I Festiwal małych Prapremier
- O festiwalu
-
Festiwal małych Prapremier to jedyny festiwal w Polsce prezentujący wyłącznie spektakle prapremierowe (dotychczas nieznanych tekstów bądź współczesnej dramaturgii) teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięco-młodzieżowej. Głównym założeniem Festiwalu jest otwarcie się na młodego widza nie tylko poprzez prezentację najciekawszych spektakli i zainscenizowanych czytań nowej dramaturgii, ale także poprzez jego aktywizację na warsztatach z pedagogami teatru i dramaturgiem. Ważne w tej materii będą spotkania oraz dyskusje panelowe z udziałem twórców i publiczności, które mają przyczynić się do integracji środowisk teatralnych z widzami i pogłębić wiedzę odbiorców o współczesnych trendach w teatrze.
Chcemy przybliżyć mieszkańcom Wałbrzycha i okolic bieżący repertuar innych teatrów lalkowych w Polsce, do którego większość ma utrudniony dostęp.
II edycja Festiwalu odbędzie się w roku jubileuszu 70-lecia Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu w dniach 13 – 18 września 2015 roku.
Zapraszamy!
- Program
-
17.09.2013 (wtorek):
godz. 18.00 – Inauguracja I Festiwalu małych Prapremier.
„Królestwo Koralowej Rafy” – prapremiera Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu – DS TLiA / wiek: 5+
18.09.2013 (środa):
godz. 10.00 – Teatr „Baj” Warszawa „Świat Garmanna” (K) – DS TLiA / wiek: 7+
godz. 12.00 – Inauguracja wystawy lalek ze zbiorów TLiA w Wałbrzychu (T) – ATLANTY
godz. 16.00 – „Odkręć się, Marcelka” Piotra Rowickiego – czytanie dramatu w wykonaniu aktorów TLiA w Wałbrzychu (T) – MS TLiA
godz. 18.00 – Teatr „Maska” w Rzeszowie „Bleee…” (K) – DS TLiA / wiek: 5+
19.09.2013 (czwartek):
godz. 9.00 – Wrocławski Teatr Lalek „Wąż” (K) – SK TD / wiek: 3+
godz. 9.00 – LALE.Teatr „Podłogowo” – WOK / wiek: 1 – 5 lat
godz. 11.00 – LALE.Teatr „Podłogowo” (K) – WOK / wiek: 1 – 5 lat
godz. 16.00 – „Estetyka i perspektywy teatru dla dzieci i młodzieży” – dyskusja panelowa z udziałem teoretyków i publiczności (prowadzenie: Alicja Morawska-Rubczak) (T) – MS TLiA
godz. 18.00 – Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku „Tajemnica kina” (K) – DS TLiA / wiek: 6+
20.09.2013 (piątek):
godz. 9.00 – Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu – lalkowa Scena Fraszka „Nieznośka i kmieć” (K) – SK TD / wiek: 5+
godz. 12.00 – „Dziób w dziób” Maliny Prześlugi – czytanie dramatu w wykonaniu aktorów TLiA w Wałbrzychu (T) – MS TLiA
godz. 13.00 – „Nowa dramaturgia w teatrze dla dzieci i młodzieży” – dyskusja panelowa z udziałem teoretyków i publiczności (prowadzenie: Zbigniew Rudziński
i Malina Prześluga) (T) – MS TLiAgodz. 17.00 – Teatr PINOKIO w Łodzi „Balladyny i romanse” (K) – DS TLiA / wiek: licealiści i dorośli
21.09.2013 (sobota):
godz. 10.00 –Białostocki Teatr Lalek „Lenka” (K) – DS TLiA / wiek: 4+
godz. 13.30 – „LALKI DLA DOROSŁYCH. Perspektywa europejska” – wykład Marka Waszkiela (T) – ZK
godz. 18.00 – Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu „Księga Dżungli” (Z) – DS TLiA
Zakończenie Festiwalu: ogłoszenie werdyktu Jury oraz wręczenie nagród.
