ARCHIWUM SPEKTAKLI

Premiera: 01.12.2007

Królowa Śniegu

Hans Christian Andersen

Premiera: 01.12.2007


Reżyseria:  Petr Nosálek

Scenografia: Pavel Hubićka

Dobór muzyki:  Petr Nosálek

Obsada:
Bożena Oleszkiewicz Małgorzata Olkowska Urszula Raczkowska Marlena Suder Seweryn Mrożkiewicz Paweł Pawlik Zbigniew Prażmowski

Publiczność:  od 7 lat

Czas trwania:  55 minut


OPIS SPEKTAKLU

 

Królowa Śniegu – jedna z najpiękniejszych baśni Andersena – to niezapomniana podróż
w głąb mroźnego królestwa zła. Kaj i Gerda zostają rozdzieleni przez Królową Śniegu, która zaczarowała serce Kaja i porwała go do zimnego pałacu. Zrozpaczona Gerda udaje się na poszukiwania przyjaciela. W swej wędrówce po odległych krainach jest niezłomna i pełna nadziei na odnalezienie Kaja. Miłość Gerdy i jej wytrwałość sprawiają, że Kaj zostaje uratowany z niewoli Królowej Śniegu, a tym samym od śmierci.

Spektakl traktuje o sile przyjaźni i nieustającej walce dobra ze złem. Niesie nadzieję, że w ludziach drzemie więcej dobra niż zła. Zło symbolizuje diabeł, który przy pomocy czarodziejskiego zwierciadła pragnie zawładnąć nad ludzkimi duszami. Do serca Kaja dostaje się odłamek rozbitego diabelskiego lustra, za sprawą którego staje się on obojętny na wszelkie uczucia. Ale dobro, które symbolizuje miłość Gerdy, staje się silniejsze od zła i zwycięża.

Na baśniowość inscenizacji wpływają przepiękne, ale i pełne grozy obrazy, które przenoszą widza do krainy wiecznego śniegu. Przestrzeń konsekwentnie budowana jest światłem, pobudzającymi wyobraźnię efektami dźwiękowymi oraz budującą nastrój muzyką.

 

XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak 2008":

 

- wyróżnienie za rolę Gerdy dla Marleny Suder
- wyróżnienie za scenografię do spektaklu „Królowa Śniegu”

 

Spektakl zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Możliwość komentowania jest wyłączona.