ARCHIWUM SPEKTAKLI

Premiera: 17.10.2009

Opowieść Wigilijna

Charles Dickens

Premiera: 17.10.2009


Adaptacja: 

Adaptacja i reżyseria: Ewa Piotrowska

Scenografia: Anna Chadaj

Muzyka:  Wojciech Błażejczyk

Projekcje:  Ewa Łuczak

Obsada:
Anna Jezierska Sylwia Nowak Bożena Oleszkiewicz Urszula Raczkowska Jerzy Gronowski Seweryn Mrożkiewicz Paweł Pawlik Zbigniew Prażmowski

Publiczność:  od 10 lat

Czas trwania:  70 minut


OPIS SPEKTAKLU

W Noc Bożego Narodzenia żadne serce nie powinno być smutne. Aniołowie wraz z duchami zstępują z nieba, głosząc radość całej ziemi.

Skąpiec Scrooge jest sam. Z wyboru. Na złość światu. Na złość sobie. Aniołowie wiedzą, że w tym przypadku nie wystarczy kolęda. Tu trzeba sposobu… Na pomoc przychodzą im Duch: wigilijnej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Dla jednego człowieka poruszają niebo i ziemię. Zabierają Scrooge’a w podróż do zagrzebanych wspomnień i zamrożonych w zakątkach serca uczuć. Narażają go na emocje, których od lat nie doświadczał: na wzruszenie, wyśmianie i strach. Stary sknera zaczyna rozumieć, co jest najważniejsze. Dociera do swojego serca, które dawno gdzieś zgubił. To najcenniejszy owoc wigilijnej nocy. Anielska misja została wypełniona. Teraz kolęda może rozbrzmiewać donośniej. W kolejną wigilijną noc jeszcze jeden człowiek został zbawiony od samotności.

Twórcy spektaklu sięgnęli do stylistyki surrealizmu, która balansuje na granicy realności. Dzięki zastosowaniu tej poetyki przedstawiane wydarzenia zdają się być zawieszone w czasie i przestrzeni. Uniwersalizm przedstawianej historii podkreśla pusta, biała scena. Przestrzeń kształtowana jest dźwiękiem, światłem i gestem. Oszczędna scenografia opiera się na stylizowanych na XVIII wiek kostiumach, umownych formach i rekwizytach. Umowność pomaga nam wkroczyć w inny, głębszy wymiar rzeczywistości, do którego odnosi nas czas Bożego Narodzenia.

GALERIA
Możliwość komentowania jest wyłączona.