OZNACZENIA:
(K) – spektakl konkursowy, bilety dostępne u Organizatora
(T) – impreza towarzysząca, wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
(Z) – impreza zamknięta
DS TLiA – Duża Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, ul. Buczka 16
ATLANTY – Biblioteka pod Atlantami, Rynek 9
MS TLiA – Mała Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, ul. Buczka 16
SK TD – Scena Kameralna Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, pl. Teatralny 1
WOK – Wałbrzyski Ośrodek Kultury, ul. Andersa 185
ZK – Zamek Książ w Wałbrzychu, ul. Piastów Śląskich 1
Po wszystkich spektaklach konkursowych spotkanie z twórcami, które poprowadzą Alicja Morawska-Rubczak i Justyna Czarnota.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
- Spektakle
-
MARTA GUŚNIOWSKA
„KRÓLESTWO KORALOWEJ RAFY”
prapremiera: 17 września 2013
Witamy w świecie podwodnego królestwa Rafy Koralowej, pełnego krewetek, małży, ośmiornic, skorupiaków i wielu innych morskich stworzeń. Życie poddanych byłoby wspaniałe, gdyby nie rządy despotycznego króla Rafaela. Sprawiedliwości staje się zadość, gdy król zostaje skazany na wygnanie na Wyspę Tyranów.
Piękna królewna Delfina pragnie uratować swojego ojca, ale nikt z poddanych nie zamierza jej pomóc, oprócz sepleniącej Rekiny żądnej przygód. To za jej sprawą Delfina trafia na okręt słynnego Piraniella, zwanego „księciem piratów”, który jako jedyny ośmielił się wyruszyć na Wyspę Tyranów.
Dzięki podróży i napotkanym osobom Delfina uzmysławia sobie, że król Rafael naprawdę jest tyranem. Trudno jej uwierzyć w całe zło, którego dopuścił się jej ojciec. Czy odważnej Delfinie uda się uratować króla? Czy może zawróci z drogi, kiedy pozna całą prawdę o swoim ojcu? Czy odwzajemni ona miłość Piraniellowi? Wyruszmy wspólnie w tę podróż ku przygodzie i przekonajmy się o tym.
reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz
scenografia: Jan Polívka
kostiumy: Ilona Binarsch
muzyka: Łukasz Damrych
animacje i projekcje: Wojciech Świątkiewicz
obsada: Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech, Jakub Grzybek, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik
czas trwania spektaklu: 75 minut
wiek: 5 +
TEATR „BAJ” WARSZAWA
EWA PIOTROWSKA
„ŚWIAT GARMANNA”
na podstawie książek Stiana Holego: „Lato Garmanna”, „Ulica Garmanna” i „Garmanns hemmelighet” („Sekret Garmanna”)
prapremiera: 2 października 2010
Spektakl powstał na podstawie utworów Stiana Holego – współczesnego norweskiego grafika i autora książek dla dzieci. Przedstawia świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann – jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie. Hole, a za nim twórcy spektaklu, próbują dowieść, że trudne pytania o lęk, przemijanie, o przyjaźń i miłość nie są zarezerwowane tylko dla dorosłych.
Poznajemy Garmanna w ostatni dzień wakacji, kiedy zbliża się chwila, w której po raz pierwszy pójdzie do szkoły, czyli w momencie przełomowym, gdy kończy się beztroskie dzieciństwo, a zaczyna wychodzenie w świat-poza-domem. Garmannowe widzenie świata zmienia się, w miarę jak chłopiec dorasta i poszerza się krąg jego doświadczeń.
Możemy obserwować jego relacje z rówieśnikami, fascynujące w swej szczerości podejście Garmanna do Ciotek-Staruszek oraz śledzić rozwój jego przyjaźni z Panem Znaczkiem, w której życiowa mądrość, spokój i samotność starego człowieka spotyka się z ciekawością świata nieśmiałego chłopca. Dorastający bohater przeżywa swoje pierwsze zauroczenie. Już nie sam, ale wspólnie z Johanne stawiają pytania dotyczące istoty świata, szukając na nie własnych odpowiedzi. Mają też wspólną prawdziwie kosmiczną tajemnicę.
