SPEKTAKLE W REPERTUARZE

Piotruś Pan

na podstawie powieści J.M. Barrie’go „Piotruś Pan i Wendy”

Premiera: 24.09.2016


Adaptacja i reżyseria: Karolina Maciejaszek

Scenografia i kostiumy: Marika Wojciechowska

Muzyka:  Piotr Klimek

Ruch sceniczny:  Ewelina Ciszewska

Obsada:
Anna Jezierska/Katarzyna Kłaczek (gościnnie)
Bożena Oleszkiewicz
Patrycja Rojecka
Filip Niżyński
Kamil Król
Paweł Kuźma
Seweryn Mrożkiewicz
Paweł Pawlik

Publiczność:  6+


OPIS SPEKTAKLU

„Piotruś Pan” to klasyka literatury dziecięcej. Któż nie zna przygód chłopca, który postanowił nigdy nie dorastać? Kto z nas nie tęskni za życiem w Nibylandii, fantastycznej krainie stworzonej przez nieposkromioną dziecięcą wyobraźnię? W tej beztroskiej krainie dzieciństwa czas nie przemija a życie jest nieustającą przygodą.

Towarzyszami przygód Piotrusia jest grupa Zagubionych Chłopców, wróżka Dzwoneczek oraz Wendy – dziewczynka, którą Piotruś Pan zabiera do Nibylandii… Jednak nawet w tej szczęśliwej krainie czyhają niebezpieczeństwa: bohaterowie będą musieli zmierzyć się z piratami pod wodzą strasznego Kapitana Haka…

W wałbrzyskiej adaptacji odnajdziemy wszystkie elementy baśniowego świata z kart powieści o „Piotrusiu Panu”, układające się w linearną opowieść. Jednak reżyserka przedstawienia – Karolina Maciejaszek, patrzy na powieść sprzed ponad stu lat ze współczesnej perspektywy i przesuwa nieco akcenty:

Świat, który opisuje w swej powieści J.M. Barrie jest bardzo mocno spolaryzowany. Autor  rozpina go na dwóch biegunach: mamy świat Piotrusia – chłopięcą krainę wiecznego dzieciństwa, kreacji i wyobraźni i świat Wendy – dziewczynki, która chce dorosnąć i wpisać się w nudny schemat życiowej rutyny. Jest świat dzieci – barwny i piękny, i świat dorosłych – którzy tracą umiejętność latania i nie potrafią marzyć. Patrząc dziś na powieść sprzed ponad stu lat, nie sposób nie poddać jej  krytycznej analizie. Chciałabym ocalić Wendy – sprawić, by była ona równorzędną bohaterką do Piotrusia Pana, nie dyskryminować dziewczynek i odciąć się od stereotypowej interpretacji historii o Piotrusiu, jako opowieści awanturniczej, „chłopackiej”. Bo przecież jest to też bardzo piękna historia miłosna. Bardzo też chcę wierzyć, że można dorosnąć i wziąć odpowiedzialność za swoje życie a jednocześnie nie utracić zdolności „latania”.

Niezaprzeczalnym atutem spektaklu jest różnorodność środków artystycznego wyrazu. W przedstawieniu znajdziemy elementy teatru lalkowego, teatru formy i teatru cieni oraz zapadające w pamięć piosenki.

Piotruś Pan” to spektakl familijny, na który zapraszamy całe rodziny. Przedstawienie jest pochwałą nieokiełznanej wyobraźni. Dzieci uczy, że czasem warto zachować się odpowiedzialnie i dojrzale a ich rodziców – by pielęgnować w sobie dziecko. Bo nie ma lepszej płaszczyzny do dialogu niż wspólna zabawa.

(…) chodź, popłyńmy sobie razem

kosmos pod stopami tańczy

słońce w kształcie pomarańczy

księżyc to dostawca wrażeń

tu po drugiej stronie tęczy

mamy życie jak w madrycie

możesz być kim chciałeś skrycie

możesz być kim chcesz

 

w lot zrozumiesz że to umiesz

że to masz

na palce wstać i sięgnąć gwiazd

na pstryk na raz (…)

(piosenka ze spektaklu)

 

Partie wokalne: Aleksander Różanek

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych.

 

GALERIA

SPEKTAKL WSPIERAJĄ