizarowicz, Małgorzata Olkowska, Dariusz Rosanowski, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 8 XI 1997

 

239. Bogusława Smolnicka
BRZYDKIE DYZIĄTKO
reżyseria: Teresa Krzan
scenografia: Andrzej Prokop
muzyka: Andrzej Dziupiński
choreografia: Grażyna Wołkowska
obsada: Robert Delegiewicz, Andrzej Dziupiński, Danuta Gołdon-Rosanowska, Bożena Olizarowicz
premiera: 30 I 1998

 

240. Małgorzata Dwornik
PIĄTE JAJO
inscenizacja, reżyseria i opracowanie plastyczne: Małgorzata i Jarosław Dwornikowie
muzyka: Witold Kozakowski
obsada: Małgorzata Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Robert Korbel, Iwona Myślak
premiera: 11 III 1998

 

241. WIECZÓR AUTORSKI MARII KONOPNICKIEJ URZĄDZONY PRZEZ KRASNOLUDKI W MIEJSCU ZAMIESZKANIA
na motywach opowieści O krasnoludkach i o sierotce Marysi
scenariusz i reżyseria: Eugeniusz Koterla
scenografia i lalki: Kazimierz Samołyk
muzyka: Zbigniew Karnecki
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
obsada: Robert Delegiewicz, Małgorzata Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Danuta Gołdon-Rosanowska, Jan Jawor, Iwona Myślak, Bożena Olizarowicz, Małgorzata Olkowska, Dariusz Rosanowski, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 30 V 1998

 

242. PINOKIO
wg powieści Carla Collodiego
przekład: Zofia Jachimecka
adaptacja i reżyseria: Grzegorz Kwieciński
scenografia: Andrzej Czyczyło
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada: Robert Delegiewicz, Małgorzata Dwornik, Andrzej Dziupiński, Danuta Gołdon-Rosanowska, Bożena Olizarowicz, Małgorzata Olkowska, Dariusz Rosanowski
premiera: 27 IX 1998

 

243. Adam Mickiewicz
KRÓLEWNA LALA
inscenizacja i reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Danuta Kierc
muzyka: Jacek Wierzchowski
obsada: Robert Delegiewicz, Sabina Galińska-Tumidalska, Iwona Myślak, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 19 XII 1998

 

244. Urszula Kozioł
KRÓL MALOWANY
na motywach baśni Hansa Christiana Andersena
reżyseria: Andrzej Gałła
scenografia: Andrzej Czyczyło
muzyka: Andrzej Bień
przygotowanie wokalne: Zdzisław Myślak
plastyka ruchu: Ewa Czekalska
obsada: Robert Delegiewicz, Małgorzata Dwornik, Andrzej Dziupiński, Danuta Gołdon, Wiesław Lipiński, Zdzisław Myślak (gościnnie), Magdalena Radłowska (gościnnie), Dariusz Rosanowski, Natalia Świętkowska (gościnnie), Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 27 III 1999

 

245. PRZYGODY KUBUSIA PUCHATKA
wg powieści Kubuś Puchatek Alana Alexandra Milne΄a
przekład: Irena Tuwim
układ tekstu i inscenizacja: Małgorzata Dwornik, Małgorzata Olkowska
scenografia i lalki: Stanisław Echaust
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada: Małgorzata Dwornik, Małgorzata Olkowska
premiera: 14 V 1999
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

246. Paweł Szumiec
MAŁY SKRZYPEK
reżyseria: Ewa Giedrojć
scenografia: Jadwiga Mydlarska-Kowal
muzyka: Maciej Kwinta
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
plastyka ruchu: Ewa Czekalska
obsada: Robert Delegiewicz, Sabina Galińska-Tumidalska, Anna Głaz, Wiesław Lipiński, Bożena Oleszkiewicz, Małgorzata Olkowska
premiera: 23 X 1999

 

247. KOPCIUSZEK
według scenariusza filmowego Eugeniusza Szwarca
przekład: Irena Lewandowska i Witold Dąbrowski
adaptacja i reżyseria: Eugeniusz Koterla
scenografia i lalki: Grażyna Graszka
współpraca scenograficzna: Stanisław Echaust
muzyka: Zbigniew Karnecki
przygotowanie wokalne: Maria Kwiatkowska
plastyka ruchu: Ewa Czekalska
obsada: Małgorzata Dwornik, Danuta Gołdon, Jan Jawor, Iwona Myślak, Dariusz Rosanowski, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 25 II 2000

 

248. DRUGIE PRZYGODY KUBUSIA PUCHATKA
wg książek Alana Alexandra Milne΄a
przekład: Irena Tuwim
układ tekstu i inscenizacja: Małgorzata Dwornik, Małgorzata Olkowska
scenografia i lalki: Stanisław Echaust
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada: Małgorzata Dwornik, Małgorzata Olkowska
premiera: 27 III 2000
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

249. Jan Brzechwa
CZERWONY KAPTUREK
teksty piosenek: Sabina Galińska-Tumidalska
reżyseria: zespół pod kierownictwem Dariusza Rosanowskiego
scenografia: Stanisław Echaust
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Danuta Gołdon, Dariusz Rosanowski
premiera: 26 V 2000
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

250. MAŁY KSIĄŻĘ
wg opowieści Antoine΄a de Saint-Exupéry´ego
przekład: Jan Szwykowski
realizacja: Grzegorz Kwieciński
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada: Robert Delegiewicz, Grzegorz Kwieciński, Bożena Oleszkiewicz, Dariusz Rosanowski
premiera: 15 IX 2000

 

251. Johann Wolfgang Goethe
LIS PRZECHERA
przekład: Leopold Staff
adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Wojciech Kobrzyński
scenografia: Mikołaj Malesza
przygotowanie wokalne: Zdzisław Myślak
obsada: Robert Delegiewicz, Małgorzata Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Danuta Gołdon, Jan Jawor, Iwona Myślak, Bożena Oleszkiewicz, Małgorzata Olkowska, Dariusz Rosanowski, Danuta Urban
premiera: 2 XII 2000