Celem, jaki sobie postawili twórcy spektaklu, jest stworzenie płaszczyzny porozumienia poza i ponad słowami między sceną a widownią. Przyznają wyższość obrazowi nad słowem. Szukają wspólnoty doświadczeń między przeżyciami scenicznego bohatera a przeżyciami widzów – jego rówieśników. Spektakl jest próbą „rozmowy” z widzem, zachęcenia go do stawiania ważnych, trudnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Dialog ze światem, oswajanie poprzez poznawanie, pomaga uwalniać się od lęków oraz barier, jakie w nas rosną w zetknięciu z rzeczywistością.
reżyseria: Ewa Piotrowska
scenografia: Anna Chadaj (kostiumy i rekwizyty), Sylwester Łuczak (przestrzeń sceniczna)
muzyka: Filip Sande
choreografia: Kjersti Engebrigtsen
animacje komputerowe: Ewa Łuczak
obsada: Magdalena Dąbrowska, Natalia Kiser, Andrzej Bocian, Kamil Król (PWST), Jan Plewako
obsada-animacje: Elżbieta Bielińska, Hanna Kinder-Kiss, Henryka Korzycka, Aneta Płuszka, Piotr Michalski
czas trwania spektaklu: 70 minut
wiek: 7 +
TEATR „MASKA” W RZESZOWIE
MALINA PRZEŚLUGA
„BLEEE…”
prapremiera: 24 września 2011
Jak wygląda królowa motyli? Tego nie wie nikt, bo tak się składa, że królowa jest akurat nieobecna. Nieobecna od tak długiego czasu, że nikt nie pamięta, kiedy ostatnio ją widziano. Pewien paź królowej drugiego i pół stopnia zaczyna się zastanawiać, czy służenie ciągle nieobecnej królowej ma sens. Może lepiej zająć się robieniem tego, o czym się marzy? Może królowej w ogóle nie ma? Jego przekonania oburzają innych obywateli motylego państwa i niepokorny paź królowej zostaje skazany na zamknięcie na pętli autobusowej przy ulicy Kaczej. Kiedy trafia do starego autobusu nr 64, przekonuje się, że stał się on domem dla sporej grupy bardzo oryginalnych mieszkańców…
Spektakl uczy, że wierząc w siebie, możemy osiągnąć wszystko, o czym marzymy oraz, że każdy jest wyjątkowy. Udowadnia także, że warto bronić swoich przekonań, a zgrana grupa przyjaciół potrafi każde miejsce zamienić w prawdziwy dom.
Sztuka otrzymała wyróżnienie w 21. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
czas trwania spektaklu: 45 minut
wiek: 5 +
reżyseria: Laura Słabińska (ATB)
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Nazaruk
choreografia: Marta Bury
opieka artystyczna: Jacek Malinowski
obsada: Jadwiga Domka, Kamila Korolko, Natalia Zduń, Kamil Dobrowolski, Robert Luszowski, Piotr Pańczak
WROCŁAWSKI TEATR LALEK
MARTA GUŚNIOWSKA
„WĄŻ”
prapremiera: 1 czerwca 2013
Sympatyczny, choć odrobinę drażliwy Wąż jest nieszczęśliwy z powodu braku kończyn. W towarzystwie Chomika Chrupusia i pomysłowego Gekona wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu rąk i nóg. Niestety, ani Wróżka Zębuszka, ani Magik nie potrafią pomóc bohaterom. Dopiero napotkany Pająk podpowiada im, żeby udali się ze swoją prośbą do Boga…
Wąż to opowiedziana współczesnym językiem, z ogromnym poczuciem humoru, historia przyjaźni, która połączyła trzech zupełnie różnych bohaterów. To również bezpretensjonalna, mądra i lekka pochwała „inności”, która wszystkie istoty czyni wyjątkowymi i niepowtarzalnymi. Bo przecież każdy z nas jest na swój sposób idealny, piękny i dobry.
