ARCHIWUM SPEKTAKLI

Premiera: 25.06.2016

zrozumieć GIAURA

wg George’a Byrona

Premiera: 25.06.2016


Adaptacja i reżyseria: Martyna Majewska

Scenografia: Anna Haudek

Muzyka:  Dawid Majewski

Przekład:  Adam Mickiewicz

Obsada:
Aleksandra Paprocka-Paszczyk/ /Katarzyna Kłaczek Jakub Grzybek Paweł Kuźma Paweł Pawlik

Publiczność:  13+

Czas trwania:  60 minut


OPIS SPEKTAKLU

„zrozumieć GIAURA” to spektakl dla młodzieży w wieku szkolnym, która spotka się z „Giaurem” George’a Byrona w postaci lektury. Młodzi realizatorzy biorą na warsztat bardzo trudny pod względem językowym poemat romantyczny i starają się uczynić go zrozumiałym dla współczesnego, młodego widza. 

Siła „Giaura” tkwi w ponadczasowej opowieści o silnych emocjach. To poemat o miłości, zdradzie i śmiertelnej zemście. Przetłumaczony przez Adama Mickiewicza utwór jest przepełniony archaicznym i egzotycznym słownictwem. Zostaje przeniesiony we współczesne realia, żeby jego treść stała się bardziej dostępna. Silne napięcia emocjonalne pomiędzy bohaterami romantycznymi: Giaurem, Hassanem i Leilą zostają przeniesione do… współczesnego gimnazjum. 

Ciężarem gatunkowym zostaje obarczony romans pomiędzy tajemniczą nauczycielką – Panią Miss Magister, a dwoma zakochanymi w niej uczniami. Akcja „zrozumieć GIAURA” rozgrywa się na sali gimnastycznej oraz w jasnym mieszkaniu nauczycielki. 

Oryginalny tekst poematu zaczyna tajemniczo wplatać się w życie bohaterów, kiedy okazuje się, że doświadczają tych samych silnych emocji co postaci „Giaura”. Twórcy przedstawienia skupiają się na sensie i wydźwięku emocjonalnym historii Giaura, bo ludzkie emocje są ponadczasowe, ponad językiem, ponad epokami. Zemsta powodowana zazdrością może być zupełnie współczesnym zjawiskiem.

Najważniejszym instrumentarium w spektaklu jest zestaw perkusyjny na żywo, nadający grze aktorów dynamiczny rytm, będący odpowiednikiem klasycznej formuły mickiewiczowskiego jedenastozgłoskowca . Bardzo współczesna muzyka Dawida Majewskiego dopełnia dziwnej, ciężkiej atmosfery, która towarzyszy zakazanemu romansowi. Minimalistyczna scenografia Anny Haudek precyzyjnie nakłada na siebie dwie realistyczne przestrzenie, tworząc bohaterom zupełnie odrealniony, intrygujący świat. 

Obok kreacji aktorskich pojawi się również tajemnicza lalkowa forma przypominająca kołtun skłębionych włosów, w których zagnieździło się ZŁO… Zło góruje nad wszystkim. „Zło napędza. Zło płynie. Zło podnieca. Zło pochodzi z samego serca, ze środka, bo na początku było zło i już nigdy nie przestało być…”.

 

Dofinansowano środkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych.

 

Dziękujemy za pomoc przy realizacji projektu:

Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Aliny i Czesława Centkiewiczów w Wałbrzychu

Publicznej Szkole Podstawowej nr 21 im. Olimpijczyków Polskich w Wałbrzychu

Publicznej Szkole Podstawowej nr 17 im. Marii Konopnickiej w Wałbrzychu

SPEKTAKL WSPIERAJĄ
Możliwość komentowania jest wyłączona.