 

252. Joanna Kulmowa
MIRRA, KADZIDŁO, ZŁOTO (apokryf betlejemski)
reżyseria: Bogdan Nauka
scenografia: Dariusz Miliński
muzyka: Jan Walczyński
przygotowanie wokalne: Zdzisław Myślak
ruch sceniczny: Ewa Czekalska
obsada: Robert Delegiewicz, Małgorzata Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Danuta Gołdon, Iwona Myślak, Bożena Oleszkiewicz, Małgorzata Olkowska, Dariusz Rosanowski
premiera: 14 I 2001

 

253. Małgorzata Dwornik
W DRODZE DO ZAKAZANEGO LASU
układ tekstu i inscenizacja: Małgorzata Dwornik, Małgorzata Olkowska
scenografia i lalki: Stanisław Echaust
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada: Małgorzata Dwornik, Małgorzata Olkowska
premiera: 27 III 2001
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

254. Jan Brzechwa
JAŚ I MAŁGOSIA
reżyseria: Dariusz Rosanowski
scenografia: Alina Jastrzębska
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Danuta Gołdon, Iwona Myślak, Dariusz Rosanowski
premiera: 27 III 2001
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

255. Pierre Gripari
AKSAMITKA, CÓRKA DIABŁA ALBO ZAKOCHANY PAJAC
reżyseria: Gilles Renard
scenografia: Andrzej Czyczyło
muzyka: Bogdan Szczepański
asystent reżysera: Dariusz Rosanowski
obsada: Robert Delegiewicz, Jerzy Gronowski, Iwona Myślak, Dariusz Rosanowski, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 13 X 2001

 

256. Waldemar Żyszkiewicz
JAK ZDOBYĆ KORZEC ZŁOTA, CZYLI BEZECEŃSTWA PANA KLAUSA
wg baśni Hansa Christiana Andersena Mały Klaus i Duży Klaus
reżyseria: Maciej Korwin Tondera
scenografia: Elżbieta Oyrzanowska-Zielonacka
muzyka: Piotr Sowiński
obsada: Robert Delegiewicz, Jerzy Gronowski, Iwona Myślak, Bożena Oleszkiewicz, Dariusz Rosanowski
premiera: 14 XII 2001

 

257. KAJU, GDZIE JESTEŚ?
wg Hansa Christiana Andersena
realizacja i wykonanie: Małgorzata Dwornik, Małgorzata Olkowska
muzyka: Marcin Olkowski
premiera: 14 I 2002
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

258. Antoni Czechow
KASZTANKA
reżyseria i opracowanie muzyczne: Borys Azarow
scenografia: Swietłana Sofronowa
obsada: Robert Delegiewicz, Danuta Gołdon, Iwona Myślak, Bożena Oleszkiewicz, Dariusz Rosanowski, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 27 III 2002

 

259. Jan Ośnica
BAŚNIOWY LAS
teksty piosenek: Sabina Galińska-Tumidalska
reżyseria i scenografia: Andrzej Czyczyło
muzyka: Piotr Furtas
ruch sceniczny: Grażyna Wołkowska
obsada: Małgorzata Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Jerzy Gronowski, Małgorzata Olkowska
premiera: 11 V 2002

 

260. Hanna Januszewska
TYGRYS PIETREK
reżyseria: Grzegorz Kwieciński
scenografia: Barbara Wójcik
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada: Małgorzata Dwornik, Jerzy Gronowski, Małgorzata Olkowska, Rafał Sawuła, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 12 X 2002

 

261. Edmund Wojnarowski
BIEGNIJCIE DO SZOPKI – KOLĘDARIUSZ NA BOŻE NARODZENIE I TRZECH KRÓLI
inscenizacja: Dariusz Rosanowski
aranżacja plastyczna: Stanisław Echaust
muzyka na żywo i przygotowanie wokalne: Zdzisław Myślak
obsada: Robert Delegiewicz, Danuta Gołdon, Iwona Myślak, Rafał Sawuła
premiera: 5 XII 2002
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

262. Włodzimierz Masłow
ALI BABA I ROZBÓJNICY
przekład: Irena Pikiel
reżyseria: Dariusz Rosanowski
scenografia: Przemysław Karwowski
muzyka: Bogdan Szczepański
przygotowanie wokalne: Zdzisław Myślak
przygotowanie iluzjonistyczne: Selleno
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Iwona Myślak, Dariusz Rosanowski
premiera: 11 I 2003

 

263. Jerzy Szaniawski
KOWAL, PIENIĄDZE I GWIAZDY
opracowanie tekstu i reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Danuta Kierc
muzyka: Jacek Wierzchowski
obsada: Robert Delegiewicz, Jerzy Gronowski, Bożena Oleszkiewicz, Małgorzata Olkowska, Rafał Sawuła, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 27 III 2003

 

264. Pierre Gripari
INSPEKTOR TOUTOU
przekład: Barbara Grzegorzewska
scenariusz i reżyseria: Gilles Renard
teksty piosenek: Sabina Galińska-Tumidalska
scenografia: Katarzyna Banucha
muzyka: Bogdan Szczepański
ruch sceniczny: Ewa Czekalska
obsada: Robert Delegiewicz, Sabina Galińska-Tumidalska, Danuta Gołdon, Jerzy Gronowski, Dariusz Rosanowski
premiera: 14 VI 2003

 

265. Ladislav Dvorský
SKACZĄCA KRÓLEWNA
(zabawa teatralna z ćwiczeniami technik emisji głosu i prawidłowej wymowy)
przekład: Krystyna Wnukowa
scenariusz i inscenizacja: Katarzyna Golaszanka
obsada: Małgorzata Dwornik, Małgorzata Olkowska, Rafał Sawuła
premiera: 21 IX 2003

