SPEKTAKLE W REPERTUARZE

CHŁOPCY Z PLACU BRONI

Ferenc Molnár

Premiera: luty 2021


Adaptacja i reżyseria: Marta Streker

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Leks

Muzyka:  Maciej Zakrzewski

Ruch sceniczny:  Katarzyna Pawłowska

Obsada:
Karolina Bartkowiak,
Rafał Gorczyca,
Kamil Król,
Paweł Kuźma,
Seweryn Mrożkiewicz,
Filip Niżyński,
Bożena Oleszkiewicz,
Paweł Pawlik,
Urszula Raczkowska

Publiczność:  10+


OPIS SPEKTAKLU

Chłopcy z placu Broni to spektakl o prawdziwej przyjaźni kolegów i ich walce nie tylko o miejsce zabaw, ale o „kawałek ojczyzny”. W wojnie o tytułowy plac walczą dwie grupy: chłopcy z placu Broni z Jonaszem Boką na czele oraz Czerwone Koszule, którym przewodzi Feri Acz. Największą odwagą i hartem ducha wykazuje się najmłodszy z nich, Ernest Nemeczek, gdy w obronie własnych przekonań poświęca to, co najcenniejsze – swoje życie.

Przyjaźń, honor, odwaga, lojalność i poświęcenie to wartości, z którymi zetknie się młody widz. Spektakl podejmuje też ważny temat wykluczenia, uczy zrozumienia, że w społeczeństwie, tak jak na placu Broni, każde ogniwo jest ważne, a w grupie tkwi niewyobrażalna siła. Staje się lekcją solidarności społecznej, wzajemnego szacunku oraz działania według wyznaczonych i przyjętych przez grupę zasad.

Chłopcy z placu Broni to swoista zabawa w okrutny świat dorosłych, począwszy od przybierania kostiumów i masek, które noszą aktorzy, wypowiadania słów czy podejmowania różnych działań, ale zarazem ukazująca wrażliwość natury dziecięcej. Na koniec to próba oswojenia trudnego tematu choroby i śmierci.