Sztuka została nagrodzona w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
czas trwania spektaklu: 60 minut
wiek: 3 +
reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký
kompozytor: Pavel Horák
dramaturgia: Elżbieta Chowaniec
obsada: Anna Bajer, Agata Kucińska, Paulina Skłodowska, Radosław Kasiukiewicz, Konrad Kujawski, Grzegorz Mazoń
LALE.Teatr WROCŁAW
„PODŁOGOWO”
prapremiera: 5 maja 2012
Podłoga to miejsce szczególnie bliskie najmłodszym dzieciom. Jest to przestrzeń pierwszych kroków, pierwszych zabaw, pierwszych przejawów dziecięcej samodzielności, pierwszych kontaktów ze światem. Dlatego postanowiliśmy zmierzyć się z tak ważnym, pierwotnym tematem i stworzyliśmy spektakl „Podłogowo”. Nasze przedstawienie zabiera małego widza w abstrakcyjny świat plastyki i muzyki, odkrywając nowe przestrzenie dla wyobraźni i kreatywności. Zapraszamy do wspólnej podróży w głąb podłogi, która kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Dotknij. Poczuj. Usłysz. Wyobraź sobie i dołącz do zabawy.
czas trwania spektaklu: 30 minut + 15 minut wspólnej zabawy
wiek: 1 – 5 lat
spektakl stworzyli, piosenki-dźwięki zaśpiewali, występują: Janka Jankiewicz- Maśląkowska Tomasz Maśląkowski
materiały promocyjne oraz konsultacja scenograficzna: Mateusz Mirowski
MIEJSKI TEATR MINIATURA GDAŃSK
„TAJEMNICA KINA”
na podstawie książki „Tajemnica kina” Martina Widmarka i Heleny Willis z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”
prapremiera: 8 listopada 2012
Na miasteczko Valleby padł blady strach, ponieważ ktoś porywa psy dla okupu. Wśród poszkodowanych jest też sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu „Gwiżdżący Kowboj”. Zagrała w nim wraz ze swoim psem Karlem Filipem. Właściciele psów są zrozpaczeni, a policja bezradna. Przestępca jest niezwykle sprytny. Jedyny ślad, jaki zostawia, to list z żądaniem okupu. Komisarz policji zmuszony jest prosić o pomoc Maję i Lassego. Młodzi detektywi nie raz pomogli już policji, ale czy i tym razem uda im się rozwiązać zagadkę? Czy odnajdą miejsce przetrzymywania psów? Czy wskażą winnego?
W kolejnej odsłonie naszego teatralnego serialu nie tylko zobaczymy akcję na wspaniałej makiecie Valleby projektu Dariusza Panasa, ale wreszcie zajrzymy do jednego z budynków. Na potrzeby tego spektaklu została misternie przygotowana makieta wnętrza kina Rio. Spostrzegawczy widzowie zauważą, że nie jest to zwykła makieta. W kinie wyświetlany jest film animowany autorstwa reżysera spektaklu Ireneusza Maciejewskiego i scenografa Dariusza Panasa, a na ścianach zawieszone są plakaty i zdjęcia, które regularnie będą zmieniane – jak w prawdziwym kinie.
W spektaklu „Tajemnica kina” zobaczymy postaci znane z poprzedniej części, ale poznamy również innych mieszkańców miasteczka Valleby. Twórcy spektaklu twierdzą, że niektórzy mieszkańcy podobni są do gwiazd kina. Czy rzeczywiście? Musicie osądzić sami.
„Tajemnica kina”, tak jak i poprzednia część „Tajemnica diamentów”, jest przedstawieniem detektywistycznym obfitującym w zagadki i domysły. Jak przystało na ten gatunek, z pewnością można się spodziewać zwrotów akcji i niebezpiecznych pościgów. Widzowie będą również zaangażowani w policyjne śledztwo.