 

266. Tadeusz Słobodzianek
HISTORIA O ŻEBRAKU I OSIOŁKU
reżyseria: Andrzej Gałła
scenografia: Andrzej Czyczyło
efekty muzyczne: Paweł Kociubski, Zdzisław Myślak
małe intermedia: Ewa Czekalska
obsada: Robert Delegiewicz, Jerzy Gronowski, Danuta Gołdon, Iwona Myślak, Bożena Oleszkiewicz, Dariusz Rosanowski, Rafał Sawuła
premiera: 18 X 2003

 

267. Grzegorz Kwieciński
MAŁY TYGRYS I KAPITAN MORGAN
reżyseria: Grzegorz Kwieciński
scenografia: Barbara Wójcik
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada: Robert Delegiewicz, Małgorzata Dwornik, Jerzy Gronowski, Iwona Myślak, Małgorzata Olkowska, Rafał Sawuła, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 31 I 2004

 

268. Otfried Preussler
MALUTKA CZAROWNICA
przekład: Hanna i Andrzej Ożogowscy
adaptacja: Krzysztof Niesiołowski
teksty piosenek: Alicja Ungeheuer-Gołąb
reżyseria: Maciej Korwin Tondera
scenografia: Elżbieta Oyrzanowska
muzyka: Piotr Furtas
choreografia: Marta Bury
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Danuta Gołdon, Iwona Myślak, Małgorzata Olkowska, Bożena Oleszkiewicz, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 6 III 2004

 

269. O TYM, JAK KRAWIEC, PAN NITECZKA ZOSTAŁ KRÓLEM
wg utworu Krawiec Pan Niteczka Kornela Makuszyńskiego
adaptacja i scenografia: Grzegorz Kwieciński
reżyseria: Dariusz Rosanowski
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada: Małgorzata Dwornik, Dariusz Rosanowski, Rafał Sawuła
premiera: 27 III 2004
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

270. Luigi da Porto
ROMEO I JULIA – HISTORIA STARSZA OD SZEKSPIRA
przekład: Jadwiga Gałuszka
scenariusz i reżyseria: Robert Delegiewicz
scenografia: Andrzej Prokop
muzyka: Marek Banaszczyk
obsada: Robert Delegiewicz, Danuta Gołdon, Bożena Oleszkiewicz, Dariusz Rosanowski
premiera: 8 V 2004
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

271. Wincenty Faber
WYCIECZKA
scenariusz i reżyseria: Małgorzata Dwornik
obsada: Małgorzata Dwornik, Jerzy Gronowski, Jerzy Makowski, Rafał Sawuła
premiera: 21 VI 2004
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

272. Katarzyna Golaszanka
FREDROIGRASZKI
scenariusz i reżyseria: Katarzyna Golaszanka
scenografia: Andrzej Czyczyło
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada: Jerzy Gronowski, Małgorzata Olkowska
premiera: 2 X 2004

 

273. Olga Czekina-Jóźwik
ŚWIĘTY MIKOŁAJ MA DZIURAWE KALOSZE
reżyseria: Teresa Krzan
scenografia: Andrzej Prokop
muzyka: Andrzej Dziupiński
choreografia: Grażyna Wołkowska
obsada: Robert Delegiewicz, Sabina Galińska-Tumidalska, Anna Golonka, Danuta Gołdon, Jerzy Gronowski, Iwona Myślak, Bożena Oleszkiewicz, Dariusz Rosanowski
premiera (wznowienie): 27 XI 2004

 

274. Hanna Januszewska
FLISAK I PRZYDRÓŻKA
reżyseria: Małgorzata Olkowska
scenografia: Andrzej Czyczyło
muzyka: Jerzy Dobrzański (nagrania archiwalne)
przygotowanie wokalne: Zdzisław Myślak
opracowanie dźwięku: Marcin Olkowski
choreografia: Grażyna Wołkowska
obsada: Małgorzata Dwornik, Iwona Myślak, Małgorzata Olkowska, Rafał Sawuła, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 19 III 2005

 

275. Jerzy Rochowiak
SUPEŁEK
przygotowanie i wykonanie: Anna Golonka, Rafał Sawuła
premiera: 28 IV 2005
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

276. JAK LICZYRZEPA ZE SKARBNIKIEM WOJOWAŁ
scenariusz: Małgorzata Dwornik
reżyseria: Włodzimierz Butrym i Małgorzata Dwornik
scenografia: Jan Polívka
muzyka: Jacek Szreniawa
obsada: Małgorzata Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Iwona Myślak, Dariusz Rosanowski, Danuta Urban, Marek Urban oraz aktorzy Teatru Prawdziwego z Bielawy
premiera: 5 VI 2005 w Szczawnie-Zdroju
spektakl plenerowy

 

277. Kornel Makuszyński
KOZIOŁEK MATOŁEK
reżyseria: Lucyna Sypniewska
scenografia: Ewa Pietrzyk
maski: Władysława Cader
muzyka: Krystyna Fuczik
obsada: Anna Golonka, Jerzy Gronowski, Bożena Oleszkiewicz, Małgorzata Olkowska, Rafał Sawuła
premiera: 9 VII 2005

 

278. MŁODZIENIEC ZAKLĘTY
wg Dziadów Adama Mickiewicza
reżyseria: Bogusław Kierc
scenografia: Danuta Kierc
muzyka: Jacek Wierzchowski
obsada: Konrad Biel, Małgorzata Dwornik, Sabina Galińska-Tumidalska, Anna Golonka, Jerzy Gronowski, Iwona Myślak, Bożena Oleszkiewicz, Małgorzata Olkowska, Dariusz Rosanowski, Rafał Sawuła, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 5 XI 2005

 

279. Jerzy Rochowiak
KOT W BUTACH
reżyseria: Grzegorz Kwieciński
scenografia: Przemysław Karwowski
muzyka: Krystyna Fuczik
obsada: Konrad Biel, Dariusz Rosanowski, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 18 III 2006

 

280. Renata Galik
NASZ ŚWIAT
przygotowanie i wykonanie: Anna Golonka, Jerzy Gronowski, Bożena Oleszkiewicz
premiera: 11 V 2006
Scena Inicjatyw Aktorskich

 

281. KSIĘGA BAJEK
scenariusz i reżyseria: Lucyna Sypniewska
scenografia: Piotr Pieniążek
muzyka: Małgorzata Pieniążek
obsada: Sabina Galińska-Tumidalska, Iwona Myślak, Małgorzata Olkowska
premiera: 30 VI 2006

 

282. Janusz Korczak
KRÓL MACIUŚ PIERWSZY
reżyseria: Czesław Sieńko
scenografia: Iza Toroniewicz
muzyka: Mirosław Gordon
obsada: Anna Golonka, Jerzy Gronowski, Bożena Oleszkiewicz, Danuta Urban, Marek Urban
premiera: 1 VII 2006

 

283. Izabela Degórska
BAJKA O SZCZĘŚCIU
reżyseria: Ewa Giedrojć
scenografia: Irena Marečková
muzyka: Agim Dżeljilji
obsada: Anna Golonka, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Olga Pęczak, Zbigniew Prażmowski
premiera: 18 XI 2006

 

284. Marta Guśniowska
BAŚŃ O RYCERZU BEZ KONIA
reżyseria: Krzysztof Grębski
scenografia: Beata Fertała
muzyka: Artur Lesicki
obsada: Anna Golonka, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Olga Pęczak, Zbigniew Prażmowski
premiera: 24 III 2007

 

285. Bogumiła Rzymska
SZKLANA GÓRA
reżyseria: Mariola Ordak-Kaczorowska
scenografia: Jan Polívka
kostiumy: Ilona Binarsch
muzyka: Marcin Mirowski
obsada: Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Olga Pęczak, Arkadiusz Porada, Zbigniew Prażmowski, Marlena Suder
prapremiera: 8 IX 2007

 

286. Hans Christian Andersen
KRÓLOWA ŚNIEGU
przekład: Hanna Pieczarkowska
adaptacja: Eugeniusz Szwarc
reżyseria i opracowanie muzyczne: Petr Nosálek
scenografia: Pavel Hubička
obsada: Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Małgorzata Olkowska, Olga Pęczak, Arkadiusz Porada, Zbigniew Prażmowski, Marlena Suder
premiera: 1 XII 2007

 

Wyróżnienie aktorskie za rolę Gerdy dla Marleny Suder oraz za scenografię na XII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK w Warszawie (2008)

 

287. Milada Mašatova
TRZY BAJKI O SMOKU
przekład: Łukasz Balb
reżyseria: Matĕj Kopecký
scenografia i lalki: Jaroslav Doležal
muzyka: Karel Con
obsada: Jan Jawor, Małgorzata Olkowska
premiera (wznowienie): 6 II 2008

 

288. Dorota Stępień
JAŚ I MAŁGOSIA
reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia: Elżbieta i Sebastian Pietkiewiczowie
muzyka: Michał Kowalczyk
choreografia: Małgorzata Fijałkowska-Studniak
obsada: Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Olga Pęczak, Arkadiusz Porada, Marlena Suder
premiera: 10 V 2008

 

289. WARIAT I ZAKONNICA
wg Stanisława Ignacego Witkiewicza
adaptacja i reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz
scenografia i kostiumy: Jan Polívka
muzyka: Krzysztof Figurski
obsada: Arkadiusz Porada, Marlena Suder
premiera: 27 IX 2008

 

290. OCH, EMIL!
wg Emila ze Smalandii Astrid Lindgren
przekład: Irena Szuch-Wyszomirska
adaptacja i reżyseria: Lech Chojnacki
piosenki: Janusz Ryl-Krystianowski
scenografia: Zuzana Mojžišová
muzyka: Piotr Klimek
obsada: Anna Golonka, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Olga Pęczak, Urszula Raczkowska
premiera: 8 XI 2008

 

291. KRÓLEWNA ŚNIEŻKA
wg braci Grimmów
scenariusz: Dominika Miękus
reżyseria: Ireneusz Maciejewski
scenografia: Dariusz Panas
muzyka: Piotr Klimek
ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska
obsada: Anna Golonka, Paweł Pawlik, Arkadiusz Porada, Urszula Raczkowska, Marlena Suder
premiera: 21 II 2009

 

292. CALINECZKA
wg Hansa Christiana Andersena
scenariusz i reżyseria: Konrad Dworakowski
scenografia: Martyna Dworakowska
muzyka: Piotr Klimek
wykonanie muzyki: zespół Doctor Fisher
projekcje: Michał Zielony
obsada: Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska
premiera: 9 V 2009

 

Nagroda Prezydenta Miasta Kielce za najlepsze przedstawienie Festiwalu na V Świętokrzyskim Festiwalu Teatrów Lalkowych Brzechwa i inni… w Kielcach (2010);
Dyplom specjalny za pozyskanie zaufania najmłodszych widzów i oczarowanie ich wyobraźni za pomocą doskonałego ogrania prostych elementów scenograficznych na V Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY w Poznaniu (2011);
Nagrody aktorskie dla Bożeny Oleszkiewicz i Seweryna Mrożkiewicza za kreacje w spektaklu na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Czarnogórze (2012)

 

