ARCHIWUM SPEKTAKLI

Premiera: 23.05.2014

WARIAT I ZAKONNICA

wg Stanisława Ignacego Witkiewicza

Premiera: 23.05.2014


Reżyseria:  Mariola Ordak-Świątkiewicz

Adaptacja: Mariola Ordak-Świątkiewicz

Scenografia i kostiumy: Jan Polívka

Muzyka:  Krzysztof Figurski

Obsada:
Natalia Wieciech Zbigniew Koźmiński

Publiczność:  od 16. roku życia

Czas trwania:  50 minut


OPIS SPEKTAKLU

Spektakl „Wariat i zakonnica” powstał na podstawie dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza, dedykowanego „wszystkim wariatom świata”, w którym prym wiodą szaleństwo i namiętność. Nie jest wierną adaptacją sztuki, jedynie wariacją na temat obłąkania i miłości pełnej żądz, rozgrywających się w domu wariatów.

To tutaj tytułowy wariat – demoniczny poeta Mieczysław Walpurg uwodzi młodziutką zakonnicę, siostrę Annę, która trafiła do zakonu po samobójczej śmierci kochanka. Artystą targa pragnienie unikalności, czuje „nienasycenie formą”, którego szuka w perwersji i obłędzie. Uzdrowieniem i ratunkiem dla kompleksów Walpurga staje się miłość do siostry Anny, dzięki której odzyskuje on energię życiową. Pytanie tylko, czy ta energia jest bezpieczna dla innych, czy z szaleństwa można się wyleczyć… i kto tak naprawdę jest szalony…

„Wariat i zakonnica” jest inscenizacją ascetyczną, zarówno w warstwie scenograficznej, jak i aktorskiej. Witkacowskie postaci wariata, psychiatry i psychoanalityka gra jeden aktor. Taka oszczędność, wbrew pozorom, pozwala lepiej zrozumieć fenomen Witkacego i jego teorię Czystej Formy, wydobyć absurd i groteskę, a także dostarczyć widzowi niepokojów i przeżyć metafizycznych, do czego dążył w teatrze Witkacy.

 

GALERIA
Możliwość komentowania jest wyłączona.