czas trwania spektaklu: 80 minut z przerwą
wiek: 6 +
tłumaczenie: Barbara Gawryluk
adaptacja i reżyseria: Ireneusz Maciejewski
scenografia i lalki: Dariusz Panas
muzyka: Old Time Radio
inspicjent: Zbigniew Okęcki
obsada: Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Magdalena Żulińska, Jakub Ehrlich, Piotr Kłudka, Jacek Majok
TEATR POWSZECHNY im. J. KOCHANOWSKIEGO W RADOMIU – LALKOWA SCENA FRASZKA
MARTA GUŚNIOWSKA
„NIEZNOŚKA I KMIEĆ”
prapremiera: 16 października 2011
Za górami, za lasami żyje sobie bardzo kapryśna Królewna, która przysparza wszystkim zmartwień, a swoim zachowaniem budzi powszechną niechęć. Każdy dzień rozpoczyna w złym humorze, nigdy się nie uśmiecha, niczego i nikogo nie lubi. Krótko mówiąc: jest nieznośna, bo „nie znosi znosić”…
Tymczasem królestwo przeżywa kryzys, ponieważ z powodu dotkliwego braku baraniny (w której zdecydowanie ponad miarę gustuje Król) nienakarmiony pozostaje zamieszkujące te tereny Smok. W tej sytuacji – jak to zwykle w bajkach bywa – pojawia się myśl, by poszukać śmiałka, który zgładzi Smoka, a w nagrodę (?) poślubi nieznośną Królewnę. Śmiałków jednak jak na lekarstwo…
Na szczęście na ogłoszenie odpowiada pewien sprytny, odważny, pewny siebie młody Kmiotek, który – jak to zwykle w bajkach bywa – śpiewająco poradzi sobie i z groźnym Smokiem, i z uprzykrzoną Królewną. A przy okazji okaże się być nie do końca tym, za kogo się podaje…
„Nieznośka i Kmieć” to sympatyczny, pogodny, pełen humoru spektakl (z morałem J). Zapraszamy!
czas trwania spektaklu: ok. 60 minut
wiek: 5 +
reżyseria: Petr Nosálek
scenografia i lalki: Eva Farkašová
muzyka: Piotr Klimek
korepetycje muzyczne: Jadwiga Stępkowska
obsada: Magdalena Pawelec, Magdalena Witczak, Przemysław Bosek, Łukasz Jarzyński,Robert Mazurek
TEATR „PINOKIO” W ŁODZI
„BALLADYNY I ROMANSE”
wg Ignacego Karpowicza
spektakl dla młodzieży i widzów dorosłych w ramach Sceny Wyobraźni im. Brunona Schulza
prapremiera: 1 grudnia 2012
Spektakl „Balladyny i romanse” powstał z inspiracji i w oparciu o wątki nagrodzonej Paszportem Polityki w 2010 roku oraz nominowanej do nagrody NIKE 2011 książki Ignacego Karpowicza. Ze zderzenia świata bogów i ludzi wynikają asocjacje stanowiące punkt wyjścia do rozważań na temat kondycji człowieka i zależności między tym, co dotykalne, a tym, co niepojęte. Spektakl próbuje dotknąć istoty ludzkiego losu poprzez obnażenie konstrukcji świata, stwarzając obrazy tak subiektywne, jak subiektywna jest ontologia powieści Karpowicza.
czas trwania spektaklu: 2 h 15 minut z przerwą
wiek: licealiści i dorośli
reżyseria: Konrad Dworakowski
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek
ruch sceniczny: Jacek Owczarek
światło: Bary
obsada: Monika Babula, Anna Makowska, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Aleksandra Wojtysiak, Ewa Wróblewska, Łukasz Batko,Łukasz Bzura, Mariusz Olbiński
BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK
KATALIN SZEGEDI
„LENKA”
prapremiera: 2 lutego 2013
Znacie Lenkę? Na pewno chętnie Ją poznacie – to rezolutna, ruda dziewczynka, która uwielbia rysować. Jest bardzo podobna do innych rówieśników – radosna, miła, koleżeńska – z jedną jedyną różnicą. Jest odrobinkę grubsza…
Czy przeszkodzi Jej to w odnalezieniu prawdziwej przyjaźni? By się przekonać – wystarczy przyjść na „Lenkę”.