293. Charles Dickens
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
adaptacja i reżyseria: Ewa Piotrowska
scenografia: Anna Chadaj
muzyka: Wojciech Błażejczyk
projekcje: Ewa Łuczak
obsada: Maciej Dużyński (gościnnie), Anna Golonka, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Zbigniew Prażmowski, Urszula Raczkowska, Marlena Suder
premiera: 17 X 2009

 

294. Lewis Carroll
ALICJA W KRAINIE CZARÓW
przekład: Antoni Marianowicz
adaptacja i reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz
scenografia: Jan Polívka
kostiumy: Anna Chadaj
muzyka: Marcin Mirowski
animacje: Wojciech Świątkiewicz
obsada: Anna Golonka, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska, Marlena Suder
premiera: 24 IV 2010

 

295. Natalia Usenko
PRZECINEK I KROPKA
scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia: Eva Farkašová
muzyka: Marcin Partyka
projekcje: Bogusław Beniu Byrski
obsada: Anna Golonka, Paweł Pawlik, Marlena Suder
premiera: 26 X 2010

 

296. BALLADYNA
wg Juliusza Słowackiego
adaptacja i reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz
scenografia: Jan Polívka
muzyka: Marcin Mirowski
projekcje: Wojciech Świątkiewicz
obsada: Anna Golonka, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska, Marlena Suder
premiera: 5 XI 2010

 

297. PINOKIO
wg Carla Collodiego
scenariusz, reżyseria, kostiumy, lalki i ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska
scenografia, projekcje i reżyseria świateł: Robert Baliński
muzyka: Włodzimierz Kiniorski
animacje: Jakub Lech
obsada: Anna Golonka, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska, Marlena Suder
premiera: 5 III 2011

 

298. Ludwik Jerzy Kern
FERDYNAND WSPANIAŁY
adaptacja i reżyseria: Lucyna Sypniewska
scenografia i kostiumy: Jan Polívka
muzyka: Krzysztof Maciejowski
przygotowanie wokalne: Małgorzata Jaworska-Kaczmarek
obsada: Jakub Grzybek, Anna Jezierska, Seweryn Mrożkiewicz, Sylwia Nowak, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska
premiera: 24 IX 2011

 

299. NIE BÓJCIE SIĘ CZAROWNIC
na podstawie Czarownicy z szafy na szczotki i Czarownicy z ulicy Mouffetard Pierre’a Gripariego
scenariusz, reżyseria i wykonanie: Aleksandra Pejcz
premiera: 16 X 2011

 

300. Norbert Ebel
WÓŁ I OSIOŁ
przekład: Arkadiusz Porada
adaptacja i reżyseria: Arkadiusz Porada
scenografia: Anke Lenz
muzyka: Krzysztof Figurski
obsada: Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik
premiera: 19 XI 2011 (prapremiera polska)
Koprodukcja z Theater Des Lachens z Frankfurtu nad Odrą oraz Teatrem Fabryka Formy z Wrocławia.

 

301. CZERWONY KAPTUREK
wg braci Grimmów
scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia i kostiumy: Marika Wojciechowska
muzyka: Michał Kowalczyk
ruch sceniczny: Jarosław Staniek
przygotowanie wokalne: Małgorzata Jaworska-Kaczmarek
obsada: Jakub Grzybek, Anna Jezierska, Sylwia Nowak, Paweł Pawlik
premiera: 4 II 2012

 

302. Malina Prześluga
BAJKA O ROZCZAROWANYM RUMAKU ROMUALDZIE
scenariusz: Malina Prześluga
reżyseria: Lech Chojnacki
scenografia: Jacek Zagajewski
muzyka: Tomasz Benn
przygotowanie wokalne: Małgorzata Jaworska-Kaczmarek
ruch sceniczny: Anna Rozmianiec
występują: Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Małgorzata Olkowska (gościnnie), Urszula Raczkowska
prapremiera: 21 IV 2012

 

303. LE FILO FABLE
na motywach bajek filozoficznych z różnych stron świata
scenariusz i reżyseria: Joanna Gerigk
scenografia: Jan Polívka
konsultacje muzyczne: Jarosław Szczęsny
obsada: Jakub Grzybek, Sylwia Nowak, Paweł Pawlik
prapremiera: 29 IX 2012

 

ATEST ASSITEJ – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za 2012 rok oraz nagroda Kot w worku dla spektaklu na XVII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK w Warszawie (2013);
Najlepszy spektakl dla dzieci w 2012 roku wg krytyka teatralnego Bartłomieja Miernika;
Zespołowa nagroda aktorska dla Sylwii Nowak, Jakuba Grzybka i Pawła Pawlika za kreacje w spektaklu na IV Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie (2013)

 

304. BRZYDKIE KACZĄTKO
wg Hansa Christiana Andersena
scenariusz: Magda Żarnecka
reżyseria: Przemysław Jaszczak
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka i przygotowanie wokalne: Krzysztof Domański
ruch sceniczny: Piotr Soroka
obsada: Karolina Gorzkowska, Anna Jezierska, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Urszula Raczkowska
premiera: 16 II 2013

 

305. KSIĘGA DŻUNGLI
wg Rudyarda Kiplinga
scenariusz i teksty piosenek: Jerzy Jan Połoński
reżyseria: Jerzy Jan Połoński i Jarosław Staniek
scenografia i kostiumy: Marika Wojciechowska
muzyka: Michał Kowalczyk
choreografia: Jarosław Staniek
projekcje: Dawid Kozłowski
obsada: Jakub Grzybek, Anna Jezierska, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska
premiera: 18 V 2013

 

306. U/RODZINY
scenariusz, reżyseria i oprawa plastyczna: Ewelina Ciszewska
muzyka: Konrad Rogiński
wykonanie muzyki: YanTa
efekty dźwiękowe: Seweryn Mrożkiewicz
obsada: Jakub Grzybek, Anna Jezierska, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska
premiera: 29 VI 2013 w Amfiteatrze Miejskim
Spektakl plenerowy zrealizowany w koprodukcji ze Stowarzyszeniem TE-ART w Wałbrzychu.

