AKTUALNOŚCI

PODSUMOWANIE SEZONU 2020/2021

Sezon 2020/ 2021 nie był wymarzony. Nikogo nie rozpieszczał i robił wciąż pod górkę. Mimo ubogiego kulturalnie czasu, na deskach naszego Teatru przy Brzechwy przygotowaliśmy m. in. trzy premiery, prowadziliśmy warsztaty dla dzieci oraz zorganizowaliśmy ferie zimowe. On-line przeplatał się z off-linem.  

PREMIERY I WARSZTATY

Wrześniowy start Teatru zwiastował powodzenie i powrót do normalności zarówno dla ludzi Teatru, jaki i dla jego publiczności. AKADEMIA PANA KLEKSA wg kultowego tekstu Jana Brzechwy w reżyserii Karoliny Maciejaszek była pierwszą premierą sezonu artystycznego, która odbyła się 12 września 2020. Po premierze udało się nam pograć zaledwie przez chwilę, a zaraz po tym musieliśmy ponownie wskoczyć w tryb on-line.

W tym czasie Teatr przygotował cykl działań edukacyjno-artystycznych dla dzieci i młodzieży, które transmitowane były na teatralnej platformie Facebook-owej. Były to FERIE ZIMOWE ON-LINE, podczas których  nasi aktorzy prezentowali krok po kroku jak zrobić teatralną lalkę. Widzowie dzięki instrukcjom lalkarzy mogli stworzyć samodzielnie w domu tintamareskę, mapeta, lalkę z gąbki, marionetkę lub pacynkę. Widzom bardziej  zaangażowanym, chcących własnego teatru w domu, pokazywaliśmy jak zbudować domowy teatr kamishibai lub teatr z papieru.

Pandemiczny sezon położył spory nacisk na edukację teatralną. Od listopada 2020 do czerwca 2021 aktorzy TLiA prowadzili regularne zajęcia warsztatowe w wałbrzyskich przedszkolach. Podczas zajęć pn. WAŁBRZYSKA AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA maluchy mogły zdobyć zarówno podstawową wiedzę o teatrze, np. poznać terminy takie jak: scena, kurtyna, kulisy, scenograf, antrakt czy sufler, ale także miały możliwość sprawdzenia z bliska w jaki sposób ożywia się (animuje) lalkę: pacynkę, marionetkę, jawajkę, kukłę. W ramach warsztatów dzieci mogły samodzielnie skonstruować prostą lalkę oraz wykonać maskę z butafory. W parze z wiedzą szła przede wszystkim zabawa. Dzieciaki bawiły się w teatr cieni, teatr pantomimy, a także „spróbowały” teatru żywego słowa.

Drugą premierą sezonu byli CHŁOPCY Z PLACU BRONI wg tekstu Ferenca Molnara. Pierwotnie, spektakl w reżyserii Marty Streker miał mieć premierę w listopadzie z okazji 75 – lecia istnienia Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, jednak w rezultacie odbyła się ona dopiero 6 lutego 2021 w formie on-line.

Wiosną, zaraz po rozmrożeniu Teatrów wałbrzyska scena lalkowa ruszyła z pracami do SZEWCZYKA DRATEWKI wg tekstu Janiny Porazińskiej. Spektakl wyreżyserowała artystka młodego pokolenia – Katarzyna Hora. Była to ostatnia premiera sezonu i odbyła się 29 maja 2021.

WYJAZDY      

Oprócz spektakli i warsztatów w przemiennym trybie (on-line/ na żywo) udało się również wyruszyć w Polskę. Wałbrzyskie spektakle prezentowane były dwukrotnie w Teatrze Małym w Tychach oraz w Świdnickim Ośrodku Kultury. W czerwcu natomiast wyjechaliśmy do Rzeszowa, gdzie podczas 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA zaprezentowaliśmy spektakl CHŁOPCY Z PLACU BRONI  w reż. Marty Streker.

INNE INICJATYWY

W mijającym sezonie włączaliśmy się w liczne inicjatywy o charakterze społeczno-kulturalnym. Była to między innymi  ogólnopolska akcja SPRZĄTANIA ŚWIATA, warsztaty dla kobiet (dużych i małych) z okazji DNIA KOBIET, warsztaty z ANIMACJI LALEK podczas otwarcia Ogródka Jordanowskiego czy inicjatywy miejskiej Powitania Lata. 

PO WAKACJACH

We wrześniu przy Brzechwy odbędzie się V Festiwal małych Prapremier połączony z Jubileuszem 75-lecia TLiA oraz prapremiera ATLASU NIEBA w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego.

Trzymajcie kciuki!

 

 

 Możliwość komentowania jest wyłączona.