Zapraszamy na kameralny, uczący tolerancji oraz akceptacji spektakl dla widzów najmłodszych.
czas trwania spektaklu: ok. 60 minut
wiek: 4 +
przekład: Sebastian Stachowski
reżyseria: Kata Csato (Węgry)
scenografia: Matravolgyi Akos (Węgry)
muzyka: Bogdan Szczepański
asystent reżysera: Jacek Dojlidko
obsada: Grażyna Kozłowska, Agnieszka Sobolewska, Iwona Szczęsna, Jacek Dojlidko
TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU
„KSIĘGA DŻUNGLI”
wg Rudyarda Kiplinga
Historia chorego chłopca, któremu mama czyta w szpitalu magiczne przygody Mowgliego – dziecka wychowywanego przez wilki w wielkiej i pełnej niebezpieczeństw dżungli – posłużyła twórcom jako pretekst do podróży w świat teatru ruchu, obrazu i dźwięku. Przedstawienie ukazuje dżunglę jako zbiór praw, prawdziwą szkołę życia, w której człowiek i dzikie zwierzę uczą się wzajemnego szacunku. Porusza problemy wyizolowania jednostki oraz poszukiwania tożsamości i miejsca na świecie.
Spektakl opowiedziany za pomocą tańca, pantomimy i ruchu odzwierciedla życie i zachowanie zwierząt w dżungli. Pulsująca dzikim rytmem natura daje się odczuć nie tylko poprzez ruch sceniczny czy muzykę, ale również projekcje, które przenoszą nas w tajemniczy i magiczny świat. A gdyby dżunglą stało się miasto? A tygrys Shir-Khan polujący na Mowgliego obrazował nasze lęki i słabości? Przekonajcie się sami, zanurzając się w niesamowitej opowieści, jak dwa odległe światy mogą się przenikać.
czas trwania spektaklu: 70 minut
wiek: 6 +
scenariusz i teksty piosenek: Jerzy Jan Połoński
reżyseria: Jerzy Jan Połoński i Jarosław Staniek
scenografia i kostiumy: Marika Wojciechowska
projekcje: Dawid Kozłowski
muzyka: Michał Kowalczyk
choreografia: Jarosław Staniek
obsada: Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Jakub Grzybek, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik
- Jury
-
Spektakle konkursowe oceniać będzie Jury profesjonalne w składzie:
Marek Waszkiel – Przewodniczący,
Bożena Sawicka,
Jerzy Jan Połoński,
które przyzna nagrody:
- Grand Prix – za najlepsze przedstawienie,
- Prezydenta Miasta Wałbrzycha,
- za reżyserię,
- za scenografię,
- za muzykę,
- za kreacje aktorskie:
„najlepszą rolę żeńską” (nagroda ufundowana przez Panią Poseł Agnieszką Kołacz-Leszczyńską),
„najlepszą rolę męską” (nagroda ufundowana przez Panią Poseł Izabelę Katarzynę Mrzygłocką),
oraz Jury dziecięce – składające się z uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, które przyzna nagrodę w kategorii „najlepsze przedstawienie”.
Dodatkową nagrodę przyznają „Wnętrza Daniela” za „najlepszy design” na scenie.
Ogólna kwota nagród wynosi 16 000 złotych.
JURY:
Dr hab. Marek Waszkiel
Historyk, krytyk, specjalista w zakresie sztuki lalkarskiej, przez lata związany z Instytutem Sztuki PAN, w latach 2005 – 2012 kierował Białostockim Teatrem Lalek, od końca lat 70. związany z Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku warszawskiej Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza. Uczy, pisze, wydaje, konsultuje, współpracuje z licznymi instytucjami lalkarskimi w Polsce i na świecie. Od lat 90. zasiada we władzach najwyższych UNIMA International oraz międzynarodowych komisjach lalkarskich. Ostatnio opublikował Dzieje teatru lalek w Polsce, 1944-2000 (Warszawa 2012).
Bożena Krystyna Sawicka
Teatrolog, kulturoznawca, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, Podyplomowych Studiów Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na UŁ oraz Podyplomowego Studium Menadżerów Kultury na SGH w Warszawie. Od 1994 r. pracuje w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie zajmuje się teatrami. Współpracuje z Katedrą Dramatu i Teatru UŁ, prowadząc wykłady na studiach podyplomowych. Od pierwszej edycji związana z Ogólnopolskim Konkursem na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Współtwórczyni i jurorka we wszystkich edycjach (2005 – 2010) ministerialnego Ogólnopolskiego Konkursu na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej oraz jurorka wielu innych festiwali teatralnych.
