SPEKTAKLE W REPERTUARZE

ZASKÓRNIAKI I INNE DZIWADŁA Z KRAINY PORTFELA

na podstawie książki ZASKÓRNIAKI I INNE DZIWADŁA Z KRAINY PORTFELA. 50 OPOWIASTEK Z EKONOMIĄ W TLE (PLUS JEDNA) Grzegorza Kasdepkego

Premiera: 16.02.2019


Scenariusz i reżyseria:  Daniel Arbaczewski

Scenografia i kostiumy: Dariusz Panas

Muzyka:  Hubert Pyrgies

Obsada:
Seweryn Mrożkiewicz
Filip Niżyński
Bożena Oleszkiewicz
Paweł Pawlik
Urszula Raczkowska


OPIS SPEKTAKLU

ZASKÓRNIAKI I INNE DZIWADŁA Z KRAINY PORTFELA to sceniczna wersja popularnej książki dla dzieci dotykającej trudnej materii ekonomii. Autorem oryginału jest Grzegorz Kasdepke, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla młodych czytelników. W swojej twórczości sięga on często po tematy niełatwe, przedstawiając je zarazem w przystępnej i zabawnej formie oraz traktując swojego odbiorcę poważnie i z szacunkiem. To dzięki niemu na polskim rynku pojawiła się pierwsza z książek dotyczących praw dziecka pt. „Mam prawo”. Tym razem autor podjął się skomplikowanej analizy rynku ekonomicznego i znalazł sposób, jak przedstawić i objaśnić ją dziecku.

Głównym celem spektaklu jest oswojenie dzieci z podstawowymi pojęciami ekonomicznymi (kredyt, podatek, hipoteka), których wyjaśnienie w prosty i klarowny sposób jest zazwyczaj sporym problemem dla rodziców czy nauczycieli. Przy pomocy narzędzi teatru twórcy opowiedzą dzieciom historię tworzenia Zoo, w którym pojawiają się kolejne tajemnicze ekonomiczne dziwadła. Zoo powstaje od podstaw, czyli od pomysłu na inwestycję poprzez plan biznesowy, szacowanie budżetu, zmagania się z podatkami, przychodem, dochodem i całą serią spraw, których już same nazwy przyprawiają o zawrót głowy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz Gminy Wałbrzych.

 

Spektakl ZASKÓRNIAKI I INNE DZIWADŁA Z KRAINY PORTFELA w reż. Daniela Arbaczewskiego bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

 

 

ZESZYT EDUKACYJNY DO SPEKTAKLU