 

Nagroda dla Konrada Rogińskiego i Yanty oraz Seweryna Mrożkiewicza za najlepszą i najbardziej oryginalną muzykę na VII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Czarnogórze (2018)

 

307. Marta Guśniowska
KRÓLESTWO KORALOWEJ RAFY
reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz
scenografia: Jan Polívka
kostiumy: Ilona Binarsch
muzyka: Łukasz Damrych
projekcje i animacje: Wojciech Świątkiewicz
obsada: Jakub Grzybek, Anna Jezierska, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech
w nagraniu udział wzięła: Emilka Mandela
prapremiera: 17 IX 2013

 

308. NAJ
scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska
scenografia: Anna Haudek
muzyka: Dawid Majewski
projekcje: Ola Śnieżek
obsada: Anna Jezierska, Paweł Pawlik
prapremiera: 17 XI 2013

Wyróżnienie Jury dziecięcego za wspólne poznawanie świata na V Międzynarodowym Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi (2015)

 

309. WŁADCA SKARPETEK
scenariusz i reżyseria: Jacek Timingeriu
teksty piosenek: Ewa Zielińska
scenografia: Katarzyna Karmańska i Jacek Timingeriu
muzyka: Krzysztof Pachołek
obsada: Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech
prapremiera: 1 III 2014

 

Nagroda dla Jacka Timingeriu – twórcy spektaklu w XX Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2014);
Najlepsze przedstawienie teatru lalkowego w sezonie 2013/2014 wg krytyków: Jolanty Kowalskiej i Jacka Sieradzkiego

 

310. WARIAT I ZAKONNICA
wg Stanisława Ignacego Witkiewicza
adaptacja i reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz
scenografia i kostiumy: Jan Polívka
muzyka: Krzysztof Figurski
obsada: Zbigniew Koźmiński, Natalia Wieciech
premiera (wznowienie z nową obsadą): 23 V 2014

 

311. CO W STRACHU PISZCZY?
scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Michał Kowalczyk
ruch sceniczny: Jerzy Jan Połoński
obsada: Jakub Grzybek, Anna Jezierska, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska
premiera: 27 VI 2014 w Amfiteatrze Miejskim
spektakl plenerowy

 

312. KOPCIUSZEK
wg braci Grimmów i Boženy Němcovéj
scenariusz i reżyseria: Braňo Mazúch
scenografia: Jan Polívka
muzyka: Vratislav Šrámek (na motywach muzyki renesansowej Roberta Jonesa)
obsada: Anna Jezierska, Zbigniew Koźmiński, Sylwia Nowak / Natalia Wieciech, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska
premiera: 4 X 2014

 

313. SACHEM. WÓDZ CZARNYCH WĘŻY
wg Sachema Henryka Sienkiewicza
adaptacja i reżyseria: Martyna Majewska
scenografia, kostiumy i lalki: Anna Haudek
muzyka: Dawid Majewski
obsada: Jakub Grzybek, Anna Jezierska, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Sylwia Nowak, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech
premiera: 28 II 2015

 

314. Magda Żarnecka
FRANIA PIORUN
reżyseria: Przemysław Jaszczak
scenografia, kostiumy i projekcje: Paweł Brajczewski
muzyka: Krzysztof Domański
obsada: Jakub Grzybek, Anna Jezierska, Kamil Król, Paweł Pawlik
prapremiera: 9 V 2015

 

315. KRÓLIK, SŁOŃ I TERESKA…
wg powieści Z powrotem… czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur Zbigniewa Batki
adaptacja i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia i kostiumy: Dariusz Panas
muzyka: Michał Kowalczyk
ruch sceniczny: Małgorzata Fijałkowska
asystent reżysera: Anna Retoruk
obsada: Jakub Grzybek, Anna Jezierska, Kamil Król, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Aleksandra Paprocka, Paweł Pawlik, Natalia Wieciech
prapremiera: 13 IX 2015

 

316. WŁADYSŁAW I ANNABELLA – HISTORIA PEWNEGO MISIA I LALKI
scenariusz i reżyseria: Zuzanna Mukoid
scenografia i kostiumy: Barbara Szymczak
muzyka: Aleksandra Socewicz
obsada: Jakub Grzybek, Anna Jezierska, Paweł Pawlik
prapremiera: 21 XI 2015
Spektakl zrealizowany w koprodukcji ze Stowarzyszeniem TE-ART w Wałbrzychu

.

317. DOBRZE, ŻE JESTEŚ
scenariusz i reżyseria: Joanna Gerigk
scenografia: Michał Dracz
muzyka: Sebastian Ładyżyński
obsada: Kamil Król, Paweł Pawlik
prapremiera: 20 II 2016

 

Nagroda za najlepszy spektakl dla dzieci, za ważne przesłanie spektaklu, ciekawe wykorzystanie codziennych przedmiotów do budowy scenografii oraz rozbudowaną historię prowadzoną przez dwóch aktorów na scenie na VII Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie (2016)

 

318. Danuta Parlak
KAPELUSZ PANI WRONY
reżyseria: Laura Słabińska
scenografia: Aneta Tulisz-Skórzyńska
muzyka: Marek Papaj
obsada: Jakub Grzybek, Anna Jezierska, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Aleksandra Paprocka-Paszczyk, Patrycja Rojecka
prapremiera: 23 IV 2016

 

319. zrozumieć GIAURA
wg Giaura George’a Byrona
przekład: Adam Mickiewicz
adaptacja i reżyseria: Martyna Majewska
scenografia: Anna Haudek
muzyka: Dawid Majewski
obsada: Jakub Grzybek, Paweł Kuźma, Aleksandra Paprocka-Paszczyk, Paweł Pawlik
premiera: 25 VI 2016

 

320. PIOTRUŚ PAN
na podstawie Piotrusia Pana i Wendy Jamesa Matthew Barriego
adaptacja i reżyseria: Karolina Maciejaszek
scenografia, kostiumy, projekcje: Marika Wojciechowska
montaż: Wojciech Broszczak
muzyka: Piotr Klimek
partie wokalne: Aleksander Różanek
ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska
obsada: Jakub Grzybek, Anna Jezierska, Kamil Król, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Patrycja Rojecka
premiera: 24 IX 2016

 

321. POLSKA 120
spektakl muzyczny na podstawie zdjęć z powojennego Walimia
scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska
scenografia i kostiumy: Anna Haudek
muzyka: Dawid Majewski
projekcje: Jakub Lech
obsada: Anna Jezierska, Katarzyna Kłaczek, Joanna Kowalska (gościnnie), Paweł Kuźma, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Patrycja Rojecka
muzycy: Żenia Betliński / Grzegorz Piasecki, Michał Bocek, Dawid Majewski, Bartek Miarka
prapremiera: 11 XI 2016

 

322. MAŁY KTOŚ I POGROMCA POTWORÓW
scenariusz, reżyseria i kostiumy: Ewelina Ciszewska
scenografia: Ewelina Ciszewska i Paulina Kasiukiewicz
muzyka: Łukasz Damrych
reżyseria świateł: Robert Baliński
obsada: Jakub Grzybek, Katarzyna Kłaczek, Kamil Król, Paweł Kuźma, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik
prapremiera: 4 III 2017

 

323. DZIEŃ OSIEMDZIESIĄTY PIĄTY
inspirowany opowiadaniem Stary człowiek i morze Ernesta Hemingwaya
adaptacja i reżyseria: Aga Błaszczak
scenografia i lalki: Joanna Kubik
muzyka: Paweł Rychert
muzyka na żywo: Jakub Grzybek
projekcje: Wojciech Broszczak
reżyseria świateł: Filip Niżyński
obsada: Jakub Grzybek, Paweł Kuźma
premiera: 8 IV 2017

 

Nagroda POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia dla Pawła Kuźmy – za intensywną i skupioną obecność sceniczną we współistniejących ze sobą postaciach teatralnych, a szczególnie za precyzyjnie dopracowaną i pełną niuansów animację lalki Starego Człowieka, którego pożycie sceniczne przekonująco prowadziło widzów przez doświadczenie ludzkiego osamotnienia, wspomnienia tych chwil kiedy witalność ciała pozwala toczyć równą walkę z siłami natury oraz przez moment śmierci (2017);
Nagroda aktorska im. prof. Władysława Jaremy w dziedzinie animacji lalkowej Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP oraz wyróżnienie Jury dla Pawła Kuźmy za role Santiago i Manolina na XXIX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (2019)

 

324. OFELIA I HA
wg Hamleta Williama Shakespeare’a
przekład: Józef Paszkowski
adaptacja i reżyseria: Grzegorz Grecas
scenografia: Alex Aleksiejczuk
muzyka: Paweł Głosz
ruch sceniczny: Małgorzata Madi Rostkowska
obsada: Jerzy Gronowski (gościnnie), Katarzyna Kłaczek, Paweł Pawlik
premiera: 6 V 2017

 

325. PIĘCIU WSPANIAŁYCH
scenariusz i reżyseria: Ewelina Ciszewska
scenografia: Ewelina Ciszewska i Paulina Kasiukiewicz
lalki: Paulina Kasiukiewicz
muzyka: Łukasz Damrych
obsada: Jakub Grzybek, Katarzyna Kłaczek, Kamil Król, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska, Patrycja Rojecka
prapremiera: 23 VI 2017 w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

 

326. Martyna Majewska
AFROAZJA
scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska
scenografia: Anna Haudek
muzyka: Dawid Majewski
obsada: Jakub Grzybek, Katarzyna Kłaczek, Kamil Król, Paweł Pawlik, Zbigniew Prażmowski (głos z offu), Patrycja Rojecka
prapremiera: 17 IX 2017

 

327. KAJTUŚ CZARODZIEJ
wg powieści Janusza Korczaka
scenariusz: Magda Żarnecka
reżyseria: Roksana Miner
scenografia: Mateusz Mirowski
muzyka: Paweł Sowa
obsada: Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska
premiera: 18 XI 2017

 

328. WRÓG
na podstawie książki Davide’a Caliego i Serge’a Blocha
adaptacja i reżyseria: Bartosz Kurowski
scenografia i kostiumy: Klaudia Laszczyk
muzyka: Grzegorz Mazoń
obsada: Katarzyna Kłaczek, Kamil Król, Paweł Kuźma, Paweł Pawlik
prapremiera polska: 17 II 2018

 

329. KOLOROWO
scenariusz i reżyseria: Bartosz Kurowski
scenografia: Klaudia Laszczyk
muzyka: Grzegorz Mazoń
obsada: Bożena Oleszkiewicz, Patrycja Rojecka
prapremiera: 17 III 2018

 

330. DOM
scenariusz i reżyseria: Seweryn Mrożkiewicz
scenografia: Klaudia Laszczyk
muzyka: Anna Mansfeld
obsada: Seweryn Mrożkiewicz, Patrycja Rojecka
prapremiera: 14 IV 2018

 

331. Malina Prześluga
CHODŹ NA SŁÓWKO
reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia: Joanna Martyniuk
muzyka: Marcin Partyka
obsada: Paweł Kuźma, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska, Aleksander Wasilewski (głos z offu)
premiera: 19 V 2018

 

