V Festiwal Małych Prapremier

C Z Y T A N I A  P E R F O R M A T Y W N E

CHODŹ TERAZ IDŹ

tekst Ingeborg von Zadow

reżyseria Monika Woronicz

obsada aktorzy Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Pozornie niewinne, przypadkowe spotkanie. 10- letnia Dziewczynka zauważa walizkę pozostawioną przez Starszą Kobietę. Staje się ona pretekstem do nawiązania relacji, która każdej z bohaterek daje
to, czego najbardziej w tym momencie potrzebuje.

Akceptacja. Spokój.  Nadzieja. Drugi człowiek.

Historia dzieje się w przestrzeni nierealnego pojazdu i przy wsparciu niewidzialnego Kierowcy, który spogląda na wszystko z Góry. Opowieść o przyjaźni, pożegnaniu i dojrzewaniu do nowych początków.

wiek 10 – 100 lat

 

[©Verlag der Autoren, Frankfurt am Main, Germany 2013/ Stage rights: Verlag der Autoren GmbH&CoKG/ www.verlagderautoren.de, represented in Poland by ZAiKS, Stowarzyszenie Autorów, Warszawa]

 

WIELKI BUZZ GROW

tekst Kamila Olesiak-Czerwińska

reżyseria Małgorzata Kazińska

obsada aktorzy Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzych

[©Kamila Olesiak-Czerwińska]

“Wielki Buzz Grow” mówi o relacjach międzyludzkich, w tym o relacjach rodzinnych

pomiędzy mamą i synem, oraz o przemijaniu, zmianie pokoleń. Szukanie swojej tożsamości w procesie dojrzewania, w kontekście różnych grup społecznych, w których na przestrzeni życia przebywamy. JA w zależności: JA a INNI, JA a TY, MY a WY. To ważny temat dla dzieci wkraczających w wiek dojrzewania, szukających akceptacji w grupie, wśród rówieśników, ale także pragnących poczucia bycia ważnym, bycia kimś wyjątkowym. 

I tak zwykły Bazgroł, rozpoczynający swą podróż w śmietniku z czasem przemienia się w tytułowego Wielkiego Buzz Growa, który finalnie triumfuje na ścianie – oprawiony w ramkę… 

“Wielkiego Buzz Growa” to opowieść, wzmacniająca poczucie własnej wartości. Osobowość każdego z nas zmienia się w zależności od czasu i kontekstu, a dzięki trudnym sytuacjom wydobywają się nasze mocne strony.

 

 

 

 

K O N C E R T

APSIK!

Fundacja Mikro Teatr

teksty Jan Brzechwa

opieka reżyserska Roksana Miner

kompozytor Wiktor Stokowski

muzycy Wiktor Stokowski (pianino), Rafał Boniśniak (perkusja)

obsada Monika Babula, Rafał Derkacz

O tym, jak tańcowała Igła z Nitką, o miłości Hipopotama do Żaby, ale też Żurawia i Czapli. O tym,
co najlepsze jest na Katar i czym chwaliła się Samochwała. W końcu o tym, gdzie podróżowali Babulej z Babulejką, o co pytał Pytalski, o czym rozmawiały warzywa w dzień targowy i co robił Leń przez cały dzień… Na te i wiele innych pytań wspólnie znajdziemy odpowiedzi. Zapraszamy na familijny koncert inspirowany wierszami Jana Brzechwy. Nieważny jest wiek, nieważny siwy włos na skroni – wystarczy wyobraźnia, by razem z nami wyruszyć w podróż do krainy dźwięków i fantazji. Bohaterowie wierszy Brzechwy pojawią się w zupełnie nowej, muzycznej odsłonie – pod postacią wokalnych zabaw
z użyciem przeróżnych instrumentów. Będzie rockowo, ludowo i melancholijnie. Uroczy charakter bajkowego koncertu z muzyką na żywo trafi do serc tak dzieci, jak i ich rodziców. Twórcy pragną rozwinąć wyobraźnię muzyczną najmłodszych.

wiek 3+

czas 60 minut

 

D Y S K U S J A

CO NOWEGO? 

Dyskusja nt. najnowszej dramaturgii dla dzieci i młodzieży

Kim jest bohater/ka współczesnych dramatów (dla młodej widowni)? 

Choć przyglądając się najnowszym (i tym nieco starszym) sztukom pisanym z myślą o młodej widowni, można zadać sobie bardzo wiele pytań, zagadnienie postaci, wokół której konstruowana jest historia, nie traci na aktualności. Myśląc o niej, można skupić się na kilku kwestiach: kim jest, jakie niesie tematy, jakim posługuje się językiem i jaką konstruuje się wokół niej narrację. W końcu – dlaczego to właśnie ją powołuje się do teatralnego życia.

Jak bardzo sztuka dla dzieci i młodzieży (tworzona przez dorosłych) jest w relacji z  dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością społeczną? Czy w ogóle trzeba się nad tym zastanawiać? I co to może mówić o dorosłych, tworzących rzeczywistość teatralną z myślą o młodej widowni. Spotkanie będzie okazją, by wspólnie się zastanowić nad tymi zagadnieniami, bez konieczności udzielenia jednoznacznej odpowiedzi.  

prowadzenie Joanna Żygowska/ Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu