WARSZTATY | Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

WARSZTATY

WARSZTATY DLA DZIECI W SEZONIE 2024/ 2025

 

  • WARSZTATY TEATRALNO - PLASTYCZNE PRZYJACIELU, MÓJ PRZYJACIELU!

termin: 10.09. - 07.11.2024

miejsce: placówki przedszkolne (nabór zakończony)

Koncepcją warsztatów jest dziesięciokrotna prezentacja spektaklu pt. PRZYJACIEL w reż. Seweryna Mrożkiewicza wg tekstu DO PRZYJACIELA Oscara Wilde`a połączona z warsztatami teatralno - plastycznymi. 

Podczas warsztatów każde dziecko zrobi własnoręcznie lakę teatralną, która będzie symbolem jego przyjaciela. Oprócz tego uczestnicy odpowiedzą sobie na pytanie dlaczego przyjaciel to ktoś tak ważny? Kim jest przyjaciel? Czy każdy może się stać naszym przyjacielem i od czego to zależy? Ważnym elementem działań warsztatowych będzie wzbudzenie w dzieciach świadomości, że przedstawione w inscenizacji relacje mogą przytrafić się każdemu. Jak wówczas zareagować? Ideą warsztatów będzie też to, aby dzieci/ uczestnicy warsztatów nie przejmowali gotowych rozwiązań podanych w spektaklu, lecz aby odkryli je w sobie sami. Ponieważ każdy jest inny, ma inne oczekiwania, inną wrażliwość, inne predyspozycje do nawiązywania przyjaźni.

 

Zadanie składa się z dwóch, następujących po sobie działań:

1. PREZENTACJA INTERAKCYJNEGO SPEKTAKLU pt. PRZYJACIEL na podstawie tekstu Oscara Wilde`a DO PRZYJACIELA. Spektakl opowiada prostą historię relacji dwojga sąsiadów: bogatego Młynarza i ubogiego Ogrodnika, łączących przyjacielska relacja, którą mogłoby się zdawać, że cechuje czystość intencji. Spektakl rozważa m. in. to czym jest przyjaźń, kto i czy każdy może stać się naszym przyjacielem, na czym polega relacja przyjacielska. Środkami artystycznego wyrazu, wykorzystanymi w spektaklu, są niewielkie formy lalek stolikowych animowanych (ożywianych) przez profesjonalnych aktorów - lalkarzy. Pod względem formalnym przedstawienie zakłada interaktywność w postaci czynnego uczestnictwa widzów, którzy w trakcie pokazu "wciągani" są przez aktorów do spektaklu, pomagając im w ten sposób w odpowiedziach na trudne pytania dot. przyjaźni, wynikające z fabuły spektaklu. Dzięki wykorzystaniu tej swoistej formuły tzw. Teatru Forum, każdy z widzów spektaklu będzie miał okazję wypowiedzieć się, wpływając na dalszą część fabuły, mając niejako poczucie pewnej sprawczości i ukonstytuowania dobrego toku myślenia.

2. WARSZTY TEATRALNO - PLASTYCZNE

Warsztaty są kontynuacją tematu spektaklu, którym jest motyw PRZYJAŻNI. Uczestnicy pod okiem aktorów wykonają samodzielnie lalkę teatralną swojego przyjaciela lub wymarzonego idealnego przyjaciela. Następnie aktorzy nauczą dzieci jak ożywić lalkę, jak nią poruszać, jak wyrażać emocje. Dzieci, poprzez zabawę i animację pacynek nadadzą swoim lalkom te cechy, które wybrzmiały podczas spektaklu. Lalka stanie się metaforą, ale też symbolem prawdziwego przyjaciela, będzie desygnatem uczuć, przyjaźni, miłości, szczerości, radości, odpowiedzialności czy opiekuńczości. Każdy z uczestników warsztatów będzie mógł zabrać do domu własnoręcznie wykonaną lalkę. Dzięki temu lalka - przyjaciel stanie się pretekstem do kontynuacji tego niełatwego tematu, jakim jest "przyjaźń", w domu rodzinnym.

 

LICZBA PREZENTACJI INTERAKCYJNEGO SPEKTAKLU - 10, po każdym spektaklu odbywają się warsztaty teatralne i plastyczne

CZAS TRWANIA INTERAKCYJNEGO SPEKTAKLU - 45 minut

CZAS TRWANIA WARSZTATU TEATRALNO - PLASTYCZNEGO - 90 minut (45 minut - przerwa - 45 minut) AKTORZY PROWADZĄCY WARSZATY: Seweryn Mrożkiewicz, Anna Jezierska, Kamil Król

(autorka plakatu_ Klaudia Laszczyk)

PROJEKT PRZYJACIELU, MÓJ PRZYJACIELU! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Gminy Wałbrzych.

 

logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zdjęcie 1

warsztaty

Zdjęcie 3

warsztaty

Zdjęcie 5

warsztaty

Zdjęcie 7

warsztaty

Zdjęcie 9

warsztaty

Zdjęcie 13

warsztaty

Zdjęcie 14

warsztaty

Zdjęcie 15

warsztaty

Zdjęcie 16

warsztaty

Zdjęcie 17

warsztaty