SPEKTAKLE W REPERTUARZE

Premiera: 19.11.2011

Wół i Osioł

Norbert Ebel

Premiera: 19.11.2011


Adaptacja i reżyseria: Arkadiusz Porada

Scenografia: Anke Lenz

Muzyka:  Krzysztof Figurski

Tłumaczenie:  Arkadiusz Porada

Obsada:
Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

Publiczność:  spektakl familijny

Czas trwania:  45 minut


OPIS SPEKTAKLU

Pewnej zimowej nocy w stajni betlejemskiej, będącej domem dwojga przyjaciół – gburowatego Wołu i gadatliwego Osła, w tajemniczych okolicznościach niespodziewanie pojawia się dzieciątko Jezus. Przerywa monotonną egzystencję zwierząt, skupiając na sobie ich całą uwagę. Wiecznie niezadowolony Wół, nieustannie myślący o własnym żołądku, pragnie powrócić do codziennej rutyny. Osioł wykazuje się empatią i postanawia zaopiekować się Jezuskiem, co rodzi konflikt między przyjaciółmi. Dopiero w obliczu niebezpieczeństwa, jakie grozi dzieciątku, bohaterowie dochodzą do porozumienia. Zaangażowanie Osła powoduje, że Wół przechodzi metamorfozę i pretenduje do roli rodzica.

Wół i Osioł to pastorałka, która wprowadza nas w wyjątkowy bożonarodzeniowy nastrój, obecny zarówno w warstwie scenograficznej, jak i muzycznej. Perypetie bohaterów, przywołujących na myśl niewątpliwie protagonistów z filmowego Shreka, mieszają się z tradycyjną historią narodzin Jezusa.

Przedstawienie okraszone jest solidną dawką humoru słownego i sytuacyjnego, a jednocześnie potrafi wzruszyć niejednego widza. Ponadto w niekonwencjonalny sposób porusza ważne i aktualne problemy: przyjaźni wystawionej na próbę, poświęcenia i wyrzeczeń dla innych, odpowiedzialności za dziecko.

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu jest pierwszym teatrem, który wystawił dramat Norberta Ebla na polskiej scenie. Spektakl powstał w koprodukcji z Theater Des Lachens z Frankfurtu nad Odrą oraz Teatrem Fabryka Formy z Wrocławia.

GALERIA
Możliwość komentowania jest wyłączona.