Jerzy Jan Połoński
Aktor, reżyser spektakli teatralnych, telewizyjnych i muzycznych, muzyk, scenarzysta oraz artysta kabaretowy. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego w Katowicach – w klasie trąbki, a następnie Wydział Lalkarski PWST we Wrocławiu. Grał na różnych scenach teatralnych, pracował m.in. w krakowskim Teatrze Groteska oraz w Kabarecie Form Niebywałych Formacja Chatelet. Od 2001 roku rozpoczął pracę jako reżyser w teatrach państwowych (Będzin, Lublin, Wałbrzych, Gdańsk) oraz prywatnych (Katowice, Wrocław, Warszawa). Od 2003 roku członek rady programowej Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. Od 2005 roku prowadzi regularne spotkania warsztatowe dla aktorów, kabareciarzy oraz wokalistów. Laureat wielu nagród, m.in. XXII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Trójzębu Neptuna Fama 2004 za koncert „Tak bardzo dobrze nie jest, ale nie jest źle”.
- Partnerzy
- Accordion title 2
-
Accordion content 2.
WERDYKT JURY
I Festiwalu małych Prapremier
Wałbrzych, 17-21 września
Jury profesjonalne w składzie: Marek Waszkiel – Przewodniczący, Bożena Sawicka, Jerzy Jan Połoński, postanowiło przyznać następujące nagrody:
- Grand Prix za najlepsze przedstawienie w wysokości 6000 zł otrzymał spektakl „Wąż” Marty Guśniowskiej w reżyserii i scenografii Marka Zákosteleckego Wrocławskiego Teatru Lalek.
- Nagrodę Prezydenta Miasta Wałbrzycha w wysokości 2000 zł otrzymał spektakl „Lenka” Katalin Szegedi w reżyserii Katy Csato i scenografii Matravolgyi Akosa Białostockiego Teatru Lalek.
- Nagrodę za reżyserię w wysokości 2000 zł otrzymał Konrad Dworakowski za „Balladyny i romanse” wg Ignacego Karpowicza w Teatrze „Pinokio” w Łodzi.
- Nagrodę za scenografię w wysokości 2000 zł otrzymała Marika Wojciechowska za „Bleee…” Maliny Prześlugi w Teatrze „Maska” w Rzeszowie oraz za „Balladyny i romanse” wg Ignacego Karpowicza w Teatrze „Pinokio” w Łodzi.
- Nagrodę za muzykę w wysokości 2000 zł otrzymał Filip Sande za „Świat Garmanna” wg Stiana Holego w Teatrze „Baj” w Warszawie.
- Nagrodę aktorską za „najlepszą rolę żeńską”, ufundowaną przez Panią Poseł Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską, otrzymała Anna Makowska – Kowalczyk za role w spektaklu „Balladyny i romanse” wg Ignacego Karpowicza w Teatrze „Pinokio” w Łodzi.
- Nagrodę aktorską za „najlepszą rolę męską”, ufundowaną przez Panią Poseł Izabelę Katarzynę Mrzygłocką, otrzymał Konrad Kujawski za role w spektaklu „Wąż” Marty Guśniowskiej we Wrocławskim Teatrze Lalek.
Jury dziecięce w składzie: Agata Domagała, Mateusz Mazur, Alicja Poręba, Mikołaj Sawicki, Filip Stachowiak, Michał Wierzbicki, Dominika Wolska pod opieką Beaty Nowak i Edyty Wichowskiej, postanowiło przyznać nagrodę za najlepsze przedstawienie w wysokości 1000 zł spektaklowi „Wąż” Wrocławskiego Teatru Lalek.
Nagrodę specjalną magazynu „Wnętrza Daniela” za scenografię otrzymał Matravolgyi Akos za „Lenkę” Katalin Szegedi w Białostockim Teatrze Lalek.
