SPEKTAKLE W REPERTUARZE

Premiera: 09.05.2009

Calineczka

wg H.Ch. Andersena

Premiera: 09.05.2009


Scenariusz i reżyseria: Konrad Dworakowski

Scenografia: Martyna Dworakowska

Muzyka:  Piotr Klimek

Projekcje:  Michał Zielony

Obsada:
Urszula Raczkowska Bożena Oleszkiewicz Jerzy Gronowski Seweryn Mrożkiewicz

Publiczność:  od 5 lat

Czas trwania:  55 minut


OPIS SPEKTAKLU

Oto podróż małej dziewczynki, której wzrost nie przekracza jednego cala, uwikłanej w niezależne od siebie sytuacje, z których mimo przeciwności udaje jej się jakoś wyplątać, nie pozostawiając śladu na jej równie kruchej jak postura wrażliwości. Bohaterka czuje się samotna, marzy, by ktoś ją pokochał, ale nie chce być niczyją zabawką. Ucieka od władczej Ropuchy i jej maminsynka, od Chrabąszcza – nieustannie wyznającego jej miłość oraz od starego Kreta, który chce ją pojąć za żonę. Dzięki życzliwej Jaskółce, Calineczka dociera do krainy elfów, gdzie odnajduje swego wymarzonego partnera – podobnej postury jak ona, samodzielnie podejmuje decyzję, aby z nim być i pozostaje nadal maleńka.

W „Calineczce” wszystkie zdarzenia są istotne, nie tylko dla samej bohaterki, która dojrzewa, ale także dla adresata, którym wbrew pozorom mogą być także dorośli. Calineczka, jak każde dziecko, ciekawa jest świata i spragniona miłości, ale nie wolno nią manipulować i traktować jej jako zabawki. Spektakl uczy, że warto mieć swoje zdanie i charakter, że nikt nie ma prawa decydować o naszym losie. Porusza problem dzieci zaniedbywanych przez zajętych pracą rodziców oraz egoistycznego stosunku dorosłych do dzieci.

Pomysłowa scenografia, filmowe animacje zsynchronizowane z grą aktorską oraz muzyka Piotra Klimka, współgrająca z koncepcją inscenizacji, będącej uwspółcześnioną wersją klasycznej baśni, nadają klarowną formę bezpretensjonalnej interakcyjnej zabawy aktorów z widzami.

GALERIA

Nagrody

Nagroda główna na 5. Świętokrzyskim Festiwalu Teatrów Lalkowych „Brzechwa i inni…” 2010

Dyplom specjalny na 5. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY, Poznań 2011

Nagrody aktorskie: dla Bożeny Oleszkiewicz i Seweryna Mrożkiewicza na 1.Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Czarnogórze 2012
Możliwość komentowania jest wyłączona.