332. Danuta Parlak
KRUK KRUKOWI
teksty piosenek: Magda Żarnecka
reżyseria: Przemysław Jaszczak
scenografia i kostiumy: Aleksandra Starzyńska
muzyka: Urszula Chrzanowska
ruch sceniczny: Michał Ratajski
obsada: Paweł Kuźma, Kamil Król, Filip Niżyński, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Patrycja Rojecka
prapremiera: 22 IX 2018

 

333. BOLKO ŚWIDNICKI: MAŁY-WIELKI KSIĄŻĘ
na podstawie Bolka Świdnickiego Ryszarda Pietrzykowskiego
scenariusz i reżyseria: Aga Błaszczak
scenografia: L’udmila Bubánová
muzyka: Paweł Rychert
choreografia: Jakub Margosiak
projekcje: Wojciech Broszczak
konsultacja historyczna: Magdalena Woch
obsada: Anna Jezierska, Kamil Król, Paweł Kuźma, Karolina Marcisz (gościnnie), Seweryn Mrożkiewicz, Filip Niżyński, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Patrycja Rojecka
prapremiera: 10 XI 2018 w Zamku Książ

 

III miejsce w XXI Plebiscycie Gospodarczym MUFLONY 2018 w kategorii Wydarzenie/ Inicjatywa 2018 roku za spektakl BOLKO ŚWIDNICKI: MAŁY – WIELKI KSIĄŻĘ w reż. Agi Błaszczak

 

334. ZASKÓRNIAKI I INNE DZIWADŁA Z KRAINY PORTFELA
na podstawie książki Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna) Grzegorza Kasdepkego
scenariusz i reżyseria: Daniel Arbaczewski
scenografia i kostiumy: Dariusz Panas
muzyka: Hubert Pyrgies
obsada: Seweryn Mrożkiewicz, Filip Niżyński, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska
prapremiera: 16 II 2019

 

335. Philippe Dorin
LE MONDE, POINT, À LA LIGNE / ŚWIAT I JUŻ
przekład: Ewa Umińska-Plisenko
reżyseria: Bartosz Kurowski
scenografia i kostiumy: Klaudia Laszczyk
muzyka: Łukasz Matuszyk
w nagraniu muzyki udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Wałbrzychu w składzie: Alicja Panthaler – flet, Zuzanna Cecot – obój, Hubert Żurawski – klarnet, Paweł Kowalik – trąbka
obsada: Anna Jezierska, Kamil Król, Paweł Kuźma
premiera: 30 III 2019

 

336. 13 BAJEK Z KRÓLESTWA LAILONII
na podstawie 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych Leszka Kołakowskiego
adaptacja i reżyseria: Marta Streker
teksty piosenek: Piotr Froń
scenografia i kostiumy: Katarzyna Leks
muzyka: Sebastian Ładyżyński
ruch sceniczny: Katarzyna Pawłowska
obsada: Anna Jezierska, Kamil Król, Paweł Kuźma, Filip Niżyński, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska
premiera: 25 V 2019

 

337. RAZ, DWA, TRZY…
scenariusz i reżyseria: Seweryn Mrożkiewicz
scenografia i kostiumy: Klaudia Laszczyk
muzyka: Anna Mansfeld
obsada: Karolina Bartkowiak, Seweryn Mrożkiewicz
prapremiera: 2 VI 2019

 

338. Anna Andraka
PODWÓRKO ZAGINIONYCH ZABAWEK
reżyseria: Roksana Miner
scenografia: Mateusz Mirowski
muzyka: Grzegorz Mazoń
obsada: Karolina Bartkowiak, Anna Jezierska, Paweł Kuźma, Filip Niżyński, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska
prapremiera: 15 IX 2019

 

339. TAJEMNICZY OGRÓD
na podstawie powieści Frances Hodgson Burnett
przekład: Jadwiga Włodarkiewicz
adaptacja i reżyseria: Arkadiusz Klucznik
teksty piosenek: Dariusz Czajkowski
scenografia i kostiumy: Maria Szachnowska
muzyka: Marcin Partyka
przygotowanie wokalne: Anna Mansfeld
choreografia: Urszula Pietrzak
asystent reżysera: Filip Niżyński
obsada: Karolina Bartkowiak, Anna Jezierska, Paweł Kuźma, Kamil Król, Seweryn Mrożkiewicz, Filip Niżyński, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska, Amelia Sikora (gościnnie)
premiera: 23 XI 2019

 

340. ŻABCIA I ROPUCH
na motywach opowiadań z cyklu Frog and Toad Arnolda Lobela
scenariusz i reżyseria: Marta Kwiek
scenografia i kostiumy: Dominika Chochołowska-Bocian
muzyka: Elżbieta Sokołowska
asystent reżysera: Filip Niżyński
obsada: Anna Jezierska, Kamil Król, Filip Niżyński, Bożena Oleszkiewicz
prapremiera: 7 III 2020

 

341. PRZYJACIEL – spektakl on-line
na motywach Prawdziwego przyjaciela Oscara Wilde’a
przekład: Maria Feldmanowa
scenariusz i reżyseria: Seweryn Mrożkiewicz
scenografia i lalki: Klaudia Laszczyk
muzyka: Anna Mansfeld
obsada: Anna Jezierska, Seweryn Mrożkiewicz
premiera on-line: 5 VII 2020

 

342. Jan Brzechwa
AKADEMIA PANA KLEKSA
adaptacja i reżyseria: Karolina Maciejaszek
teksty piosenek: Jan Brzechwa, Krzysztof Gradowski
scenografia, lalki i kostiumy: Jana Łączyńska
aranżacje i muzyka: Tomasz Lewandowski
choreografia: Ewelina Ciszewska
asystent reżysera: Filip Niżyński
obsada: Karolina Bartkowiak, Rafał Gorczyca, Kamil Król, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Filip Niżyński, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska
premiera: 12 IX 2020