Organizatorem Festiwalu małych Prapremier jest Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Wałbrzycha.
Dziękujemy serdecznie gościom, partnerom, patronom medialnym oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się niewątpliwie do sukcesu pierwszej edycji.
Ciekawie, profesjonalnie i nowatorsko – relacja z I Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu (Qlturka.pl)
Pełnoprawny widz („Teatr”)
W dniu 21 września 2013 r. w ramach I Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu odbyło się spotkanie – konferencja – dyrektorów teatrów lalek, z zaproszonymi gośćmi. Wzięli w niej udział dyrektorzy:
1. Krystyna Kajdan – dyrektor ŚTLiA „Ateneum” w Katowicach 2. Monika Szela – dyrektor Teatru „Maska” w Rzeszowie 3. Ewa Piotrowska – dyrektor Teatru „Baj” w Warszawie 4. Dariusz Wiktorowicz – dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie 5. Waldemar Wolański – dyrektor Teatru Lalek w Łodzi 6. Konrad Dworakowski – dyrektor Teatru „Pinokio” w Łodzi 7. Mirosław Korzeb – dyrektor Teatru Lalek Guliwer w Warszawie 8. Romuald Wicza – Pokojski – dyrektor Miejskiego Teatry „Miniatura” w Gdańsku 9. Zbigniew Niecikowski – dyrektor Teatru Lalek „Pleciuga” 10. Bogdan Nauka – dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze 11. Robert Drobniuch – dyrektor TLiA „Kubuś” w Kielcach 12. Jakub Krofta – dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek 13. Janusz Jasiński – dyrektor naczelny Wrocławskiego Teatru Lalek 14. Zbigniew Głowacki – dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek
oraz gospodarze spotkania
15. Arkadiusz Klucznik – dyrektor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie (jednocześnie: skarbnik Zarządu Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów) 16. Zbigniew Prażmowski – dyrektor TLiA w Wałbrzychu (jednocześnie: dyrektor festiwalu).
W zebraniu brali również udział: Zbigniew Rybka – dyrektor Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu (przy którym działa scena lalkowa „Fraszka”), Marek Waszkiel – były dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, wykładowca Wydz. Szt. Lalk. AT w Białymstoku, Krzysztof Grębski – Dziekan ds. Studenckich Wydz. Lalk. PWST we Wrocławiu, Anna Helman – Twardowska – wykładowca Wydz. Lalk. PWST we Wrocławiu, Wojciech Kobrzyński – były dyrektor wielu scen lalkowych w Polsce, wykładowca Wydz. Szt. Lalk. AT w Białymstoku, Zbigniew Rudziński – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz senator Barbara Borys – Damięcka – Prezes STD.
Zebranie zaszczycił również urzędujący Prezydent Miasta Wałbrzych – Roman Szełemej.
Było to drugie z kolei spotkanie i swego rodzaju kontynuacja idei cyklicznych spotkań zarządzających teatrami dla dzieci. Poprzednie odbyło się prawie cztery lata temu, podczas obchodów 55-lecia Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Wałbrzyskie spotkanie poświęcone było kilku zagadnieniom, z których głównym były zmiany w programach nauczania na wydziałach lalkarskich, które nastąpiły w przeciągu kilku ostatnich sezonów oraz formalna i praktyczna współpraca teatrów lalek z wydziałami lalkowymi – białostockim i wrocławski – w zakresie zasad i praktyki zatrudniania dyplomantów i absolwentów oraz wynikające z tego problemy.
Skąpy czas i jednocześnie wielość tematów udowodniła celowość takich spotkań; termin kolejnego został zaplanowany na weekend 4 – 6 kwietnia 2014 r. w Lublinie podczas obchodów 60-lecia
BIURO ORGANIZACYJNE FESTIWALU
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
ul. M. Buczka 16
58 – 300 Wałbrzych
tel. 533 300 423, 74 666 73 40 (fax)
DYREKTOR FESTIWALU
Zbigniew Prażmowski
KOORDYNATOR MERYTORYCZNY
Marlena Jasińska-Denst
KOORDYNATOR ORGANIZACYJNY
Irena Gardzielewska